"Türk-Amerikan ilişkileri, tek bir konuyu aşan bir tarihe sahip"

08 Eylül 2018 Cumartesi - 16:02 | Son Güncelleme : 08 09 2018 - 16:05

Washington merkezli Turkish Heritage Organization (THO) tarafından Washington'da düzenlenen "Türk-Amerikan İlişkilerinin Geleceği" başlıklı panele, ABD Dışişleri Bakanlığında daha önce müsteşar yardımcılığı görevini yapan ve halen Washington Strategy Group Başkanı olan Joel Rubin, Beyaz Saray eski yetkilisi Molly Montgomery ve Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Akif Kireççi konuşmacı olarak katıldı.


Joel Rubin, "Rahip Brunson krizi, çözülmesi gereken bir konu. Ancak  Türk-Amerikan ilişkileri, tek bir konuyu aşan bir tarihe sahip.  Bence iki ülke  yetkilileri, kamuoyu etkisinden uzak görüşmeler yaparak konuyu konuşmalılar. Türk  ve Amerikan halkı, bu konunun iki müttefik arasında konuşularak çözülmesini hak  ediyor." diye konuştu.
 
“ABD HALKI, İNCİRLİK ÜSSÜ’NÜN GERÇEK DEĞERİNİ ANLAMIYOR”
 
Türkiye ile ABD arasındaki güvenlik eksenli ilişkileri de  değerlendiren Rubin, "Öncelikle İncirlik Üssü dolayısıyla Türkiye'ye teşekkür  etmek isterim. Amerikan halkının, İncirlik Üssü'nün ABD için gerçek değerini  yeterince anladığından emin değilim. Elbette Amerikan ordusu bunu takdir ediyor  ve öneminin farkında." dedi.
 
"SAVUNMA KONUSUNDA BİRÇOK ORTAK NOKTAMIZ VAR"
 
ABD'li ve Türk komutanların oturup Suriye ve diğer konuları  konuşmaları gerektiğini kaydeden Rubin, "Savunma konusunda birçok ortak noktamız  var. Bu görüşmelerde iki ülkenin öncelik ve endişeleri göz önünde bulundurularak  konuşulmalı." ifadelerini kullandı.
 
Rubin, özellikle F-35'lerin transferi konusunda da gündemdeki  endişelerin neler olduğuna bakılması ve bunların iki ülke savunma yetkilileri  arasında makul şekilde müzakere edilmesi gerektiğini aktardı.
 
İki ülke arasındaki sorunların hemen bir gecede çözülmesinin kolay  olmadığını belirten Rubin, "Türkiye-ABD ilişkilerinde sorunların çözümü için hala  alan olduğunu ve bu alanın değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum."  değerlendirmesini yaptı. Türk Miras Vakfı tarafından düzenlenen panelde ise eski Beyaz Saray  yetkilisi Molly Montgomery, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı  Donald Trump'ı kastederek, "İki lider de zor durumlarda nasıl adım atacaklarını  iyi biliyor. Kuzey Kore, Rusya örneği ortada. Bu anlamda Birleşmiş Milletler (BM)  Genel Kurulu iyi bir fırsat olabilir." dedi.
 
Panele Türkiye'den video konferans yoluyla katılan Akif Kireççi ise  ABD’nin Türkiye'ye karşı aldığı ekonomik kararların Türk halkını negatif  etkilediğine ve bunun da Türk halkındaki anti-Amerikan yaklaşımı daha da  artırdığına işaret etti.
 
"TÜRKİYE, BİR İSTİKRAR ADASI OLARAK GÖRÜLMELİDİR"
 
Kireççi, "Türkiye'nin NATO’daki pozisyonu ve katkısı çok önemli. Bu  noktada Türkiye'de NATO’nun güvenilirliği tartışılıyor. ABD’nin Kudüs kararı  oldukça yoğun şekilde tartışılıyor. Rahip Brunson, S-400 konusu ve F-35'ler  tartışılıyor. Bunların hepsi ikili ilişkilerin tartışma zeminini oluşturuyor."  değerlendirmesini yaptı.
 
Türkiye'nin NATO’daki rolünün ve çabalarının ABD tarafından yeterince  takdir edilmediğine de işaret eden Kireççi, "Yaşadığımız bölgede birçok kriz var  ve hepsi de etrafımızda. Ancak bu bölgede Türkiye kadar güçlü ve istikrarlı başka  hiçbir ülke yok. Böyle bir coğrafyada Türkiye, bir istikrar adası olarak  görülmelidir." şeklinde konuştu.
 
ABD'nin Irak'a müdahalesinin Türkiye'nin güney sınırında ciddi bir  boşluk yarattığını ve bu boşluğun Türkiye'ye büyük zararlar verdiğini anlatan  Kireççi, "Türkiye-ABD ilişkileri hiçbir zaman kolay değildi. Ancak ABD’nin son  dönemde PKK-PYD’ye doğrudan ve dolaylı desteği en büyük krizlerden biri oldu."  ifadelerini kullandı

ETİKETLER