'Veli Küçük teklif etmişse ne olacak?'

AA |  11 Haziran 2012 Pazartesi - 15:01 | Son Güncelleme : 11 06 2012 - 15:01


'Ergenekon' davasında tutuklu sanık Mehmet Perinçek, Veli Küçük'ke görüştüğünü ve Ermeni meselesiyle ilgili konuştuğunu söyledi: 'Veli Küçük'e bir dosya takdim ettim. Küçük'ün bir miting isteği olmuş olabilir. Diyelim ki teklif etti. Ne olacak?'

'Ergenekon' soruşturması kapsamında İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek'in oğlu Mehmet Bora Perinçek, İP'li yöneticiler ve parti üyeleri ile Aydınlık Dergisi ve Ulusal Kanal çalışanlarından oluşan 14 sanık hakkında açılan davanın 5'inci duruşması başladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Mehmet Bora Perinçek, İP Merkez Karar Kurulu üyeleri Mehmet Bedri Gültekin, Erkan Önsel ile Turan Özlü katıldı.

Duruşmada savunmasını yapan Perinçek, 'Ağustos 2003'te kendi liderliğindeki İP'nin gençlik grubu olan Öncü Gençlik ile 'Ergenekon' davasının tutuksuz sanıklarından İstanbul eski Ülkü Ocakları Başkanı Levent Temiz önderliğindeki grubun, 'Ergenekon' davasının tutuklu sanığı emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün talimatıyla bir araya getirildiği, gençleri birleştirmek amacıyla kurulan Kızılelma Koalisyonu faaliyetleri kapsamında 30 Ağustos'ta Taksim'de miting düzenlendiği' iddialarına değindi.

Kuvayı Milliye Cephesi faaliyetleri kapsamında gerçekleştirildiği iddia edilen mitingin düzenlenmesi konusunda Veli Küçük'ün bir talimatı olmadığını ifade eden Perinçek, 'Mehmetçik Coni'ye kalkan olamaz' adıyla yapılan bu mitingin, İP Öncü Gençlik İstanbul Şubesi ile Ülkü Ocakları İstanbul Şubesi'nin oluşturduğu komite tarafından düzenlendiğini anlattı.

Perinçek, mitingde ABD'nin Kuzey Irak tehdidi ve Kıbrıs meselesini dile getirdiklerini belirterek, konuşmacı olarak kendisinin yanında o dönemde Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı olan Atilla Kaya'nın da yer aldığını kaydetti.

Temiz ile 2 Ocak 2003'te Kıbrıs ile ilgili yapılan mitingden beri tanıştıklarını ve görüştüklerini ifade eden Perinçek, '30 Ağustos'ta yapılan miting, hem İP'in hem de MHP'nin tüzel kişilik olarak aldığı bir kararla yapıldı' dedi.

İddianamede belirtildiği gibi miting öncesinde Veli Küçük ile görüştüğünü ifade eden Perinçek, Küçük ile Ermeni meselesiyle ilgili konuştuğunu söyledi.

Perinçek, 'Veli Küçük'e Ermeni meselesiyle ilgili yaptığım çalışmalarla ilgili bir dosya takdim ettim. Turan Özlü ile birlikte gittik. Veli Küçük'ten ele geçirilen 18 sayfalık Ermeni meselesiyle ilgili dosyayı ben ona verdim. Küçük de bu görüşmede böyle bir mitingin olmasını ifade etmiş olabilir, böyle bir isteği olmuş olabilir. Veli Küçük teklif etse ne olacak? Diyelim ki teklif etti. Mitingde bir tane suç var mı? Yasal izinler alınmış. Sağ-sol örgütler bir araya geliyor. Mitingle ilgili 9 yıldır açılmış tek bir dava yok. Herkes kendi parti hiyerarşisi içinde karar almıştır. Siyasi partilerin faaliyetleri de anayasal güvence altındadır' diye konuştu.

Perinçek, mitingi geçekleştirdiği için pişman olmadığını belirtti.

Duruşmaya öğlen arası verildi.