"2050'de her 5 kişiden biri yaşlı olacak"

AA |  16 Mart 2019 Cumartesi - 15:01 | Son Güncelleme : 16 03 2019 - 15:01

Yaşlılık Şurası'nın Yaşlı Hakları Komisyonu Üyesi ve "Yaşlılık Hukuku" Kitabının Yazarı Cafer Tufan Yazıcıoğlu, "Türkiye nüfusu giderek yaşlanıyor. Nüfusumuzun yüzde 8,8'i yaşlı. Bu oranla ülkemiz yaşlı toplumlar sınıfında." dedi.


82 milyonu aşan Türkiye nüfusunun yüzde 8,8'i yaşlılardan oluşuyor.  Nüfusun giderek yaşlandığı Türkiye'de, 2050 yılında her beş kişiden birinin yaşlı  olması öngörülüyor.
 
Dünya ve Türkiye'de yaşlı nüfusun artması yaşlı hakları ve aktif  yaşlanmayla ilgili politikaları da gündeme getiriyor. Yaşam beklentisinin artması  konusunda OECD ülkeleri içerisinde en başarılı ülkeler arasında gösterilen  Türkiye, son dönemde bu alanda önemli adımlara imza atıyor.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2019'u "Yaşlılar Yılı" ilan  etmesiyle önemi vurgulanan süreç, yaşlılık politikalarına yön verecek 1. Yaşlılık  Şurası'nın düzenlenmesiyle devam etti.
 
Bangladeş, Bulgaristan, Katar, Kuzey Kıbrıs, Kuzey Makedonya ve  Türkmenistan'dan gelen bakan ve bakan yardımcılarının katıldığı Şurada, aktif  yaşlanma, bakım ekonomisi, yaşlı bakım hizmetleri ve yaşam kalitesi, yaşlı dostu  kentler ve yerel yönetimler, yaşlı hakları ve yaşlılık ekonomisi konuları  tartışıldı.
 
 "Politikaların ivedilikle güncellenmesi gerekiyor"
 
Yaşlılık Şurası'nın Yaşlı Hakları Komisyonu Üyesi ve "Yaşlılık Hukuku"  kitabının yazarı Cafer Tufan Yazıcıoğlu, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede,  2019'un "Yaşlılar Yılı" ilan edilmesinin ve Yaşlılık Şurası'nın Cumhurbaşkanlığı  himayesinde düzenlenmesinin yaşlılara verilen önemi gösterdiğini ifade etti.
 
 Anayasanın 10. maddesinin yaşlılara pozitif ayrımcılığı içerdiğini  belirten Yazıcıoğlu, devletin bu yönde politikalar belirleyip uygulamasının  önemine dikkati çekti.
 
Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de yaşlı nüfus oranının hızla arttığını  vurgulayan Yazıcıoğlu, şunları kaydetti:
 
"Türkiye nüfusu giderek yaşlanıyor. Nüfusumuzun yüzde 8,8'i yaşlı. Bu  oranla ülkemiz yaşlı toplumlar sınıfında. Yaşlı nüfus oranımızın 2023'te yüzde  10,2'ye, 2040'da yüzde 16,3'e çıkması bekleniyor. 2050 yılında da ülkemizdeki her  beş kişiden biri yaşlı olacak. Bu çerçevede bakım hizmetleri başta olmak üzere  yaşlılarla ilgili politikaların ivedilikle güncellenmesi gerekiyor."
 
 "Yaşlılık yaşını yükseltmeyi gündemimize almalıyız"
 
Yazıcıoğlu, Türkiye'nin yaşlılık vizyon belgesine ihtiyacı olduğunu  belirterek, "Yaşlıların hakları verilmeli, ihtiyaçları karşılanmalı. Bu  doğrultuda yaşlılarımızın toplumsal yaşamda olmalarını imkan veren politikalar  gereklidir." dedi.
 
Uygulanan sağlık hizmetleri ve sosyal hizmetlerdeki iyileşmeyle  2002'de 72 yıl olan ortalama beklenen yaşam süresinin 78'e yükseldiğini  vurgulayan Yazıcıoğlu, şunları söyledi:
 
 "Dünya Sağlık Örgütü, ortalama yaşam süresinin uzamasıyla 65 yaş ve  üstü olarak tanımladığı yaşlılığı, 70 yaş ve üstüne yükseltmeyi tartışıyor. Ülke  olarak biz de yaşlılık yaşını yükseltmeyi gündemimize almalıyız. Yaşlılarımızın  ekonomimize katkılarını göz önünde bulundurarak, yaşlı istihdamında özel  durumları dikkate alıp politika geliştirmeliyiz."
 

ETİKETLER