"Yeni havalimanının adı dünya genelinde yapılacak araştırmalarla belirlenecek"

DHA-AA |  12 Eylül 2018 Çarşamba - 15:34 | Son Güncelleme : 12 09 2018 - 16:30

İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu, İstanbul Yeni Havalimanı’nın adı ile ilgili tartışmalara ilişkin, “İsim konusu, yönetim kurulu üyelerimizin dünya genelinde yaptıkları araştırma çalışmaları ve ilgili mercilerle yapılacak değerlendirmeler sonucu alınacak kararla belirlenecek.” dedi. Üçüncü havalimanında son hali havadan görüntülendi. İşte son fotoğraflar...


Samsunlu, İstanbul Yeni Havalimanı’nda düzenlenen basın toplantısında,  Atatürk Havalimanı’nın İstanbul Yeni Havalimanı'na taşınmasına ilişkin  Operasyonel Hazırlık ve Havalimanı Taşınması (ORAT) süreci ile ilgili  değerlendirmelerde bulundu.
 
 Samsunlu, havalimanının adı ile ilgili tartışmalara ilişkin, “İsim  konusu, yönetim kurulu üyelerimizin dünya genelinde yaptıkları araştırma  çalışmaları ve ilgili mercilerle yapılacak değerlendirmeler sonucu alınacak  kararla belirlenecek.” ifadesini kullandı.
 
 
Havalimanını 29 Ekim’de açmak için çalışmaların tüm hızıyla, plan ve  programa uygun olarak devam ettiğini bildiren Samsunlu, "İstanbul Yeni  Havalimanı’na yapılacak taşınma bugüne kadar dünyada yapılan en büyük havalimanı  taşınması olacak. Dünyada 45 kilometre uzaklığa taşınmış başka bir havalimanı  yok. Yeni havalimanına gerçekleşecek taşınma süreci ile ilgili 2016 yılından bu  yana çalışmalarımızı büyük bir titizlikle yürütüyoruz. Geldiğimiz aşamada  operasyona hazırlık sürecinde başta Türk Hava Yolları (THY) olmak üzere hava  yolları, yer hizmetleri ve diğer paydaşlarımıza havalimanına alışabilmeleri için  verdiğimiz eğitimleri tamamladık.” şeklinde konuştu.
 
“102 farklı konu ve olay üzerinden senaryolarımıza  çalışıyoruz”  
 
Kadri Samsunlu, ORAT projesinde, Kopenhag ve Incheon Uluslararası  Havalimanı’ndan Kasım 2016’dan bu yana danışmanlık alındığını belirterek, hepsi  havalimanı, hava yolu ve handling gibi havacılık deneyimine sahip ORAT ekibinde 8  danışman, 60 kişilik ekip ve 100 operasyon personelinin görev yaptığını anlattı.   
 
Samsunlu, “Türkiye’nin büyüme potansiyelini ve gücünü yansıtan,  havacılık tarihinde yeni bir sayfa açacak bir havalimanına geçiş yapılacak.  İstanbul Yeni Havalimanı’na taşınma sürecimiz için tüm hazırlıklarımızı  tamamladık. Özellikle ORAT’taki ilk bölüm operasyona hazırlık kısmında çok ciddi  ilerleme sağladık. Önümüzdeki bir ay içerisinde 3 büyük deneme yapacağız. 102  farklı konu ve olay üzerinden senaryolarımıza çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.
 
 
“İlk deneme operasyonunu eylül ayının son haftasında  planlıyoruz”  
 
İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Samsunlu,  İstanbul Yeni Havalimanı’nda ORAT sürecinin 2016 yılında başladığını  hatırlatarak, 4 aşamadan oluşan ORAT sürecinin eğitim bölümünde DHMİ Genel  Müdürlüğü önderliğinde THY, Havaş, Çelebi ve TGS Yer Hizmetleri yöneticileri ve  çalışanları ile havalimanında hizmet verecek diğer paydaş firmaların  çalışanlarına 27 bin 522 adet sınıf eğitimi, 29 bine yakın kişiye saha eğitimi  verildiğini bildirdi.
 
ORAT akışında sınıf ve saha eğitimlerinin ardından deneme süreçlerinin  geldiğini belirten Samsunlu, şöyle devam etti: 
 
“31 Mayıs tarihinden bu yana yapılan deneme operasyonlarında 46  senaryo denendi. Bu senaryolar; açılış öncesi kalan dönemde bin, 3 bin ve 5 bin  kişinin katılımıyla çok farklı olaylar yaşanmış gibi gerçek testler yapılarak  denenecek. İlk deneme operasyonunu eylül ayının son haftasında planlıyoruz. Bin  sahte yolcu, 2 bin bagaj, operasyonel paydaşlar ve kamu kurumlarına ait yaklaşık  800 personel, 2 adet gerçek uçak (THY), 50 yer hizmet ekipmanı ile  gerçekleştirilecek. İkinci deneme operasyonu ekimin ilk haftasında yapılacak. 3  bin sahte yolcu, 6 bin sahte bagaj, operasyonel paydaşlar ve kamu kurumlarına ait  yaklaşık bin personel, 3 adet gerçek uçak, 150 yer hizmet ekipmanı ile  planlanmakta. Üçüncü deneme operasyonunu ekimin ikinci haftasında yapmayı  planlıyoruz. Toplam 5 bin sahte yolcu, 10 bin sahte bagaj, İGA, operasyonel  paydaşlar ve kamu kurumlarına ait yaklaşık bin personel, 5 adet gerçek uçak, 200  yer hizmet ekipmanı ile planlanmaktadır.”
 
 
“Nihai test 11 Ekim'de yapılacak”   
 
Kadri Samsunlu, nihai testin 11 Ekim’de yapılacağını, bu testte fiilen  havalimanının her yerinin kullanılacağını ifade ederek, bu testin birinci  gözlemcisinin kendisi olacağını, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, DHMİ ve kendi  paydaşlarının da orada bulunacağını söyledi.
  
Samsunlu, şöyle konuştu: 
 
“Bizim hedefimiz ve benim şüphe duymadığım sonucu, 29 Ekim’de bu  havalimanının açılacağı... Bu testlerin sonuçlarının bize yol gösterici olacağını  düşünüyorum ve buradan çıkardığımız derslere göre hala önümüzde bulunan 6  haftalık dönemde havalimanının çok daha hazır olması konumunda aksiyon almamız  için zaman olduğunu görüyorum. Testlerin her biri bir günde yapılacak. Sahte  yolcuların içinde bizim kendi personelimiz de olacak, cast ajanslarından insanlar  da, öğrenciler de olacak.”     
 
 
“Açılışın ertelenmesiyle ilgili bir senaryom  yok”    
 
İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Samsunlu,  uçaklar inerken hafriyat tozlarının uçakların motoruna zarar vermesiyle ilgili  büyük endişe taşımadıklarını söyledi.
 
Projeye emek veren biri olarak, çalışmalarını "her sabah milli forma  giyiyormuş" hissiyle sürdürdüğünü ifade eden Samsunlu, “Açılışın ertelenmesiyle  ilgili benim bir senaryom yok. Açılışın ertelenmesi için şu ana kadar  görmediğimiz bir şeyin olması gerek.” dedi.
 
Devam eden hafriyat süreçlerinin uçak motorlarına zarar vermesi  ihtimaliyle ilgili bir soru üzerine Samsunlu, şunları kaydetti:
 
"Bizim inşaatımız bitti. Bizim burada hafriyat veya toprak hareketi  açısından kalan bir tane pist 3'ümüz var. Pistlerimizin tümünü kapattık,  asfaltlarımız tamam... Burada 71 kilometre yol var. Bunların büyük bir kısmı  asfaltlandı. Sahada 132 tane bina yapmam gerekiyor irili ufaklı... Bunların  tümünü 29 Ekim'de İGA olarak bitiriyorum. Üçüncü kişilerin yapması gereken  binalar var. Onların bir kısmı devam ediyor. 29 Ekim'de bahsedilen tozun uçaklara  zarar vermesine neden olacak bir inşaat kalmayacak burada. Çok teknik bir konu bu  tabii... Burası artık inşaatını tamamlamış bir havalimanı..."
 
Havalimanının taşınması işleminin ortak bir efor gerektirdiğini  vurgulayan Samsunlu, kendilerinin altyapıyı sağladığını, ilgili diğer kurumların  da sorumlulukları olduğunu söyledi.  
 
İstanbul Yeni Havalimanı’nda check in, x-ray, pasaport kontrolü,  boarding ve yönlendirme sistemlerini kurduklarını anlatan Samsunlu, şöyle devam  etti: 
 
“Havacılık sistemleri çalışıyor. 'CUTE' dediğimiz check in sistemi, şu  an en büyük operatör olan THY ile entegre halde çalışıyor. Bagaj eşleştirme  sistemleri bütün hava yollarıyla kurulmuş durumda. Havalimanı operasyonel veri  tabanı oluşturuldu. Bunların hepsini bizim IT departmanımız yaptı. Polisle  pasaport sisteminin bağlanmasıyla ilgili entegrasyon bu ayın içinde sağlanacak.  Gümrükle çok yakın çalışıyoruz. Yani biz bu testlerin sonucunu görmek istiyoruz.  Parça parça baktığımızda sistemde bir sorun yok ama entegre olarak çalışması  zaten havalimanı için bir mecburiyet. Dediğimiz gibi, hava tarafında fiili olarak  yolcu olmayacak ama uçaklar inecek, park yerine gelecekler. Sonra park yerinden  çıkıp pist başına gelip kalkıp gidecekler.”
 
“Dünyada mevcut uçakların  buraya inmesi ve kapasiteyle ilgili bir  problem yok”  
 
Kadri Samsunlu, hava sahasıyla ilgili hazırlıklara değinirken,  havalimanına CAT3 iniş sistemlerinin kurulduğunu belirterek, “Sisli bir havada  siz 50 metre yatay görüş, 15 metre dikey görüşe sahip olduğunuz sürece uçağınızı  bu havalimanına indirebileceksiniz. Bu sistemin testleri yapıldı. Bu hafta başı  itibarıyla DHMİ’den bu konuda onayı da aldık.” diye konuştu.
 
Geniş gövdeli uçakların havalimanına inmesiyle ilgili hiçbir sorun  bulunmadığını, dünyada mevcut uçakların  buraya inmesi ve kapasiteyle ilgili bir  problem olmadığını vurgulayan Samsunlu, projenin çevresindeki rüzgar  türbinlerinin ortaklar tarafından satın alındığını, bunların 2019 yılı başından  itibaren söküleceğini anlattı.
 
“Kuzey Marmara Otoyolu ulaşımda ciddi bir hızlılık  sağlayacak”  
 
İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Samsunlu,  İstanbul’un kuzeyinde yeni bir uğrak nokta inşa edileceğini, geçmişte bu bölgeye  ekonomik bir aktivite için gelmeyi gerektirecek bir sebebin bulunmadığını  söyledi.
 
Metronun havalimanına 2020 yılında gelmesini beklediklerini ve  bağlantı yollarının inşası konusunda çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü ifade  eden Samsunlu, şunları kaydetti:
 
“Hasdal’dan olan D-20 bağlantısı veya üçüncü köprünün bağlantı yolları  ve şu an inşaatı oldukça ilerlemiş olan Kuzey Marmara Otoyolu, buraya  yolcularımızın ulaşımında ciddi bir hızlılık sağlayacaktır. Havalimanına şu an  D-20’den giriş yok. Onun için siz en azından bir 15 dakika daha gidip ana  yerleşkeye geliyorsunuz. Bu da açılış itibarıyla artık olmayacak. Direkt D-20’den  havalimanına giriş-çıkış altyapısı bitirilmiş olacak. Bu altyapı da neredeyse  hazır. Biz sadece ulaşıma açmamış durumdayız.
 
Toplu ulaşım açısından baktığımız zaman geçen hafta İstanbul  Büyükşehir Belediyesi bir ihale yaptı. Toplam 18 hattan buraya lüks otobüslerle  yolcu taşınmasıyla ilgili bir süreç başlattı. Bu hatların kapasitesi günlük  olarak 128 bin. Yüzde 50 kapasiteyle gelse bu otobüsler 64 bin kişiye  bakıyorsunuz. Bu da bizim açılışımızdan itibaren en az 1-1,5 yıl buranın  ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilecek bir kapasite.”
 
Havalimanında otopark ücretlerinin mevcut tarifelerden kopuk  olmayacağını belirten Samsunlu, açılıştan sonra toplam personel sayısının 45-50  bin civarında olmasını beklediklerini, bu personelin taşınması konusunun,  çalıştıkları şirketlerin sorumluluğunda olduğunu anlattı.
 
Samsunlu, alanın genişliğine dikkati çekerek, “29 Ekim’de benim  yolculara tavsiyem; buranın açılışını canlı canlı seyretsinler. Bir de arabaları  park ettikleri yerlere dikkat etsinler.” dedi. 
 
Toplantının ardından gazeteciler, terminal binasını gezdi.
 
HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ

Türkiye’nin en önemli projelerinden olan İstanbul Yeni Havalimanı’ndaki son durum, açılmasına 46 gün kala havadan görüntülendi.
 
Türkiye’nin en önemli projelerinden olan ve ilk etabının 29 Ekim’de açılacağı İstanbul Yeni Havalimanı’ndaki son durum havadan görüntülendi. Görüntülerde açılmasına 46 gün kala havalimanındaki son durum gözler önüne serildi. Görüntülerde ana terminal binası gibi birçok noktanın yolcuların kullanımı için hazırlandığı, binanın içindeki bazı noktalarda çalışmaların devam ettiği görüldü. Yolcuların kullanacağı yürüyen merdivenlerin ve bekleme noktalarındaki koltukların da yerleştirildiği görüldü