'Ece’yi ölüme gönderdiler!'

Mehmet Ali DEMİR- Damla GÜLER / İSTİHBARAT |  17 Mart 2014 Pazartesi - 9:57 | Son Güncelleme : 17 03 2014 - 9:57


Arabalı vapur hareket edince denize düşen araçta ölen 5 yaşındaki Ece’yle ilgili soruşturmada kaptan ve iki görevli serbest. Anne Ebru Yılmaz “Görevli ‘geç abla bir şey olmaz’ deyince aracı sürdüm” dedi.

Sirkeci-Harem seferini yapmaya hazırlanan arabalı vapurdan denize düşen araçta hayatını kaybeden 5 yaşındaki Ece Su Yılmaz dün gözyaşları arasında toprağa verildi.
Sirkeci´de arabalı vapurdan otomobil düştü!
Foto galeri için tıklayın
Ece’nin cenazesine annesinin setten arkadaşları olan ünlü oyuncu Bergüzar Korel, Halit Ergenç, Kenan İmirzalıoğlu, Cansu Dere ile Muhteşem Yüzyıl ve Karadayı ekibikatıldı. Cenazede sinir krizi geçiren acılı anneyi, iş arkadaşları ve eşi sakinleştirmeye çalıştı. Kazanın ardından gözaltına alSadabat isimli arabalı vapurun kaptanı Erkan Atalay İm ile iki personel Deniz Şube Müdürlüğü’ndeki sorgularının ardından adliyeye sevk edildi. ‘’Taksirle adam öldürmek’’ten tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edilen kaptan ve personel serbest bırakıldı, yurt dışı yasağı konuldu.

‘Pisi pisine ölüme gitti’

Kaptan ve iki personelin tutuklanmadığını öğrenen acılı anne ise isyan etti. Bu nasıl adalet diyen acılı anne Ebru Yılmaz,”Görevli Arabalı Vapur’da bir araçlık yer kaldığını söyledi. Dolduğu için ben girmeyeyim bir sonrakini beklerim dedim. Görevli ise ‘geç geç abla bir şey olmaz’ deyince ben de arabayı sürdüm. Araç oraya sığmayınca çıkış yapmak istedim. Ancak çıkmakta zorlandım. Bu sırada vapur hareket etti. Hareket sırasında aracın ön tarafı vapurda, arka tarafı da boşlukta kalınca denize düştük. Kızım da bu şekilde pisi pisine ölüme gitti.Buna rağmen ihmali bulunanların serbest bırakılması bizi yıktı. Bu olay kaptanın ikinci kazası. Mahkeme bunu da mı görmedi?” dedi.Vapurdaki yolcu konuştu

Vapurda bulunan ve cenazeye gelen yolcu Erkan Özkan ile görüştüklerini de belirten Korel, ”Kamera yok diyen İDO kazadan sonra kaza anı görüntülerinin izlendiğini bize bildirdi. Hatta kaza olmadan evvel kaptanın iskeleye hızlı bir şekilde çarptığını ve kazadan bağımsız olarak şikayet raporu yazmak için form istediğini dile getirdi. Ece’mizi geri getiremeyeceğiz ama olayı örtbas etmeye çalışmanızın cezasını çekeceksiniz. Peşinizi bırakmayacağız” diye isyan etti. Eşi Halit Ergenç de, ”Geç geç abla bir şey olmaz! Bu görevli nasıl bir görevli, bu kaptan nasıl bir kaptan? Bu mu görülmez kaza? Arabalı vapurları kullananlar anlatsın lütfen, böyle geçişleri kaç kez yaşamışlar” diye konuştu.Sosyal medyada isyan var

‘Ne diyeyim vicdansızlar’

Cenazeye katılan Halit Ergenç ile eşi Bergüzar Korel twitterdan da Ece’nin ölümüne sebebiyet verenlerin bırakılmasına isyan etti. Bergüzar Korel twitter’dan, ”‘Oluyor böyle şeyler bunlar görünmez kazalar’ diyen Bayrampaşa Belediye Başkanı Atilla Aydıner bu görünmez bir kaza değil. Bizim Can’ımız gitti. Bir anne evlatsız kaldı, diğer annemiz yaşamak için mücadele ediyor. Kaza, feribotun kapak kapanmadan iskeleden ayrılması sonucu meydana geldi. Biraz insan olun biraz yürekli olun. Ece’mizin lösemi olduğuna dair çıkan söylentiler gerçek değil. Ben size ne diyeyim, ne edeyim? Vicdansızlar” yazdı.

Kaptan: Yanlış duydum

KAPTAN Erkan Atalay İm ifadesinde, “2 yıldır bu geminin süvarisiyim. Yanıma yanaşan geminin çıkardığı sesi neta zannederek öbür tarafa yönelip gemiyi hareket ettirdim. Kurtarmak istedim ama aracın geri kaydığını görünce sıkışıp içindekiler tamamen ezilir diye tekrar manevra yaptım. Söyleyeceklerim bundan ibaret” dedi. Kaptan ve iki çalışan taksirli suç olması, sabit ikametgahları olduğu için bırakıldı.

Kaptanın ikinci kazası...

Kaptan Atalay, 2010’da Bandırma-Yenikapı seferini yaptığı Mehmet Reis feribotu ile yük gemisiyle çarpışmıştı.