Zırhlı birlikler davasında karar!

AA |  10 Temmuz 2019 Çarşamba - 11:40 | Son Güncelleme : 10 07 2019 - 17:53

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 53 sanıklı davada, 8 sanığa "ağırlaştırılmış müebbet", 25 sanığa da "müebbet" hapis cezası verildi.


Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları  Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmaya tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile taraf  avukatları katıldı.
 
Mahkeme Başkanı Murat İlhan, önceki duruşmada sanıkların son  sözlerinin alındığını hatırlattıktan sonra heyetin kararını açıkladı.Buna göre sanıklar İsa Sancaklı, Fatih Çubukçu, Özkan Gürkol, Semih  İlhan, Abdülkadir Çiçek, Enes Daşçı, Resul Doğan ve Yavuz Ali Üçler "anayasal  düzeni ihlal" suçundan "ağırlaştırılmış müebbet" hapis cezasına çarptırıldı.
 
Sanıklar Erdal Yetim, Faruk Yaman, Fatih Mehmet Kılıç, Koray Korkmaz,  Öztürk Gür, İbrahim Zengin, Sinan Ünal, Sefa Aygün, Muhammet Macit, Fethi Göçer,  Ahmet Faruk Çavuş, Yusuf Akbulut, Murat Akkuru, Ömer Faruk Göçük, Fatih  Karaaslan, Ali Suat Yurdakul, Mehmet Ferit Demirci, Resül Çoban, Ali Osman  Karahan, Harun Uğur, Burak Çakır, Harun Bulut, İbrahim Akça ve Mehmet Ayaz'a da  aynı suçtan "müebbet" hapis cezası verildi.
 
Daha önce Genelkurmay çatı davasında "anayasal düzeni ihlal" suçundan  "ağırlaştırılmış müebbet" hapis cezasına çarptırılan davanın sanıklarından eski  tuğgeneral Ahmet Bican Kırker de "kasten adam öldürmek" suçundan "müebbet" hapis  cezasına çarptırıldı. Kırker, 15 Temmuz gazisi Nejmettin Utuş'un yaralanmasından  dolayı da 16 yıl hapse mahkum edildi.
 
Aynı eylemden dolayı sanık Harun Bulut ise 13 yıl 4 ay hapisle  cezalandırıldı.
 
Emin Güner'in şehit edilmesinden sorumlu tutulan sanıklar Burak Çakır  ve Ahmet Faruk Çavuş 25'er yıl hapis cezasına çarptırıldı."Anayasal düzeni ihlal suçuna yardım etmek" suçundan sanıklar Cem Uce,  Ahmet Han Büyüksakallı, Mustafa Acar ve Oktay Culha 15 yıl,  dönemin Okul Kurmay  Başkanı eski albay Mehmet Sıddık Çoban 14 yıl 2 ay, Cihan Özmen, Mustafa Koçak,  Ahmet Çakır, Bilal Nuri Gelebek, Ensar Hüdai Sağkal, Ramazan Demirkol, Hasan  Çelen, Harun Erken ve Orhan Kutlu 13 yıl 4 ay, dönemin Tümen İstihbarat Şube  Müdürü sanık eski albay Muharrem Erdem ise 12 yıl 6 ay hapse mahkum edildi.
 
"Silahlı terör örgütüne üyelik" suçundan sanık Levent Doğan'a 7 yıl 6  ay, İsmail Üzüm ve Emrah Şensoy'a 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.
 
Olay tarihinde okul komutanı olan albay Sefa Alkan bütün suçlardan  beraat etti.
 
 Aynı zamanda Jandarma Genel Komutanlığı darbe girişimi davasının  sanığı olan eski albay Süleyman Karaca'nın, "siyasi hakların kullanılmasının  engellenmesi", "kasten öldürme" ve "kasten öldürmeye teşebbüs" suçlarından  beraatine karar verildi.
 
 
MAHKEME BAŞKANINA TEHDİT
 
Karar duruşmasında, sanık yakınlarından biri mahkeme başkanını tehdit ederken bir sanık da müştekilere hakaret etti.
Mahkeme Başkanı Murat İlhan kararı okuduktan sonra sanık yakınlarının bulunduğu kısımda oturan bir kadın, "Bu kararı veren mahkeme başkanını cayır cayır yakacaksın." diye bağırdı.
 
İzleyici kısmındaki şehit yakınları ile 15 Temmuz gazileri kadına tepki gösterdi.Bunun üzerine sanıklardan biri müştekilere "Asıl terörist sizsiniz" derken bir başka sanık da "Çıkacağım günü bekle" tehdidinde bulundu. Kısa süreli tartışmanın ardından taraflar, güvenlik güçleri eşliğinde mahkeme salonundan çıkarıldı.
 
 
 

ETİKETLER