'ABD ile ticaret savaşında kazanan taraf yok'

AA |  14 Kasım 2018 Çarşamba - 0:32 | Son Güncelleme : 14 11 2018 - 0:32

Çin Başbakanı Li Kıçiang, ABD ile yaşanan ticaret savaşının kazananı olmadığını söyledi.


Li, Singapur'da düzenlenen 33. Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN)  Zirvesi'nde katıldığı oturum sonunda ABD ile yaşanan ticaret savaşı, Güney Çin  Denizi ve ASEAN bölgesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
 
Li, ABD ile yaşanan ticaret savaşına ilişkin, "Ticaret savaşında  kazanan taraf yok. Küresel ticaret zincirinde diğer ülkeleri etkileyebilecek  aksaklıklar görmek istemiyoruz. Birbirimizin temel çıkarlarına ve endişelerine  saygı duyduğumuz sürece sorunu çözmenin bir yolu olacaktır." ifadesini kullandı.
 
Güney Çin Denizi konusunun çözümü için ortak hareket edilmesi  gerektiğini belirten Li, "Güney Çin Denizi'ndeki tartışmalı bölgelerdeki  sorunların çözülmesi için yürütülen sürecin 3 yıl içinde sonuçlanmasını ümit  ediyoruz. Böylece bölgede kalıcı barış ve istikrar sağlanacaktır." dedi.
 
Li, bölgedeki ticari ilişkilerin daha da geliştirilmesi için iş  birliği yapılması gerektiğine dikkati çekerek, böylece ASEAN bölgesinin ne kadar  güçlü olduğunun dünyaya gösterilebileceğini vurguladı.
 
Çin'in ASEAN bölgesindeki pazarı daha da enerjik hale getirebilmek  için çalıştığını belirten Li, "Çin'in ASEAN pazarını hareketlendirme potansiyeli  var. Bunun için, kapılar sonuna kadar açılacak ve reformlar daha geniş olarak  devam edecek." diye konuştu.
 
Yarın oturumların başlayacağı zirveye 16 ülkenin lideri katılacak. 10  ASEAN üyesi ülke dışında Çin, Hindistan, Japonya, Güney Kore, Rusya ve Avustralya  liderleri de oturumda yerlerini alacak.
 
Zirvede, Güney Çin Denizi, bölgesel ekonomik ortaklık, Arakanlı  Müslümanlar konusu ile jeopolitik ve ekonomik değişim döneminde izlenecek yollar  görüşülecek.
 
ASEAN'ın kurucu üyeleri Endonezya, Malezya, Tayland, Filipinler ve  Singapur'un yanı sıra Brunei, Vietnam, Laos, Myanmar ve Kamboçya olmak üzere  toplam 10 üyesi bulunuyor.
 

ETİKETLER