2020 Kurban Bayramı ne zaman? Kurban Bayramı tatili kaç gün?

04 Şubat 2020 Salı - 16:19 | Son Güncelleme : 04 02 2020 - 16:19

Kurban Bayramı Müslümanlar tarafından Hicri Takvime göre Zilhicce ayının 10. gününden itibaren dört gün boyunca kutlanan bir dini bayramdır. İslam âleminin her yıl Mekke'de hac farizasını ifa ettikleri vakit olan Kurban Bayramı ne zaman sorusu, vatandaşlar tarafından yoğun bir şekilde araştırılıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanan takvime göre Kurban Bayramı 31 Temmuz Cuma günü başlıyor. Kurban Bayramı tatili kaç gün? Kurban’ın anlamı nedir?


2020 yılının başlamasıyla birlikte vatandaşın milli ve dini günler araştırması da yoğunlaştı. Kurban Bayramı da vatandaşların araştırdığı dini günlerden bir tanesi oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı takvimine göre, Kurban Bayramı 31 Temmuz Cuma günü başlıyor. Peki, Kurban Bayramı tatili kaç gün olacak?

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN, KAÇ GÜN TATİL?

Kurban ibadetinin yerine getirildiği Kurban Bayramı Hicri takvimde Zilhicce ayının 10'unda kutlanıyor. 2020 miladi takvime göre 31 Temmuz Cuma günü başlıyor.

*30 Temmuz Perşembe Kurban Bayramı Arifesi

*31 Temmuz Cuma Kurban Bayramı 1.gün

*1 Ağustos Cumartesi Kurban Bayramı 2.gün

*2 Ağustos Pazar Kurban Bayramı 3.gün

*3 Ağustos Pazartesi Kurban Bayramı 4.gün

KURBAN BAYRAMI’NIN ÖNEMİ

Zilhicce ayının onuncu, on birinci ve on ikinci günlerine 'Eyyâm-ı nahr' (Kesme günleri) ve bir önceki gün olan Zilhicce ayının dokuzuncu gününe Arife denir. Kurban Bayramı, aynı zamanda İslam âleminin her yıl Mekke'de hac farizasını ifa ettikleri vakittir.

Kurban Bayramı, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan birçok ülkede dinî bayram olmasının yanı sıra resmî tatil ilan edilir. Ramazan Bayramı ile beraber İslam dinindeki en önemli iki bayramdan biridir.

Hicri takvim bir ay takvimi olduğu için yıllar güneş temelli miladi takvimden 11-12 gün kısadır. Bu nedenle Kurban Bayramı her sene 11-12 gün daha erken kutlanır. Yaklaşık 33 senede bir bayramı aynı tarihlere tekabül eder.

İslam dini terimi olarak Kurban, Allah’a yaklaşmak ve Allah rızasına ermek niyetiyle kesilen, kurban edilen, hayvan demektir. Kur'an'da geçen İbrahim peygamber ve oğlu İsmail ile ilgili kıssadan yola çıkarak, kurban kavramı, çok daha genel bir adanmışlığı, Allah için bireyin her şeyini feda edebilecek olmasını, Allah'a teslimiyeti ve ona karşı şükür içinde olmayı ifade etmektedir. Kur'an 'da Hac Suresinde bu konuda bir ayet vardır.