AB'den sert tepki! Ciddi şüpheler var

AA |  11 Eylül 2018 Salı - 21:33 | Son Güncelleme : 11 09 2018 - 21:33

Avrupa Birliği (AB), Mısır'da mahkeme tarafından Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) üyesi 75 kişiye idam cezası verilmesiyle ilgili "sanıkların adil yargılanma hakları ile ilgili ciddi şüpheler olduğunu" bildirdi.


AB Komisyonu Sözcüsü Maja Kojiancic, yaptığı yazılı açıklamada, her  koşulda idam cezasına karşı olduklarını anımsatarak, "Üstelik, bu davanın  koşulları, usule uygunluk ve özellikle de sanıkların adil yargılanma hakları  konusunda ciddi şüpheler doğurmaktadır." uyarısında bulundu.
 
Kojiancic, sürdürülebilir istikrar ve güvenliğin yalnızca insan  haklarına ve temel özgürlüklere tam saygıyla el ele gidebileceğini kaydetti.
 
Mısır'da mahkeme 8 Eylül'de, Rabia Meydanı'nın boşaltılması olayları  davasında yargılanan, aralarında Rabiatü'l Adeviyye Meydanı'nda 2013'teki kanlı  baskında şehit edilen 17 yaşındaki Esma'nın babası İhvan yöneticilerinden  Muhammed el-Biltaci'nin de bulunduğu 75 kişi hakkında idam kararı vermişti.  Mahkemenin kararına temyiz yolunun açık olduğu belirtilmişti.
 
300'ü tutuklu 739 sanık yargılanıyor
 
Mısır'da demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed  Mursi'nin 3 Temmuz 2013'te darbeyle görevden alınmasının ardından Rabia  Meydanı'nda eylemler başlamış ve 14 Ağustos 2013 tarihine kadar sürmüştü.
 
Güvenlik güçleri, 14 Ağustos günü sabahın erken saatlerinde meydana  kanlı bir şekilde müdahale etmiş, olaylarda resmi verilere göre 8'i polis 632  kişi hayatını kaybetmişti.
 
Olaylarla ilgili İhvan yöneticileri başta olmak üzere ülkedeki önemli  isimlerin de aralarında yer aldığı 300'ü tutuklu 739 sanık yargılanıyor.
 

ETİKETLER