‘Birinci şartım Akar’ı korumaktı’

15 Ağustos 2017 Salı - 2:30 | Son Güncelleme : 15 08 2017 - 2:30

Darbenin komuta merkezi Akıncı Üssü’ndeki kritik isimlerden Dişli çapraz sorgusunda 15 Temmuz gecesi görevinin hayatta kalıp Genelkurmay Başkanı Akar’ı korumak olduğunu iddia etti


Darbe teşebbüsü sırasında komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Hava Üssü’ndeki eylemlere ilişkin 486 kişinin yargılandığı davanın onuncu celsesinde, Sincan Cezaevi yerleşkesindeki duruşma salonunda görülen davaya Ak Parti milletvekili Şaban Dişli’nin kardeşi Mehmet Dişli’nin geçen hafta yarıda kalan çapraz sorgusuyla devam edildi. Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Sanık Dişli’ye Akıncı Üssü’ndeki kamera kayıtlarından görüntüleri izlettirildi. Dişli, görüntülerdeki kişinin kendisi olduğunu kabul etti ve koridorda telefonla konuşmasına ilişkin kayıtların, Genelkurmay Başkanlığı karargahıyla görüşmelerine dair olduğunu iddia etti.

‘Doğru işi yaptım’

Sanık Dişli, Akıncı Üssü’nde darbecilerin faaliyetlerini engellemeye yönelik kendisinin ve Orgeneral Akar’ın bir faaliyeti olup olmadığı sorusuna da “13 ay sonra geriye baktığımda doğru işi yaptığımı savunuyorum. Bir general plan yapar, strateji yapar. Benim stratejim Sayın Komutanın güvenliğini sağlamak, onun emirleri doğrultusunda kriz planıyla bu işi en kısa sürede sonlandırmaktı. Asker gerektiğinde ölümü göze alabilir ama burada benim birinci şartım hayatta kalmaktı. O anda hayatta kalmak ve Komutanın hayatını korumaktı yoksa ölmek kolay” cevabını verdi.

‘Aracılık yapmadım’

Kendisi hakkında 15 Temmuz’da Akıncı Üssü’nde “aracı ve ikna edici” ifadelerinin kullanılmasını kabul etmediğini belirten Dişli, “Aracılık ve ikna edicilik yapmadım. Sayın Komutanın emirlerini ilettim. Komutanımız ‘aman can yanmasın, dikkat etsinler, aman gençleri uyar’ dedi, ben de bunları muhataplarıma ilettim” ifadesini kullandı. Dişli, Orgeneral Akar ile aynı araçta, kendilerini Çankaya Köşkü’ne götürecek helikoptere gittiklerini, helikopter hazırlanırken Akar’ın pilot ile ayaküstü konuştuğunu, helikopterin Genelkurmay Karargahına gitmek için havalandığını ancak daha sonra Başbakanlık Özel Kaleminden gelen telefon üzerine Çankaya Köşkü’ne indiklerini, pilotlara Çankaya Köşkü’ne inme emrini de telefonla görüştükten sonra kendisinin verdiğini anlattı.

‘Ne tedbiri, iş bitmiş’

15 Temmuz günü Genelkurmay Karargahında darbecilerin kendisine söylediği notları Akar’a ilettikten sonra Akar’ın “Sakin ol tedbirler alındı” dediğinin hatırlatılarak, olay anında neler olduğunun sorulması üzerine Dişli, şöyle konuştu: “Komutana ‘Uçaklar yola çıkmış, 5 tugay geliyormuş’ dediğimde zannederim Komutan hava sahasını kapattıklarını, tedbirler aldıklarını kastetti. Ben de bunları bilmediğim için ‘Ne tedbiri almışsın, iş bitmiş’ tepkisini gösterdim. Darbe olmuş ilk benim ağzımdan duydu, belki de bu ülkede bu kelimeleri ilk ben kullandım. Arabuluculuk yapmadım, orada Komutanın yanında başka kimse yoktu, sekreterlik değil belki tek kişilik karargahı gibi de görev yaptım diyebilir, emirlerini ilettim.”

‘Pilota bunu dedi mi?’

Sanık Dişli, iddianamede çok çelişki bulunduğunu öne sürerek, sanık Akın Öztürk’ün, Orgeneral Akar’ın emriyle Akıncı Üssü’ne geldiğini kaydetti. Dişli, bu konuda en doğru ve net ifadeyi Orgeneral Akar’ın vereceğini söyledi. Akın Öztürk’ün avukatı Hicabi Durmuş, Dişli’ye Akar’ın Akıncı’da bulunduğu sürede eski Başbakan Davutoğlu ya da başka bir siyasi ile konuşup konuşmadığı ve helikopter pilotu Uğur Kapan’a “Erken davrandık, beklemeliydik” ifadesini söyleyip söylemediğini sordu. Akar’ın hiçbir siyasiyle konuşmasına şahit olmadığını ifade eden Dişli, Akar ile pilot arasındaki konuşmayı da duymadığını ifade etti.

AB Bakanlığı’ndan müdahillik talebi

Avrupa Birliği Bakanlığı da davaya müdahillik talebinde bulundu. Bakanlık müdahillik talebini, FETÖ tarafından gerçekleştirilen darbe girişiminin, hükümeti ortadan kaldırmaya çalışmak ve AB ile ilişkilerin zarara uğramasına yol açtığı gerekçesiyle yaptı. Akıncı Hava Üssü’ndeki eylemlere ilişkin açılan davada mahkeme, müdahillik talebini 29 Ağustos’ta karara bağlayacak.

Avukatı yakınlara ‘Gerizekalı’ dedi

Mehmet Dişli’nin avukatı müşteki yakınlarına “Gerizekalı” dedi; Akıncı Üssü davası karıştı. Dişli’nin avvukatının savunması sırasında müşteki avukatlarının bulunduğu bölümden “Yalan bulamıyor” denilerek, laf atıldı. Sinirlenen avukat, “Kim o geri zekalı?” dedi. Bu söze, şehit yakınları ve gazilerin oturduğu bölümden tepkiler yükseldi. Müşteki avukatlarının da tartışmaya katılması üzerine sanık ve müşteki avukatları bir süre karşılıklı atıştı. Tartışma, Mahkeme Başkanı Selfet Giray’ın araya girmesiyle son buldu.