ABD, Çinli teşekkülleri ticari kara listeye aldı

AA |  08 Ekim 2019 Salı - 10:21 | Son Güncelleme : 08 10 2019 - 10:32

ABD, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde Uygur Türklerine yönelik baskıya müdahil oldukları gerekçesiyle 28 Çinli teşekkülü ticari kara listeye aldı.


ABD Ticaret Bakanlığından yapılan duyuruda, 28 Çinli teşekkülün,  kuzeybatı bölgesinde Uygurlara ve çoğu Müslüman diğer azınlıklara karşı "istismar  ve insan hakları ihlalleriyle bağlantıları" nedeniyle kara listeye alındığı  bildirildi.
 
Duyuruda, "Bilhassa bu teşekküller, Çin'in Uygurlara, Kazaklara ve  Müslüman azınlık gruplarına karşı yüksek teknolojili izleme, kitlesel keyfi  gözaltı ve baskı kampanyasının uygulanması sırasında istismar ve insan hakları  ihlallerinde töhmet altında kalmıştır." ifadesi kullanıldı.
 
Teşekküller arasında bazı yerel hükümet ajanslarının yanı sıra video  izleme donamını ve yüz tanıma teknolojisi üreten Dahua Technology, Hikvision ve  Megvii Technology gibi firmaların bulunduğu belirtildi.
 
Kara listeye giren Çinli teşekküllerin, Washington yönetiminin onayı  olmadan ABD şirketlerinden ürün satın alması yasaklanıyor.
 
Çin'de son yıllarda Uygur Türklerinin yaşadığı Sincan Uygur Özerk  Bölgesi'nde eğitim merkezi adı altında faaliyet gösteren kamplar ile Uygurların  kimlik ve kültürlerine yönelik ihlaller uluslararası kamuoyu tarafından  eleştiriliyor.
 
 
Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyine üye 22 ülke, temmuz  ayında Çin'in, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Uygur Türkleri ve diğer  azınlıklara yönelik muamelesinin eleştirildiği ve kitlesel gözaltıların  durdurulması çağrısına yer verilen bir mektubu imzalamıştı.
 
İnsan Hakları İzleme Örgütünün raporunda, son iki yılda Sincan Uygur  Özerk Bölgesi'nde çok sayıda kişinin "önleyici polisiye tedbir" adı altında  suçsuz yere alıkonulduğu ve siyasi bakımdan tehlikeli olarak değerlendirilen  bireylerin herhangi bir yargı kararı olmaksızın toplama kamplarına gönderildiği  belirtilmişti.
 
 
BM ve diğer uluslararası örgütler, kampların incelemeye açılması  çağrılarını yinelerken, Çin şu ana kadar kendi belirlediği birkaç kampın az  sayıda yabancı diplomat ve basın mensubu tarafından kısmen görülmesine izin  verdi. Çin makamları, BM yetkililerinin doğrudan bilgi almak amacıyla bölgede  serbestçe inceleme yapma talebini geri çeviriyor.