‘IMF defterini kapattık’

08 Ekim 2018 Pazartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 08 10 2018 - 2:30

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomideki sıkıntılar nedeniyle IMF ile anlaşma yapılması yönünde yapılan telkinlere tepki gösterdi. Erdoğan şöyle konuştu:


Şahsıma Ak Parti hükümetlerinin en çok gurur duyduğum icraatları sorulsa, en başta ifade edeceğim hususlardan biri mutlaka ülkemizi IMF boyundurluğundan kurtarmamız olur. Biz göreve geldiğimizde unutmayın 23,5 milyar dolar IMF’e borçla devraldık. 2013’te tamamen sıfırladık. Sonra onlar bizden 5 milyar dolar borç istediler. Hatta dedim verelim. Baktılar ki çılgın Türkler gene azıttı, vazgeçtiler. Türkiye 1960 darbesinin ardından IMF pençesine düşmüş ve AK Parti’ye kadar kurtulamamıştır. İlk IMF anlaşmasının altında darbe yönetiminin başı Cemal Gürsel’in, onu takip eden 4 anlaşmanın altında da İnönü’nün imzası vardır Bay Kemal, bunu da öğren. 
 
IMF’in bir ülkeyi kıskaca alabilmesi için önce belli şartların oluşması gerekiyor. Bugün Türkiye IMF’in yardımına ihtiyaç duyabileceği seviyenin çok ama çok uzağında duruyor. Ekonomik göstergelerimiz diğer ülkelerle karşılaştırıldığında çok iyi bir noktadadır. Son denemde gerçekleşen küresel spekülatif saldırılara ve algı operasyonlara rağmen temmuz ayında yüzde 123 olan borcu çevirme oranımız, eylül ayı itibarıyla yüzde 109’a gerilemiştir. Ayrıca yıl sonuna kadar 5 milyar lira faiz dışı fazla vermeyi hedefliyoruz. Böyle bir tabloda Türkiye’nin ne kredi açısından ne de teknik destek açısından IMF ile yolunun kesişmesi söz konusu olamaz. Bir kez daha ilan ediyorum. Türkiye IMF defterini tekrar açmamak üzere kapatmıştır. Bu açık gerçeklere rağmen, IMF konusunun gündeme getirilmesinin gerisindeki hesapları gayet iyi biliyoruz. Ama tekrar ediyorum; başaramayacaklar.
 
Teröre bulaşanlar seçilirse anında kayyum atarız!
 
CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti kampından sonra Kızılcahamam’da toplu açılış töreninde konuştu. Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle: Kızılcahamam sadece doğasıyla, kaplıcalarıyla bilinen bir yer değil Kızılcahamam aynı zamanda şehitler ve kahramanlar diyarıdır. Şehitler ağacındaki 6 bin 917 künye bu toprakları nasıl vatan kıldığımızın sembolüdür. Ankara’daki 149 şehidimiz arasında 4 tane Kızılcahamamlı kardeşimiz var. Şehitlerimizin kanını asla yerde koymadık, koymayacağız. Katil sürülerinden hesabını sorduk, soruyoruz. Terörü tamamen Türkiye’nin gündeminden çıkarmakta kararlıyız. Operasyonlarımız aralıksız sürüyor. Hudutlarımızın dışında da teröristlere aman verdirmiyoruz. İnlerine giriyoruz ve gireceğiz.
 
Şunu da açık söylüyorum. Şimdi mart seçimleri geliyor. Bu seçimlerde de bu tür teröre bulaşmış olanlar sandıktan çıkacak olurlarsa öyle bekleyelim, şu olsun bu olsun yok... Anında gereğini yapıp kayyum tayinleriyle yolumuza devam edeceğiz. Beklemek yok. 
 

ETİKETLER