'Bundan dolayı Türkiye'ye minnettarım ve ...'

AA |  14 Ağustos 2018 Salı - 11:22 | Son Güncelleme : 14 08 2018 - 11:22

Birleşmiş Milletler (BM) 72. Genel Kurul Başkanı ve Slovakya Dışişleri Bakanı Miroslav Lajcak, Türkiye aktif, görünür ve BM gündemindeki bütün konularla ilgilenebilen bir ülke. Bundan dolayı minnettarım ve Türkiye'nin BM'ye güçlü desteğini sürdürmesini diliyorum" dedi.


Birleşmiş Milletler (BM) 72. Genel  Kurul Başkanı ve Slovakya Dışişleri Bakanı Miroslav Lajcak, "Türkiye, BM'nin  saygın bir üyesidir, BM'de önemli bir rolü vardır." dedi. 
 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun davetlisi olarak 10.  Büyükelçiler Konferansı kapsamında Türkiye'nin merkez teşkilatında ve dış  temsilciliklerinde görevli büyükelçilerle Ankara'da bir araya gelen BM 72. Genel  Kurul Başkanı Lajcak, AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.
 
Yıllarca Türk diplomasisi ile yakın çalıştığını ve Türk dışişlerine  duyduğu hayranlık nedeniyle Bakan Çavuşoğlu'nun davetini memnuniyetle kabul  ettiğini söyleyen Lajcak, büyükelçilere hitabında BM'nin öncelikleri ve Genel  Kurul'un çalışmalarından bahsettiğini ve onlardan gelen soruları yanıtladığını  belirtti.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edilen Lajcak,  dostane ve verimli bir görüşme yaptıklarını belirterek, "Karşılaştığımız en büyük  meydan okumaları ele aldık. Kendisine BM'nin ajandasında olan ve Türkiye'nin  önemli rol oynadığı Filistin ve Suriye gibi bazı konularda görüşünü sordum." diye  konuştu.
 
"Türkiye, başkalarının ders alacağı bir ülke"
 
Türkiye'nin bölgesinde ve dünyada yürüttüğü insani yardım  faaliyetlerini değerlendiren Lajcak, "İnsani yardım alanında oynadığı çok önemli  rol için Türkiye'ye çok müteşekkirim. Türkiye en fazla insani yardım ve resmi  kalkınma yardımı sağlayan ülkeler arasında. Bu durum, BM ve uluslararası toplum  tarafından da tanınmakta ve çok takdir edilmektedir." ifadelerini kullandı.
 
En fazla mülteci ve göçmenin bulunduğu ülkenin Türkiye olduğunu ve bu  konuda 30 milyar doları aşkın muazzam bir harcama yaptığını hatırlatan Lajcak,  "Uluslararası toplum bu konuda Türkiye'ye minnettar. Türk halkının ve hükümetinin  cömertliğini de takdirle karşılıyorum. Mültecilerin sosyal hayata entegrasyonu  sağlandı, onlara çalışma izni, ücretsiz eğitim ve sağlık imkanları sunuldu. Bu  çok özel ve hassas konuda Türkiye, başkalarının ders alacağı bir ülke."  değerlendirmesinde bulundu.
 
"Küresel bir olguya, küresel karşılık vermeliyiz"
 
  
Türkiye'nin, Suriyeliler konusunda külfet paylaşımına dair  uluslararası toplumca yeterince desteklenmediği konusunda ise Lajcak, "Gerçek şu  ki, uluslararası toplum göç meselesinin küresel bir olgu olduğunu anladı. Bu  sadece bir ülkenin baş edeceği ya da çözeceği bir konu değil." yorumunu yaptı.
 
Lajcak, bu anlayışla BM Genel Kurulu'nda "Güvenli, Düzenli ve Nizami  Göç için Küresel Sözleşme"nin (Global Compact for Safe, Orderly and Regular  Migration) geçen ay kabul edildiğini hatırlatarak, şöyle devam etti:
 
"Bu belge, sorumluluğun paylaşılması, göçe daha fazla maruz kalan  ülkelerin diğer ülkeler tarafından desteklenmesi anlayışına dayanıyor. Küresel  bir olguya, küresel karşılık vermeliyiz. Ayrıca, "Mülteciler için Küresel  Sözleşme"sini (Global Compact for Refugees) de kabul ettik. Bu yıl çok önemliydi,  çünkü iki belge üzerinde mutabık kaldık. Türkiye de bu belgelerin kabul  edilmesinde çok aktif ve yapıcı rol üstlendi."
 
Türkiye'nin BM'deki rolünü değerlendiren Lajcak, şunları kaydetti:
 
 "Türkiye, BM'nin saygın bir üyesidir, BM'de önemli bir rolü vardır.  İstanbul, birçok BM ajansının yer aldığı bir bölgesel bir merkez durumundadır.  Ankara'da da birçok konuda Türk hükümetiyle yakın çalışan BM ailesinin önemli bir  temsilciliği bulunuyor. Türkiye, BM için çok önemli olan arabuluculuk girişimi ve  göç gibi konularda öncü üyelerden biri. Türkiye barışın korunması operasyonlarına  katkıda bulunuyor. Türkiye aktif, görünür ve BM gündemindeki bütün konularla  ilgilenebilen bir ülke. Bundan dolayı minnettarım ve Türkiye'nin BM'ye güçlü  desteğini sürdürmesini diliyorum."
 
  
 
 
 

ETİKETLER