750 bin kişide şüpheli kolera vakası tespit edildi!

29 Eylül 2017 Cuma - 15:14 | Son Güncelleme : 29 09 2017 - 15:14

Yemen’de kötü insani koşullar nedeniyle kolera salgını hızla yayılmaya devam ediyor. 750 bin kişide şüpheli kolera vakası tespit edildi.


Bugüne kadar kolera salgını nedeniyle Yemen’de en az 2 bin 100 kişi hayatını kaybederken, salgın hızla yayılmaya devam ediyor.
 
1 MİLYONA ULAŞABİLİR!
 
İngiliz yardım kuruluşu Oxfam’ın son raporunda, Yemen’de 750 bin kişide şüpheli kolera vakası tespit edildiği ve kolera salgınının kasım ayına kadar bir milyona kadar ulaşılabileceği belirtildi.
 
2 buçuk yıldır ülkede süren iç çatışmaların yol açtığı sınırdaki açlık ve yoksulluk nedeniyle kolera salgını, en yüksek seviyeye ulaştı.
 
TEMİZ İÇME SUYU TEMİN EDİLEMİYOR
 
Yemen’deki sağlık tesislerinin yarısından fazlası tahrip edilmiş yada kısmen çalışır durumdayken, 7 milyon Yemenli kıtlığın bir adım uzağında ve en az 20 milyondan fazla kişi insani yardıma ihtiyaç duyuyor. Ülkedeki su ve kanalizasyon arıtma tesislerinin bombalanması nedeniyle nüfusun yarısından fazlası temiz içme suyu temin edemiyor.
 
DURUMLARI DAHA DA KÖTÜLEŞTİ
 
Öte yandan hükümetin, merkez bankasını taşıma kararı da kamu hizmetlerinin çökmesine katkıda bulundu.
 
İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) tarafından bugün yapılan açıklamada, Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçlerinin, Yemen’e yapılan insani yardımları engellemesi nedeniyle Yemenli sivillerin korkunç insani durumunun daha da kötüleştirdiğini belirtti.