22. Dünya Petrol Kongresi sona erdi

AA |  13 Temmuz 2017 Perşembe - 18:12 | Son Güncelleme : 13 07 2017 - 18:12

Dünya Petrol Konseyi tarafından düzenlenen petrol ve doğal gaz endüstrisinin olimpiyatları olarak adlandırılan 22. Dünya Petrol Kongresi (WPC) sona erdi.


Anadolu Ajansı'nın (AA) Global İletişim Ortağı olduğu ve 9-13  Temmuz'da İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen dünyanın en kapsamlı  petrol etkinliği, Amerikan Milli Komitesi adına ABD'nin Houston Belediye Başkanı  Sylvester Turner'ın, "23. Dünya Petrol Kongresi Sembolünü" Enerji ve Tabii  Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez'in elinden devralmasıyla tamamlandı.
 
Kapanış töreninde konuşan Dönmez, son 4 gün içinde 90'dan fazla  ülkenin, 3 bin delegenin, 600 konuşmacının yanı sıra 500 basın üyesi ve 40'tan  fazla yüksek düzeyli katılımın gerçekleştiği bilgisini verdi.
 
Petrol sektörünün sadece arz-tedarik zinciri ve dengesiyle  ilgilenmediğini aynı zamanda teknoloji ve inovasyon vasıtasıyla gelişme açık bir  sektör olduğunu vurgulayan Dönmez, şunları kaydetti:
 
"Süreçlerin mükemmel olması, aynı zamanda çalışan insanların da  mükemmel olması demektir. Her şeyin ötesinde barış demektir. Petrolün hikayesi  barışın hikayesi demektir. Hidrokarbon yakıtlarla çok zengin bir gezegende  yaşıyoruz. Hepimizin refahı için çok gerekli olan bir yakıt. Aynı zamanda,  gelecekte barışın tesisi için de çok önemli. Köprüler, özellikle geçmişi ve  geleceği birbirine bağlar. Türkiye, bölgenin refahı ve istikrarı için çok önemli  bir ülke."
 
 "Yeni köprüler inşa etmek istiyoruz"
 
Dünya Petrol Konseyi Başkanı Dr. Jozsef Toth da harika bir hafta  geçirdiklerini belirterek, emeği geçen herkese teşekkür etti.
 
Kongrede mükemmeliyet açısından da ciddi çıtalar aşıldığını vurgulayan  Toth, "Çok kaliteli bir kongre geçirdik. Gelecek yıllarda yapılacak iş birliği  için de müthiş bir fırsattı. Önümüzdeki yıllarda yeni köprüler inşa etmek  istiyoruz." ifadelerini kullandı.
 
Dünya Petrol Kongresi Türk Milli Komitesi Başkanı ve TP Genel Müdürü  Besim Şişman ise Türkiye'nin bu etkinlik için uzun süre çalıştığını belirterek,  "Türkiye, diplomatik bir vizyona sahip olması sayesinde anahtar bir ülke. Türkiye  her zaman barış ve diyalogdan yana olmuştur. Bu 22. WPC'nin arkasındaki  felsefedir." dedi.
 
ABD'den Houston Belediye Başkanı Sylvester Turner ise Türkiye Milli  Komitesi'nin müthiş bir iş çıkarttığını belirterek, "Mükemmel bir kongre  düzenledi. İçerik açısından da başından sonuna çok verimli bir kongreydi. Çıtayı  çok yükseğe çıkarttınız. Bu da mükemmeliyet anlamına gelmektedir." diye konuştu.
 
Houston'ın 23. Dünya Petrol Kongresi düzenlemesi için seçilmesinin,  kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayan Turner, şunları kaydetti:
 
"2020'de Houston'a geldiğinizde elimizden gelenin en iyisini yapmaya  çalışacağız. WPC'yi dünyanın gurur duyduğu şekilde düzenlemeye çalışacağız. Hem  kalbimizi hem ruhumuzu sizinle karşılamaya çalışacağız. Öyle bir kongre  düzenleyeceğiz ki ailelerinizle de gelip hoş vakit geçirebileceksiniz."
 
Amerika Milli Komitesi Başkanı Galen Cobb da Türkiye'nin açılıştan  kapanış törenine kadar müthiş bir iş çıkarttığını belirterek, programın çok iyi  olduğunu söyledi.
 
Bu rekabetin içinde bulunmanın çok uzun bir yolculuk olduğunu aktaran  Cobb, şöyle devam etti:
 
"23. Dünya Petrol Kongresi'nin yapılacağı Houston şehri, enerji  sektörümüzün merkezi olarak adlandırılmakta. Yaklaşık 3 bin şirketli bir  sektörden bahsediyoruz. Burada kalite programı da sürdürmeye çalışıyoruz.  Taahhütlerimizi yüzde 100 olarak bu işe vermek istiyoruz. Houston'a geldiğinizde  herkesin orada vakit geçirmekten hoşlanacağı bir ortam sunmaya çalışacağız.  Çıtayı çok yükseğe çıkarttınız."
 
Kongreye ilişkin detaylar
 
Petrol ve doğal gaz endüstrisinin olimpiyatları olarak bilinen kongre,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde gerçekleştirildi.
 
Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, son 1-1,5 asırdır güçlü ülke  olmanın yolunun enerji kaynaklarına sahip bulunmaktan veya bunlar üzerinde söz  sahibi olmaktan geçtiğini kaydederek, "Bununla birlikte küresel çatışmaların  merkezinde yer alan enerji kaynakları ve yolları üzerinde hakimiyet kurma  çabalarının çoğu zaman iç çatışmalar, darbeler ve işgallerle sonuçlandığını görüyoruz. Var olduğu coğrafyalarda zenginliğin ve refahın kaynağı olması gereken  petrol ve doğal gazı ne yazık ki daha çok savaş, kan ve göz yaşı ile birlikte  anmak zorunda kaldık. Biz Türkiye olarak en başından beri, bu kaynakların  insanlığın huzur ve refahına katkı sağlayacak şekilde kullanılması gerektiğini  savunuyoruz." ifadelerini kullandı.
 
Kongreye Erdoğan'ın yanı sıra Başbakan Binali Yıldırım, Enerji ve  Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev,  Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic,  Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov'un yanı sıra  çok sayıda ülkenin enerji ve petrol bakanları da katıldı.
 
Petrol İhraç Eden Ülkeler (OPEC) Genel Sekreteri Muhammed Barkindo,  Uluslararası Enerji Ajansı (EIA) İcra Direktörü Farih Birol ve çeşitli  uluslararası örgütler ve düşünce kuruluşlarının üst düzey temsilcileri sektöre  ilişkin paylaşımlarda bulundu.
 
Ayrıca, aralarında Shell, BP, ExxonMobil, Chevron, Total ve Statoil  gibi önde gelen enerji firmalarının üst düzey yöneticileri, politika yapıcılar,  karar vericiler ve kanaat önderleri, çeşitli panellerde değerlendirmeler yaptı.
 
Kongre kapsamında ikili görüşmeler, çeşitli yuvarlak masa  toplantıları, çalışma grupları, teknik forumlar ve panellerde, küresel petrol  sektörü, konvansiyonel ve ankonvansiyonel petrol ve doğal gaz kaynaklarının  geleceği, enerji verimliliğine yönelik küresel politikalar, düşük karbonlu  çözümler, altyapı ve yatırım imkanları gibi konular ele alındı.
 
Etkinlikte, ev sahibi ülke olan Türkiye'yi ve Türkiye'nin petrol ve  gaz sektöründeki gelişimini de ele alan oturumlar düzenlendi.
 
Ayrıca, kongre alanında kurulan büyük ekranda 15 Temmuz Demokrasi ve  Milli Birlik Günü öncesinde, darbe girişimine ilişkin kısa film gösterilirken, o  güne ait fotoğraflardan oluşan sergi de alanda yer aldı.
 
Kongre kapsamında çeşitli gösteriler ve etkinlikler düzenlenirken,  Türk Gecesi ile de geleneksel Türk yemekleri, tatlıları ve müzikleri tanıtıldı.
 
Kongrede öne çıkanlar
 
Kongre kapsamında, Dünya Petrol Konseyi Başkanı Jozsef Toth  tarafından, aynı zamanda enerji şirketi ExxonMobil'in eski başkanı ve CEO'su olan  ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'a, WPC'nin kurucusu Thomas Dewhurst adına  verilen "Dewhurst Ödülü" takdim edildi.
 
Bakan Albayrak, kongre çerçevesinde, Tillerson ve Rusya Enerji Bakanı  Aleksandr Novak başta olmak üzere, bir dizi ikili görüşme gerçekleştirdi.
 
İstanbul'a gelen bakanlar ve sektör temsilcilerini ayrı ayrı kabul  eden Albayrak, konuya ilişkin Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Kongre  kapsamında yürüttüğümüz enerji diplomasisi ile Türkiye'nin enerjide 'anahtar'  ülke konumunu güçlendiriyoruz." ifadesini kullandı.
 
Albayrak, İsrail Enerji, Altyapı ve Su Kaynakları Bakanı Yuval  Steinitz ile de bir araya geldi. Steinitz, Albayrak ile iki ülke arasındaki doğal  gaz boru hattının inşa sürecini görüştüklerini belirterek, "Dört tur görüşmenin  ardından, aramızdaki görüşmeleri hızlandırmaya ve bu yıl sonundan önce Türkiye ve  İsrail arasındaki boru hattının inşa edilmesini sağlayacak hükümetler arası çatı  anlaşmayı tamamlamaya karar verdik." dedi.