ABD'de alarm verildi! 1 milyon kişiye tahliye emri

AA |  11 Eylül 2018 Salı - 23:10 | Son Güncelleme : 11 09 2018 - 23:10

ABD'yi cuma günü etkilemesi beklenen ve "son yılların en büyük felaketi" olarak nitelendirilen Florence kasırgası nedeniyle 1 milyon kişiye tahliye emri verildi.


ABD Ulusal Kasırga Merkezi, yaptığı son açıklamada, kasırganın hızının  saatte yaklaşık 210 kilometreye ulaştığı ve Kuzey Carolina'nın bin 360 kilometre  güneydoğusunda etkili olduğu belirtildi.
 
Florence'in şiddetini artırmasının beklendiği kaydedilen açıklamada,  "Florence karaya ulaştığında oldukça tehlikeli bir kasırga olacak." ifadesi  kullanıldı.
 
Yaklaşan kasırga nedeniyle ABD'nin doğu kıyısındaki Güney Carolina,  Kuzey Carolina ve Virginia eyaletlerinde yaşayan 1 milyon kişi için tahliye emri  verildi. Tahliye emri verilen bölgelerde uzun araç kuyrukları oluştu.
 
Başkentte acil durum
 
Kasırganın tetiklediği şiddetli rüzgarların perşembe, kasırganın ise  cuma sabahı karaya ulaşması bekleniyor .
 
Meteoroloji uzmanları, kasırga nedeniyle oluşan sel ve şiddetli  rüzgarların tahliye emri verilen eyaletler haricinde Tennesse, Georgia, Batı  Virginia, Ohio, Maryland ve Pensilvanya'da da etkili olabileceği uyarısı yaptı.
 
Kasırga nedeniyle son olarak başkent Washington DC ve Maryland'de de  acil durum ilan edildi.
 
Federal Acil Durum Yönetimi Ajansı yöneticilerinden Jeff Byard,  yaptığı açıklamada, "Florence, ülkemizde büyük bir hasar oluşmasına yol açacak.  Kasırganın sonuçlarının telafi edilmesi oldukça uzun bir zaman alacak. Sadece  birkaç günde atlatacağımız bir kasırga olmayacak." ifadesini kullandı.
 
Son 20 yılın en şiddetli kasırgası olabilir
 
Meteoroloji uzmanları, şiddeti kategori 4'e çıkan Florence'in ABD  anakarasını son 20 yılda vuran en şiddetli kasırga olabileceği uyarısında  bulunmuştu.
 
ABD Başkanı Donald Trump, dün yaptığı açıklamada, "Florence'in son  yıllarda doğu kesimini vuran en kötü kasırgalardan biri olabileceği bilgisini  aldım. Ayrıca Kuzey Carolina, Güney Carolina ve Virginia'yı doğrudan vuracağı  söylendi. Lütfen hazırlıklı ve güvende olun." demişti.

ETİKETLER