21. Ulusal Tıp Öğrenci Kongresi başladı

14 Şubat 2020 Cuma - 15:21 | Son Güncelleme : 14 02 2020 - 15:21

21.si düzenlenen Ulusal Tıp Öğrenci Kongresi başladı. 14-16 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecek kongrede çok sayıda akademisyen ve bilim insanı sunum yapacak.


Bursa Uludağ Üniversitesi (BÜU) Tıp Fakültesinde öğrenim  gören öğrencilerin kurduğu Bilimsel Araştırmalar Topluluğunca (UBİAT) bu yıl  21.si düzenlenen Ulusal Tıp Öğrenci Kongresi başladı. 14-16 Şubat tarihleri  arasında gerçekleştirilecek kongrede çok sayıda akademisyen ve bilim insanı sunum  yapacak.

 Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde düzenlenen kongrenin ana  teması "Nörobilime Prospektif Bakış" olarak belirlendi.

UBİAT öğrencilerinin ev sahipliği yaptığı etkinliğin açılış töreninde  bir konuşma yapan BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, nörobilim konusunun  son yıllarda ön plana çıktığını ve devlet kurumlarının da bu alan üzerinde çok  sayıda çalışmayı desteklemeye başladığını söyledi.

Beyin ve insanın çok yönlü araştırılması gerektiğine dikkati çeken  Kılavuz, "Biz ne kadar insanı keşfetsek, kanıtlamaya ve ispatlamaya çalışsak da  halen daha çözemediğimiz çok sayıda noktası var. Özellikle de beyin konusu  gerçekten de ciddi olarak araştırılması gereken bir alandır. Öğrencilerimizi bu  konuda düşündükleri ve böylesine güzel bir kongreyi organize ettikleri için  kendilerine teşekkür ediyorum." dedi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fethi Yıldız da konuşmasında,  son yüzyılın "beyin yüzyılı" olarak anılması gerektiğini vurguladı.

BUÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Kaya da öğrencilerin sadece  organizasyonları düzenlemediklerini, aynı zamanda bilimsel çalışmalar içerisinde  yer aldıklarını belirterek, şöyle dedi:

"Artık klasik hale gelen Ulusal Tıp Öğrenci Kongresi'ne 25 ayrı  fakülteden tıp öğrencileri katılıyor. Bu da UBİAT’ın Türkiye’de kendisinden söz  ettirdiğini kanıtlıyor. Ülkemiz her alanda dışa bağımlılıktan kurtulmak için  elinden geleni yapıyor. Bursa, çok önemli bir sanayi kentidir. Fakültemiz son  zamanlarda sanayi iş birliği içerisinde çalışmalar yapıyor. İnanıyorum ki  öğrencilerimiz de bu iş birliği içerisinde kendisine yer bulacaktır."

Kongreye Türk Zekâ Vakfı Başkanı Emrehan Halıcı, Rektör Yardımcısı  Prof. Dr. İrfan Kırıştıoğlu, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

"Beyin Neden Soru Sorar" başlıklı kongrenin açılış sunumu Türk Zekâ  Vakfı Başkanı Emrehan Halıcı tarafından gerçekleştirildi.