AB'den "Rus casus" açıklaması

AA |  13 Mart 2018 Salı - 18:41 | Son Güncelleme : 13 03 2018 - 18:41

Avrupa Birliği (AB), İngiltere'de zehirlenen eski Rus casusu ile ilgili, İngiltere halkı ve hükümetinin yanında olduğunu ve güçlü bir dayanışma gösterdiğini açıkladı.


Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu'nda söz alan AB Komisyonu  Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, AB'nin birlik olarak İngiltere'nin  yanında durması gerektiğini ve gelecek hafta Brüksel'de düzenlenecek AB Liderler  Zirvesi'nde İngiltere Başbakanı Theresa May'e güçlü dayanışma mesajı vermesi  gerektiğini belirtti.
 
Timmermans, "Eğer üye ülkelerimizden birinde bir sivile karşı sinir  sistemini etkileyen bir kimyasal kullanıldıysa, o zaman AB Konseyi, açık bir  şekilde İngiliz halkı ve hükümetinin yanında olduğu mesajını vermeli." diye  konuştu.
 
AB'nin konuyu Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'ne (OPCW)  taşımak için birlikte hareket etmesi gerektiğinin altını çizen Timmermans, suçlu  olan kişilerin cezalandırılması gerektiğini kaydetti.
 
Timmermans, tüm sorumluluğun İngiliz hükümetine bırakılmaması  gerektiğini, AB'nin dayanışma içinde hareket ederek suçlulara birliğin kuvvetli  dayanışma içinde olduğunu göstermesi gerektiğini ifade etti.
 
Eski Rus casus Skripal'in zehirlenmesi
 
Eski Rus casus Sergey Skripal ile kızı Yulia, önceki pazar günü  Salibury'da bir bankta bilinçlerini yitirmiş vaziyette bulunmuştu.
 
İngiltere Başbakanı May'in dün parlamentoda yaptığı konuşmada,  Skripal'in zehirlenmesinde Rus tipi askeri nitelikte, sinir sistemi üzerinde  etkili bir kimyasal kullanıldığının kesinleştiğini ve olayda Rusya'nın dahlinin  kuvvetle muhtemel olduğunu açıklamıştı.
 
İki ülke arasındaki gerilimin tırmandığı olayla ilgili May, Rusya'ya  konuyla ilgili açıklama yapması için bu gece yarısına kadar zaman tanıyarak  tatmin edici bir cevap alınamaması durumunda bir dizi yaptırım açıklayacağını  bildirmişti.
 
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da bu sabah May'in iddialarını  "saçmalık" diye nitelendirmişti.
 
Tedavileri süren baba ile kızın sağlık durumlarının ciddiyetini  koruduğu ancak istikrarlı olduğu ifade ediliyor.
 
  
 
 
 
 
 

ETİKETLER