"Cep telefonları 'bakıcı anne' gibi kullanılıyor"

AA |  11 Mart 2019 Pazartesi - 16:41 | Son Güncelleme : 11 03 2019 - 16:41

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı ve Çocuk Gelişimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Neriman Aral, 0-3 yaşlarında çocuğu olan bazı ebeveynlerin cep telefonlarını "bakıcı anne" gibi kullandığını belirterek, aileleri çocuklarda teknoloji bağımlılığına karşı uyardı.


Kırşehir'de verdiği "Çocuklarda Teknoloji Bağımlılığı" konferansı  sonrasında AA muhabirine açıklamalarda bulunan Aral, teknolojik bağımlılığın  çocukların dışında yetişkinlerde de çok ciddi boyutta olduğunu ifade etti.
 
Aral, Türkiye İstatistik Kurumunun 16-74 yaşlarındaki kişiler arasında  yaptığı bir araştırmada, bilgisayar ve internet kullanımının 2018'de, bir önceki  yıla göre yüzde 10 artış gösterdiğinin belirlendiğini, erkeklerin kadınlara göre  daha bağımlı olduğunun anlaşıldığını söyledi.
 
Çocuklara rol model olan ebeveynlerin, teknoloji bağımlılığıyla kötü  örnek olduğunu dile getiren Aral, çocuklardaki bağımlılığın güç geçtikçe  arttığına dikkati çekti.
 
 Aral, 2017 yılında yaptıkları bir araştırmada, çocukların 6 yaşından  önce hem bilgisayar hem cep telefonu kullandıklarını, yoğun bir şekilde  televizyon izlediklerini ortaya koyduklarını aktararak, şöyle devam etti:
 
"Elde ettiğimiz verileri değerlendirdiğimizde çocukların büyük bir  çoğunluğu hem bilgisayar hem de internet kullanıyor. Bunun sonucunda da bilinçsiz  kullanım, çocukları bağımlılığa doğru bir sürece götürüyor. Özellikle 0-3 yaş  grubunda çocukların bilgisayar, cep telefonu ve televizyonla tanıştırılmaması  gerektiğine inanıyoruz. Bununla ilgili yapılmış çalışmalar var. Özellikle Amerika  Pediatri Derneğinin verileri var. Onlar, elde ettikleri veriler ışığında 18  aylıktan önce çocukların teknolojik araçlarla tanıştırılmaması gerektiğini  vurguluyor. Ben de 3 yaşından önce çocukların hiçbir şekilde teknolojik araçlarla  tanıştırılmaması ya da çalıştırılmaması gerektiğini düşünüyorum."
 
"Gelişimi olumsuz etkiliyor"
 
Bilgisayar, cep telefonu gibi cihazların "bakıcı anne" gibi  değerlendirilmeye başlandığına dikkati çeken Aral, şunları kaydetti:
 
"Özellikle 0-3 yaşlarında, ebeveynler teknolojiyi bir bakıcı anne gibi  kullanıyorlar. Yemek yedirmek, herhangi bir ortamda arkadaşlarıyla rahat sohbet  edebilmek ve kendilerine engel olmaması için çocukların ellerine cep  telefonlarını veriyorlar. Sanki o telefon bir bakıcıymış gibi çocuğun kendi içine  kapanmasına bağımsız olarak orada sessiz şekilde oturmasına sebep oluyor.  Annelerin gözünde teknolojik araçların 'bakıcı anne' gibi görevleri var. 0-3 ya  da 0-6 yaşında çocuklar çok fazla teknoloji ile karşı karşıya kalırsa ilerleyen  yıllarda dil gelişimini, sosyal gelişimini ve bilinçsel gelişimini  etkileyebiliyor."
 
Teknolojinin bilinçli kullanılması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr.  Aral, "Yaşlara göre kullanım süreleri var. 3-6 yaşta bir çocuk teknolojik araç  kullanıyorsa günlük 20-30 dakika sınırını koymak lazım. Yaş ilerledikçe bunun  süresi biraz artabilir. Çocuklar 3 yaşından önce teknolojik alet kullanmasın.  Kullanırken de uygun olan teknolojik araçları kullanmalılar. Uygun programları  izlemeliler." diye konuştu.
 

ETİKETLER