AB'den "Amazon ormanları" uyarısı

AA |  23 Eylül 2019 Pazartesi - 18:58 | Son Güncelleme : 23 09 2019 - 18:58

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, Amazon ormanlarındaki yangınlara ilişkin, "Ağaçların yetişmek için yıllara ihtiyacı var ancak yanması bir dakika." ifadesini kullandı.


Birleşmiş Milletler (BM) 74. Genel Kurulu Görüşmelerine katılmak üzere  ABD'nin New York kentinde bulunan Tusk, Amazon ormanlarındaki yangınlara ilişkin  eylem toplantısında konuştu.
 
Ormanların yanmasının nerede ve ne ölçüde olduğuna bakılmaksızın bir  trajedi olduğuna dikkati çeken Tusk, "Ağaçların yetişmek için yıllara ihtiyacı  var ancak yanması bir dakika. Aslında bunu bildiğimizi sanıyoruz ama Amazon  ormanlarının yanması gibi bir şok ancak bizi uykudan uyandırabildi."  değerlendirmesinde bulundu.
 
Tusk, "Kimseye ders vermek istemiyoruz, buna hakkımız yok çünkü kendi  tarihimiz de büyük ölçüde sanayileşme ve arazi açmak için ormanların yok  edilmesinden ibaret." dedi.
 
Ormanların olmadığı bir gezegenin çöle dönüşeceğine işaret eden Tusk,  "Ormanların yakılması sadece çevreci aktivistlerin sorunu değil. Onlar,  milyonlarca sıradan Avrupalının duygularına seslendi." ifadesini kullandı.
 
Amazonlar'da ocaktan itibaren 83 binden fazla yangın çıktı
 
Brezilya Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü (INPE), 29 Ağustos'ta  yayımladığı açıklamada, bu yıl Amazonlar'da 1 Ocak'tan itibaren 83 binden fazla  yangın çıktığını ve hala yerlilerin yaşadığı 148 bölgede yaklaşık 3 bin 553  yangınla mücadele edildiğini bildirmişti.
 
Yeryüzündeki oksijenin yüzde 20'sini sağlayan, "Dünya'nın akciğerleri"  olarak adlandırılan Amazon Yağmur Ormanları yılda 1 milyar tondan fazla  atmosferik karbonun emilmesini sağlıyor.
 
Dünyadaki bitki ve hayvan türlerinin 3'te 1'ini barındıran Amazonlar,  8 ayrı Güney Amerika ülkesinde yaşayan 400'den fazla yerli kabileye de ev  sahipliği yapıyor.
 
Amazonlar'daki orman tahribatında Bolsonaro etkisi
 
Sivil toplum kuruluşları, Amazonlar'daki orman tahribatının artmasında  Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro hükümetinin, yasa dışı çiftçilik ve  madencilikle mücadeleyi azaltmasının yanı sıra korunan alanlarda uygulanan para  cezaları ile ekipmanların imha edilmesi gibi tedbirleri ihmal etmesinin rol  oynadığını belirtiyor.
 
Bolsonaro, devlet başkanı seçiminden önce Amazonlar'ın korunmasının  ülke ekonomisinin gelişimine engel olduğunu belirterek, bu alanı ticari kullanıma  açma sözü vermişti.
 
INPE'nin raporlarına öfkelenen Bolsonaro, bu raporların ülkenin  itibarını zedelediğini ileri sürmüş ve enstitünün Brezilya'nın değil, bazı sivil  toplum kuruluşlarının hizmetinde çalıştığını savunmuştu.
 
Olaydan kısa süre sonra ise INPE Başkanı Ricardo Galvao, görevine  devam etmeyeceğini belirterek, istifa etmiş ve sebebini "sürdürülemez bir durum"  olarak açıklamıştı.

ETİKETLER