'Uçan asker' dünyayı sarstı!

15 Temmuz 2019 Pazartesi - 16:08 | Son Güncelleme : 15 07 2019 - 16:08

Fransa'da Bastille Günü kutlamalarına, 'uçan asker' gösterisi damga vurdu.


Uçan kişi, Zapata adlı şirketin CEO'su Franky Zapata'ydı. Zapata, Champs-Elysees bulvarında düzenlenen törende kendi icadı olan kaykayla uçtu. Elinde boş bir tüfek vardı.
 
Saatteki hızı ise 188 kilometreydi. 40 yaşındaki CEO'nun gösterisi, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve diğer Avrupalı liderlerin de katıldığı törende ilgiyle izlendi.
 
 
Fransız Silahlı Kuvvetler Bakanı Florence Parly, özel birliklerin havada 10 dakika kalabilen uçan kaykayla ilgilendiğini söyledi. Parly, Amerikan CNN televizyonuna kaykayların saldırı aracı olarak ya da başka amaçlarla kullanılabileceğini belirtti.
 
 
Macron, Twitter'da 'uçan asker' videosunu "Yenilikçi ve modern ordumuzla gurur duyuyorum" notuyla paylaştı. Macron'un mesajına verilen yanıtlarda ise "Ordunun geliştirdiği bir şey değil, tek bir kişinin girişimi" yazanlar oldu.
 
 
Zapata'nın 'Flyboard Air' adını verdiği araç, 'Geleceğe Dönüş' filmindeki kaykaya benziyor. Filmde, Michael J. Fox'un canlandırdığı Marty McFly'in söz konusu kaykayı kullanıyordu. Marsilyalı girişimci, türbin motoruyla çalışan uçan kaykayı evinin garajında icat ettiğini söylüyor. Fransız ordusu ise, insansız hava araçlarına karşı kullanılan silahı törende sergiledi.
 
 
Askerlerin ellerinde, anti-drone silahları var. 14 Temmuz 1789'da yüksek vergiler ve kıtlığa isyan eden Fransızlar, monarşik otoriteyi temsil eden bir sembol olarak görülen Bastille Hapishanesi'ni basmıştı.
 
Fransız Devrimi'nin ilk adımı sayılan bu olay ulusal bayram olarak kutlanıyor.
 

ETİKETLER