'Çılgın proje' fikri bana ait!'

28 Nisan 2011 Perşembe - 19:16 | Son Güncelleme : 28 04 2011 - 19:16


ÇANAKKALE’nin Gökçeada İlçesi’nde organik tarımla uğraşan emekli inşaat mühendisi 70 yaşındaki Nusret Avcı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, İstanbul için düşündüğü ’Kanal İstanbul’ projesinin fikrinin kendisine ait olduğunu iddia etti. Avcı, projesini merhum Başbakan Bülent Ecevit’e anlattığını ileri sürdü.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde 1989-1994 yılları arasında çevre komisyonu başkanlığını yaptığını belirten Avcı, boğazda yaşanan bir gemi kazası sonrasında, daha fazla kazaları ve çevre kirliliğini önleyici proje araştırmaya başladığını anlattı. 1991 yılında, aynı zamanda Beyoğlu Belediyesi’nin CHP’li meclis üyesi olduğunu belirten Avcı şunları söyledi:

"Karadeniz’den Silivri’ye doğru bir kanal düşündüm. Bölgeyi inceledim. Projemi, 2 Şubat 1991 tarihinde Milliyet Gazetesi ile paylaştım. Haber gazetenin 2’nci sayfasında yer aldı. Bir dönem de DSP üyesi olarak politika yaptım. Beyoğlu Belediye Başkan aday adayı oldum. Merhum Başbakan Ecevit ile 1994 yılında, seçim startını verdiği İstanbul’da biraraya geldim. Bu proje ve İstanbul çevre sorunları ile ilgili kendisini bilgilendirdim. Sayın Ecevit heyecanlanarak notlar aldı. Bir gün sonra da Yeşilyurt’ta bir otelde düzenlediği basın toplantısında İstanbul Boğazı’na rakip kanal projemizi kamuoyuyla paylaştı. Başbakan Erdoğan gazete arşivlerini incelettiğinde görecektir. Olay Başbakan Erdoğan’ın takdirine kalmıştır."

ETİKETLER

0