20 bin bekçi aranıyor!

13 Mart 2013 Çarşamba - 11:55 | Son Güncelleme : 13 03 2013 - 11:55

Ne kadar maaşla işe başlayacaklar?


Polis teşkilatına 20 bin sözleşmeli emniyet bekçisi alınacak. Bekçiler koruma hizmetlerinde görevlendirilecek. En az ortaokul mezunu olacak bekçiler bin 500 lira maaş alacak.

Emniyet Teşkilatı'nda 'bekçi abi' dönemi başlıyor. Yıllardır alımı yapılmadığı için sayıları 4 bin 58'e düşen çarşı ve mahalle bekçilerine taze kan aşılanacak.

Bugün gazetesinden Kamil Elibol'ün haberine göre; bekçilerin işbaşı yapmasının ardından koruma görevi yürüten 20 bin polis suçla mücadeleye çekilecek. En az ortaokul mezunu olacak bekçiler bin 500-bin 700 TL arasında maaş alacak.

ÖZEL YETENEK SINAVI

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından hazırlanan kanun tasarısında emniyet bekçisinin görevleri ve yetkileri tanımlandı.

Özel yetenek seçme sınavında başarılı olanlar bekçi yapılacak. Emniyet bekçisi adayı öğrenciler, polis eğitim kurumlarında en az 3 ay meslek eğitim görecek. Emniyet bekçileri bir yıl intibak dönemine tabi tutulacak.

Göreve intibak edemeyenlerin sözleşmeleri feshedilecek. En az üç yıl emniyet bekçisi olarak görev yapanlardan başarılı olanlar polislerde olduğu gibi kıdemli bekçiliğe geçirilecek.

POLİS OLABİLECEKLER

EGM'ce ihtiyaç duyulması halinde en az üç yıl fiilen kıdemli emniyet bekçisi olarak görev yapmış ve üniversite eğitimini tamamlamış olanlar yapılacak sınav ile polis memurluğuna atanabilecek. Bir yıl içerisinde kıdemli emniyet bekçilerinden polis memurluğuna geçeceklerin sayısı, başvuru şartlarına haiz bekçilerin toplam sayısının yüzde 5'ini geçmeyecek.

İşte görevleri

* Bir kimsenin can, mal, ırzına yapılan saldırı ve tehditleri önlemek, saldırganları yakalamak. 

* Kamu düzen ve güvenini bozacak mahiyetteki gösteri, yürüyüş yapılmasına karşı, genel kolluk kuvvetleri gelinceye kadar önleyici tedbirleri almak.

* Adli kolluk işleriyle ilgili vakalarda, delillerin kaybolmamasını sağlayan muhafaza tedbirlerini almak.
Yorum Yazın
Gönder
Yorumlar
  • Ali KAYACIgetir, götür işlerini yapacak adam kalmadı demekki..13.03.2013 03:13
  • Nurettin TaçkınCanım ülkenin istihtam alanı, Güvenlik görevlisi, Uzman çavuş, Bekçi,Her mahalleye din hizmetleri görevlisi, her apartmana bir kapıcı !!!!!!! Yakında arap ülkelerine dönecez üretim için istihdama gerek yok allah veriyormuş !!!!13.03.2013 02:13
  • serkan temelunv. mezunuyum işsizim. ilerde polisde olablirim. bal gibide girerim,denize düşen yılana sarılır misali.13.03.2013 01:13
  • melike kartalpolis teşkilatına bekçi mi, hem de 20000 tane?! Utanmasalar onlara da bekçi alırlar ama alırlar görürsünüz.13.03.2013 11:13
  • spartekus spartekuspolislerinde güya can ve mal güvenliğini koruması gerek, ama ülkede imdat polis diye hat kuruldu.bu bekçilerde bu toplumdan çıkacak polisten farkları olmaz.polislerin normal bi suçludan daha fazla suç işlediğine eminim, ama kim yakalayacak.13.03.2013 11:13