30 avukata FETÖ tutuklaması

ELİF ALTIN / VATAN İSTİHBARAT |  06 Nisan 2017 Perşembe - 2:30 | Son Güncelleme : 06 04 2017 - 2:30

FETÖ’nün avukat yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında Dink cinayeti sanığı Erhan Tuncel’in avukatı Erdoğan Soruklu ve FETÖ’den yargılanan bazı eski emniyet müdürlerinin avukatlarının da bulunduğu 30 avukat tutuklandı


İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekillerinden Hasan Yılmaz tarafından yürütülen soruşturma kapsamında gözaltında bulunan toplam 38 kişi dün savcılığa sevk edildi. Sorgusu tamamlanan şüphelilerden 31’i hakkında tutuklama talep edilirken; 7 şüpheli hakkında adli kontrol talebinde bulunuldu. Sorguları tamamlanan ve tutuklamaya sevk edilen şüphelilerden aralarında Erdoğan Soruklu’nun da bulunduğu 30 şüphelinin “FETÖ/ PDY silahlı terör örgütü yapılanmasına üye olma” suçundan tutuklanmasına karar verildi. Şüphelilerden Kemal Bayrak’ın ise adli kontrolle serbest bırakıldı.

Savcılık sevk yazısında; şüphelilerin avukatlık mesleğini yapıyor görünümü altında FETÖ / PDY silahlı terör örgütü yapılanmasının amaçlarını gerçekleştirmek için eylem ve işlemlerde bulunduğunu belirtti.

‘Örgüt için çalıştılar’

Avukatların ByLock kullanarak örgütsel birliktelik ve tavır sergiledikleri, Bank Asya’ya örgütsel talimatlara uyarak mevduat yatırıp veya mevduat artışı yaptıkları, örgütün amaç ve stratejisi doğrultusunda algı oluşturmak suretiyle şüphelilerin FETÖ/ PDY silahlı terör örgütü yapılanmasına üye olma suçunu işledikleri belirtildi.

‘Tuncel’i kontrol altında tutmak için...’

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin görülen davada sanık olan Erhan Tuncel’in avukatı olan şüpheli Erdoğan Soruklu’nun, kapatılan İHSANDER Derneği’nde yönetim kurulu üyesi olduğu belirtildi. Yazıda, Soruklu’nun “Bugün itibariyle FETÖ yapılanmasının örgütsel komplo ve operasyonu olduğu anlaşılan gazeteci-yazar Hrant Dink’in öldürülmesi olayına iştirak eden Erhan Tuncel’in örgütsel kontrol altında tutulabilmesi amacıyla avukatlığını yaptığı” ifade edildi.