2040’ta evler böyle olacak

20 Ekim 2017 Cuma - 2:30 | Son Güncelleme : 20 10 2017 - 2:30

Sydney Emlak Alıcı Fuarı’nda 2040 yılında evlerin nasıl olacağına dair bir model tanıtıldı. Her odası yüksek teknolojiyle donatılacak ev uzay istasyonunu andırıyor


Tesla firması tarafından desteklenen proje ile geleceğin akıllı evlerinin nasıl olacağı bir model üzerinden tanıtıldı. Avustralya’daki gayrimenkul fuarında tanıtılan model, evlerin her odasının verimliliğini en üst seviyeye çıkarmayı planlıyor. Buna göre her evde kontrole imkan veren bir ‘teknoloji ünitesi’ olacak; bu üniteden evin güvenlik, sıcaklık, enerji ve daha birçok ayarlaması yapılabilecek. İşte geleceğin evinin odaları:
 
Mutfak: Mutfak tezgahları hava sıcaklığını, enerji tüketimini gösterecek ve istendiğinde yemek önerilerinde bulunacak. Bunun yanı sıra buzdolapları içindeki gıdanın kalitesini ölçebilecek, gıdayı doğrama, dilimleme, pişirme ve kesme gibi işlemleri yapabilecek.
Banyo: Klozetler sağlık testi yapıp vücutta herhangi bir sorun varsa bildirecek. Dijital duvar kağıtları isteğe göre değiştirilebilecek, banyo aynası makyaj tavsiyeleri verecek. En önemlisi de evde kullanılan su geri dönüşümlü olacak, kullanılan su arıtılıp tekrar kullanılacak.
Çamaşır Odası: Kıyafetler leke ve kokuya dayanıklı olacak. Çamaşır makineleri ise su kullanmadan çamaşırları temizleyebilecek.