YÖK'ten önemli karar! ALES Sınavı senede 3 kez yapılacak

AA |  11 Haziran 2018 Pazartesi - 19:33 | Son Güncelleme : 11 06 2018 - 21:07

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'nın (ALES) bu yıl üç kez yapılması kararını aldıklarını bildirdi.


YÖK Başkanı Saraç, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı  paylaşımda, ALES'in ilkbahar ve sonbahar dönemleri olmak üzere yılda iki defa  yapıldığını hatırlatarak şu ifadeleri kullandı:
 
"Sizlerden gelen talep üzerine bu sayının artırılması için bir süre  önce bir çalışma başlatmıştık. YÖK Yürütme Kurulunun son yapmış olduğu toplantı  sonrasında yılda iki kez yapılan ALES'in bu yıl üç kez yapılması kararını aldık.  Böylelikle 2018 yılında ALES üç defa yapılmış olacak. ÖSYM, sınav takviminde yeni  ALES'in tarihini 30 Eylül 2018 olarak belirledi."
 
ALES için taleplerine olumlu yaklaşan ve hazırlıklarını kısa süre  içinde başlatan ÖSYM yöneticilerine teşekkür eden Saraç, ALES-1'in 6 Mayıs 2018  tarihinde sınavı yapıldığını hatırlattı. Saraç, şunları kaydetti:
 
"Geriye kalan iki sınavdan, takvime yeni eklenen ALES-2 sınavı 30  Eylül 2018, ALES-3 sınavı ise daha önceden takvimde ilan edildiği gibi 18 Kasım  2018 tarihinde yapılacak. Bu kararı almamızdaki en önemli neden lisansüstü  programlara başvuracak olan akademisyen adayı arkadaşlarımızın kasım ayında  yapılacak olan ALES'i beklememesi, daha erken bir tarihte sınava girerek ALES  puanını edinmesi." dedi.
 
ALES'e ilişkin kararın öğrenciler için hayırlı olmasını dileyen Saraç,  "Öğrenci ve akademisyen dostu YÖK" olarak çalışmalarının devam edeceğini  vurguladı.
 

ETİKETLER