"Halka tuz eğitimi verilmeli"

AA |  12 Mart 2019 Salı - 16:13 | Son Güncelleme : 12 03 2019 - 16:16

Türkiye Gıda Dernekleri Federasyonu Başkanvekili Rint Akyüz, Türkiye'de tuz tüketiminin limitin iki katı olduğunu belirterek, "Bunu düşürmek için halka tuz tüketimi eğitimi verilmesi lazım." dedi.


Akyüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tüm gıdalarda fazla tüketimin  insana zarar verdiğini söyledi.
 
 Gıdaları sağlıklı ya da sağlıksız yapan unsurun "tüketilen miktar"  olduğunu ifade eden Akyüz, özellikle tuz ve şeker kullanımına  dikkat edilmesi  gerektiğini bildirdi.
 
Akyüz, tuz ve şekerin insan hayatı için olmazsa olmaz olduğuna işaret  ederek, her insanın kendi beslenmesine önem vermesi gerektiğini dile getirdi.
 
Bilim ve teknolojideki gelişmelerin ihtiyaçlara daha kolay ve ucuza  erişmeyi sağladığını belirten Akyüz, şöyle devam etti:
 
 "Bu durum hayatımızın her alanına damga vuruyor. Artık dünyanın her  noktasıyla iletişim daha kolay. İhtiyaç duyduğumuz enerji artık daha farklı  kaynaklardan, daha temiz şekilde elde edilirken, aynı zamanda giderek ucuzluyor.  Tıp ve sağlık alanında çığır açan gelişmelere her gün bir yenisi ekleniyor. En  temel ihtiyacımız olan gıdalar konusunda da durum aynı. Dünyanın neredeyse her  noktasında çok fazla çeşitlilikte gıdalara erişim sağlanabiliyor. Hem tarım hem  sanayi üretimi daha verimli hale geldikçe, özellikle kalkınmakta ve gelir düzeyi  yükselmekte olan toplumlarda bolluk gözle görülür şekilde artıyor. Yüzyıllar  içinde bu bolluğun yaşandığı gıdalardan biri de tuz."
 
Tuzun ticarette yaygın kullanılabilecek bir para birimi yokken  alışverişlerde kullanıldığını ifade eden Akyüz, 12. yüzyılda tüccarlar için tuzun  altın değerinde olduğunu dile getirdi.
 
Akyüz, günümüzde teknolojik gelişmeler sonucu tuz üretiminin kolay ve  düşük maliyetli hale geldiğine işaret ederek, "Yaşanan tekelleşmeler, kıtlıklar  geride kaldı. Neredeyse sofra tuzu bolluğu içindeyiz. Bunun doğal sonucu olarak,  gıdalarda lezzet algısını artırması nedeniyle popüler olan tuz daha fazla  tüketilmeye başlandı." dedi.
 
Araştırmaların, aşırı tüketilen birçok şeyin vücuda zarar verdiğini  ortaya çıkardığını belirten Akyüz, "Bu durumdan tuz da nasibini almış. Aşırı tuz  tüketimini kalp damar, böbrek hastalıkları gibi sorunlarla ilişkilendiren  bilimsel kanıtlar giderek artıyor. Aşırı tuz tüketiminin önlenmesinin, sağlıklı  bir toplum hedefi yönünde önemli bir adım olduğu artık çoğunluk tarafından kabul  ediliyor. Gıda ve içecek sanayisi olarak bu konuda ülkemize sağlayabileceğimiz  katkının bilincindeyiz." diye konuştu.
 
Türkiye'de tuz tüketim miktarının yüksekliğine dikkati çeken Akyüz,  şunları kaydetti:
 
 "Türkiye'de tuz tüketimi limitin iki katı. Bunu düşürmek için halka  tuz tüketimi eğitimi verilmesi lazım. Biz de sektör olarak gayret göstereceğiz.  Bu eğitim sadece tuza yönelik olmamalı, tüm gıdalara ilişkin bir eğitim  gerekiyor. Dengeli beslenmeyi bir şekilde öğretmemiz lazım. İnsanlar bu konuda  bilinçlenirse kendi tüketim dengelerini zaten kurarlar. Eğitim sistemine dengeli  beslenmenin eklenmesi gerekiyor. Sağlık Bakanlığı ile bu konularda çalışıyoruz.  Bu çalışmalarla halkın daha çok bilinçlendirilmesi lazım."
 

ETİKETLER