'Tropik Trump' 22 milyon doları kabul etmedi!

27 Ağustos 2019 Salı - 14:07 | Son Güncelleme : 27 08 2019 - 14:07

Brezilya lideri Bolsonaro, G-7 ülkelerinin Amazon ormanlarındaki yangın için ayırdığı yardım parasını sömürge ülkesi olmadıklarını söyleyerek reddetti. Yangın bölgesinden küle dönen veya can çekişen hayvanları gösteren yürek burkucu fotoğraflar geliyor.


G-7'yi oluşturan ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Kanada, Japonya ve İtalya, Güney Amerika'daki Amazon yağmur ormanlarında devam eden yangınların kontrol altına alınması için Brezilya'ya 22 milyon dolarlık yardım sağlama kararı aldı.
 
Ancak Brezilya hükümeti bir gerekçe göstermeden bu yardımı reddetti.
 
G-7 ülkelerinin milli gelirlerinin toplamı, 2018'de 34 trilyon dolar ile küresel ekonominin yüzde 39'unu oluşturuyordu.
 
G-7 liderler zirvesine ev sahipliği yapan Fransa'nın Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, büyük kısmı Brezilya sınırları içerisinde olan Amazon ormanları için küresel bir ittifak kurulması gerektiğini ifade etti.
 
 
Brezilya'dan yardımın reddedilmesiyle ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. Ancak 'Tropik Trump' lakaplı Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Fransa'nın yaklaşımına tepki göstererek "Bize sanki bir sömürge ülkesiymişiz gibi davranmaya çalışıyorlar" dedi.
 
Bolsonaro, sosyal medyadan "Ne bir Devlet Başkanının, Macron, Amazonlar'a karşı yersiz ve bedava saldırılarına, ne de sanki bir sömürge veya sahipsiz toprakmışız gibi asıl niyetlerini Amazonları 'kurtarmak' için oluşturulan 'G7 ülkeleri ittifakı' fikriyle gizlemesine izin veremeyiz" mesajını paylaştı.
 
G-7 ülkelerinin 22 milyon dolarlık yardım fonunun, yangınları kontrol altına alma çalışmalarının masrafları için kullanılması öngörülüyor.
 
Öncelikli harcama alanı ise yangın söndürme uçaklarının masraflarının karşılanması olarak belirlenmiş durumda.
 
Macron ayrıca Fransa ordusunun da bölgedeki çalışmalara destek olabileceğini ifade etti.
 
Ancak Bolsonaro Brezilya'nın egemenliğine herkesin saygı duyması gerektiğini vurgulayarak Macron'u eleştirdi ve Twitter mesajında, Kolombiya Devlet Başkanı ile görüşerek Amazon ormanlarına ev sahipliği yapan ülkelerin ortak bir girişim başlatması yönünde çalışmalar yürüttüklerini duyurdu.
 
Bolsonaro ve Macron geçen hafta da birbirine girmişti.
 
Bir takipçisinin Facebook'ta paylaştığı Fransa First Lady'si Brigitte Macron'un yaşıyla dalga geçilen fotoğrafa kendi sayfasında yer veren Bolsonaro'nun yaptığı yorum çok konuşulmuştu.
 
 
Brezilya lideri, Macron'a işaret ederek, "Adamı küçük düşürmeyin, hahaha" yorumunu yapmıştı.
 
Yorumu 'son derece saygısız' olarak değerlendiren Fransız lideri Macron ise, "Ne diyebilirim ki? Çok üzücü ama öncelikle onun için ve Brezilya halkı için üzücü" demişti.
 
Bolsonaro'nun bu açıklamalarına karşın Brezilya Çevre Bakanı Rocardi Salles, G-7 ülkelerinin yardım önerisini memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.
 
Macron, Amazon yangınları için 'evimiz yanıyor' demiş ve durumun uluslararası bir kriz olduğunu savunmuştu.
 
Eylül ayında düzenlenecek olan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda da Amazonların yeniden ormanlandırılması projeleri gündemde olacak.
 
 
Bu yılın başından bu yana Brezilya'da büyük bölümü Amazon bölgesinde olmak üzere 75 bini aşkın yangın çıktı.
 
Brezilya hükümetini yangınlara müdahalede geç kalmakla suçlayan çevreci kuruluşlar, Devlet Başkanı Bolsonaro'nun çevre politikalarının da ormansızlaşmayı özendirdiğini belirtiyor.
 
Brezilya'nın yanı sıra Kolombiya, Peru, Venezuela, Bolivya, Ekvador, Surinam, Guayana ve Fransız Guayanası'nda da Amazonlar bölgesi bulunuyor.
 

ETİKETLER