‘Karnesini asla kıyaslamayın’

22 Ocak 2016 Cuma - 2:30 | Son Güncelleme : 22 01 2016 - 2:30

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Salih Zeki Genç, kötü karneye ceza, iyi karneye ödül noktasında abartılı hareket edilmemesi uyarısında bulundu.


Genç, yarıyıl tatilinin yaklaştığını, ödülün de cezanın da yerinde ve öğrencilerin sosyal hayatları, bundan sonraki yaşantıları dikkate alınarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Cezanın, abartıldığı takdirde öğrencide olumsuz etkiler bırakabileceğine işaret eden Genç, “Hep cezayla, kötü sözlerle yerdiğiniz, eleştirdiğiniz zaman o çocuğu daha olumluya sevk etme noktasında başarılı olamayabilirsiniz ancak ödül de abartılmamalı” dedi. Ödülün motivasyonda önemli yeri bulunduğunu ancak sınırının olmadığını belirten Genç, “Diğer taraftan başarılı çocuğu da hep ödülle teşvik etme noktasında bir yere ulaşabilmemiz mümkün olmayabilir. Çünkü ödülün motivasyonunun tabii ki eğitimde önemli yeri vardır ama iyinin ve ödülün derecesi yoktur. Yani bir kalem de bisiklet de ödül olarak değerlendirilebilir. Akıllı telefon veya 5 yıldızlı otelde şubat tatili, kayak tatili de ödüllendirmedir. Yani bunun sınırı yok” diye konuştu. Doç. Dr. Genç, öğrencilerin yarıyıl tatilini iyi değerlendirmesi gerektiğini vurguladı.
 
Ailelerin karne kıyaslaması yaptığına işaret eden Genç, “Bak kardeşinin karnesi şu veya arkadaşının karnesi bu. Arkadaşının fizik notu kaç, diğer arkadaşının matematik notu kaç, senin kaç” şeklinde kıyaslamaların yanlışlığına dikkati çekti.
 
Başkentte tatil, karne e-okuldan
 
Ankara Valiliği, kar yağışı ve beraberinde oluşabilecek buzlanma nedeniyle trafikte yaşanması muhtemel olumsuzlukları en aza indirmek, öğrencilerin için oluşabilecek riskleri önlemek amacıyla yarın  Milli Eğitime bağlı resmi, özel Temel ve Orta Öğretim Kurumları (Kreş, Anaokulu, İlkokul, Ortaokul ve Liseler)1 (bir) gün daha tatil edildiğini açıkladı. Eğitim ve öğretim döneminin son günü okulların tatil edilmesinden dolayı öğrencilerin, karnelerini hafta içerisinde okullarından ya da e-okul üzerinden görüp çıktı alabileceği belirtildi.
 
HATAY'DA SAHTE DİPLOMALI 7 ÖĞRETMEN 
Hatay’da yapılan çalışmalarda 7 öğretmenin diplomalarının sahte olduğu saptandı. Öğretmenlerin görevlerine son verilirken, haklarında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunuldu. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde yürütülen çalışmalarda Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde 2, Antakya, Hassa, Altınözü, Payas ve Dörtyol İlçelerinde de 1’er olmak üzere 7 öğretmenin diplomalarının sahte olduğu tespit edildi. Öğretmenlerin görevlerine son verilip haklarında suç duyurusunda bulunulduğu belirtildi.