10 yılda 3 bin 706 hasta şifa buldu

AA |  11 Temmuz 2019 Perşembe - 14:08 | Son Güncelleme : 11 07 2019 - 14:08

Erzurum'da 10 yıl önce Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi (BEAH) bünyesinde kurulan tam donanımlı yanık tedavi merkezi, bugüne kadar 3 bin 706 hastaya şifa oldu.


Sağlık Bilimleri Üniversitesi Erzurum BEAH bünyesinde 2009'da hizmete  giren ve yoğun bakım, ameliyathane pansuman odaları, yıkama ile hidroterapi tankı  gibi birimleri bulunan tam donanımlı yanık tedavi merkezinde, 1'i yanık cerrahi  doktoru olmak üzere 2 hekim, 13 hemşire, 4 sağlık memuru, 6 hizmetli, psikolog,  fizyoterapist ve diyetisyen ile hastalara hizmet veriliyor.
 
 
 Kaynar su ve benzeri sıvı dökülmeleri, elektrik çarpması, ateşli  tandıra düşme, kimyasal patlamalar sonucu oluşan yanık gibi her türlü yanma  vakalarının kabul edildiği merkeze, Erzurum'un yanı sıra Erzincan, Kars, Ağrı Ardahan, Iğdır, Muş, Bingöl ve Artvin ile komşu ülkelerden bugüne kadar 3 bin 706  hasta başvurdu.
 
Merkezde görevli personel, ilk günden bu yana kendilerine başvuran  hastaların sağlığına kavuşması için özveriyle çalışıyor.
 
"2. ve 3. derecede yanıklara müdahale ediyoruz"
 
Merkez sorumlusu Dr. Mehmet Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  2009 yılında kurulan merkezin Doğu Anadolu Bölgesi olmak üzere Türkiye  genelindeki yanık vakalarına hizmet verdiğini söyledi.
 
Öztürk, "Yanık Tedavi Merkezimizde 2. ve 3. derecede yanıklara  müdahale ediyoruz. Merkezimizde her türlü türlü yanık vakasına müdahalede edecek  ekipmana sahibiz. Bugüne kadar merkezimize başvuran çeşitli yanık vakalarından 3  bin 706 hastamızı servisimizde tedavi ettik. Deneyimli personelimizle hastalara  şifa dağıtıyoruz." dedi.
 
Yanık vakalarının tedavisinde ilk 24-48 saatin önemine işaret eden  Öztürk, hastaların vakanın gerçekleşmesinin hemen ardından zaman kaybetmeden  sağlık kuruluşlarına başvurması gerektiğini vurguladı.
 
Merkezde 3. derece ve derin yanıklarda doku kaybı olan bölgelere  plastik cerrahi ve ortopedi doktorlarıyla koordineli şekilde greft tedavisi  yaptıklarını anlatan Öztürk, "Merkezimizde iş kazaları, elektrik çarpması gibi  vakalara müdahale ediyoruz. Yazın genelde daha çok tandır ve sıcak su dökülmesi,  süt ve peynir kazanlarına düşüp yanma vakaları geliyor. Biz de tedavilerini  yapıyoruz." şeklinde konuştu.
 
Yanık vakalarında bilinçsiz ve hatalı müdahalelerin hastaya daha çok  zarar verdiğini ve iyileşme süresini uzattığını vurgulayan Öztürk, yanan bölgeye  yoğurt ya da diş macunu sürmenin yanlış olduğunu kaydetti. Öztürk, bu tür  olaylarda yanan bölgenin ilk önce 15-20 dakika ılık akan suyla temas ettirilmesi  gerektiğini sözlerine ekledi.
 
"Burada hizmet çok güzel"
 
Peynir kazanına düştüğü için vücudunda 2. ve 3. derece yanıklar oluşan  ve hastanede tedavi gören 5 yaşındaki Muhammet Haktan Yolcu'nun annesi Fatma  Yolcu da oğlunun başına gelen talihsiz olaya çok üzüldüğünü anlattı.
 
Yolcu, "Kazandan çıkardığımızda vücudu yanmıştı. Ambulansla Erzurum'a  getirildi. Yanık Tedavi Merkezindeki doktor ve personeller çok ilgili. Burada  hizmet çok güzel, hastane yönetimi ve doktorlara teşekkür ediyoruz." diye  konuştu.
 

ETİKETLER