Yerlileştirme makine sektörüyle başlayacak

AA |  27 Mayıs 2019 Pazartesi - 17:40 | Son Güncelleme : 27 05 2019 - 17:44

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Yerlileştirme Ürün Programı'na yönelik çalışmaların bittiğini belirterek, "Makine sektörüyle başlamayı planlıyoruz. Pilot sektör makine olacak, daha sonra eylül, ekim ayına kadar diğer sektörlerdeki ürünleri ilan edeceğiz." dedi.


Varank, Türk Patent ve Marka Kurumu'nda (TÜRKPATENT) düzenlenen  iftarda basın mensuplarıyla bir araya geldi.
 
 İftar sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Varank, yerli  otomobilde gelinen sürece ilişkin bilgi verdi.
 
 Varank, bunu sadece bir otomobil projesi olarak görmediklerini  vurgulayarak, "Türkiye’nin Otomobili Projesi’ni bir teknoloji projesi olarak,  otomotiv sanayimizi dönüştürecek, güçlü ülkelerle rekabetçi hale getirecek bir  proje olarak görüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.
 
 Yerli otomobilde tamamen elektrikli ve rakipleriyle yarışacak bir  proje ortaya konulacağını aktaran Varank, Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu  (TOGG) Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş ve ekibinin özverili bir çalışma  yürüttüğünü dile getirdi.
 
 Varank, projeye yönelik çalışmaların planlanan süre içerisinde  ilerlediğini belirterek, "2019’un sonunda bir prototip göreceğiz, buna hep  birlikte şahitlik edeceğiz. 2022 yılında da muhtemelen ikinci yarısında inşallah  araçlar satışa çıkmış olacak. Yollarımızda Türkiye’nin otomobilini görmüş  olacağız." diye konuştu.
 
Proje ekibinin bir marka ortaya çıkarmak için çalıştığını vurgulayan  Varank, ekibin bu çerçevede 15 yıllık bir plan ortaya koyduğunu, bu süreçte 5  model ve 3 facelift yapılmasının planlandığını anlattı.
 
Menzilde 500 kilometre hedefi
 
Varank, projenin Ar-Ge merkezini yakın zamanda ilan edebileceklerini  belirterek, fabrikanın yerine ilişkin görüşmelerin de yapıldığını ifade etti.
 
Yerli otomobilde, tüm modelleriyle küresel pazarlarda rekabet edecek  bir fiyat yakalanmak istendiğini aktaran Varank, otomobilin menziline ilişkin ise  "500 kilometreyi yakalayacak bir araç üzerinde çalışıyorlar." dedi. Bakan Varank,  otomobilin prototip çalışmalarına paralel marka kimliği ve isim çalışmalarına da  başlandığının bilgisini verdi.
 
"Çalışmalarımız bitti, kamuoyuna ilanı kaldı"
 
Yerlileştirme Ürün Programı'na da değinen Varank, söz konusu programın  amacının Türkiye'nin yüksek cari açık verdiği ürünlerin yerlileştirilmesi  olduğunu söyledi.
 
Varank, ürün listesini oluştururken sadece ithalat ve ihracat  rakamlarına bakmadıklarını, birçok faktörü göz önünde bulundurduklarını  belirterek, şunları kaydetti:
 
 "Orta yüksek ve yüksek teknolojiye de odaklanarak 300'ün üzerinde ürün  ve ürün grubunun yerlileştirilmesiyle ilgili yeni bir teşvik programı dizayn  ettik. Burada eğer ürünün Ar-Ge ihtiyacı varsa oradan başlayarak ürün  geliştirilmesi, yatırımı, ticarileşmesi, bütün bu adımların tamamını teşvik etmek  üzerine elimizdeki mevcut mekanizmaları dizayn ederek bir program hazırladık.  Aslında bizim çalışmalarımız bitti, kamuoyuna ilan etmesi kaldı. Mevzuatla ilgili  yapmamız gerekenler var. Makine sektörüyle başlamayı planlıyoruz. Pilot sektör  makine olacak, daha sonra eylül, ekim ayına kadar diğer sektörlerdeki ürünleri  ilan edeceğiz."
 
"5 sektörün cari açığı 40 milyar dolar civarı"
 
Yerlileştirme Ürün Programı kapsamındaki 5 sektörde Türkiye'nin  verdiği cari açığın 40 milyar dolar civarı olduğuna dikkati çeken Varank, bu  rakamın tamamını karşılamayı istediklerini ancak bunun uzun soluklu bir maraton  olduğunu ifade etti.
 
Varank, ham madde anlamında cari açık verilen büyük sektörler olduğuna  işaret ederek, "Petrokimyada, milyarlarca dolarlık açık veriyoruz, büyük  projelerimiz var. Ceyhan Petrokimya Endüstrisi Bölgesi, bu manada oldukça faydalı  olacak bir proje. Bu projede son aşamaya geldik." diye konuştu.
 
Bakanlık bünyesinde program yöneticisi bir ekip bulunacağını belirten  Varank, bu ekibe KOSGEB ve TÜBİTAK gibi bakanlığın bağlı ve ilgili kuruluşlarının  da dahil olacağının bilgisini verdi. Varank, Ticaret Bakanlığı ile de  görüştüklerini aktararak, ürünlerin ticarileşmesiyle ilgili bu bakanlığın  desteklerini de programa dahil edebileceklerini, böylece uçtan uca bir sistem  tasarlamış olacaklarını dile getirdi.
 
 Sanayi stratejisinde sona yaklaşıldı
 
Varank, sanayi stratejisinin yenilenmesi çalışmalarına ilişkin,  "Dünyada rekabetçi olmak istiyorsanız sanayiyi dijitalleştirmek, dönüştürmek ve  verimli hale getirmek zorundasınız. Dolayısıyla sanayi ve teknoloji stratejimizi  birlikte ilan edeceğiz. Orada da sona yaklaştık sayılır, güzel bir doküman ortaya  çıktı." dedi.
 
 Türkiye'de girişimciliğin, fazla dile getirilen ancak uygulama  noktasında özel sektörün girmediği bir alan olduğuna işaret eden Varank, Türkiye  gibi büyük bir ekonomide özel sektörün girişimcilikten uzak kalmasının kabul  edilebilir olmadığını ve girişimcilikle ilgili de stratejiyi ortaya koyacaklarını  bildirdi.
 
Varank, geçen yıl kurulan Uzay Ajansı'nın teşkilat yapısıyla ilgili  mevzuat çalışmalarını yürüttüklerini belirterek, "Türkiye'de uzay program ve  projelerini yönetmiş çok az insanımız var. Uzay Ajansının yönetici kadrosuyla  ilgili faaliyetlerimiz sürüyor, en uygun isimleri bulalım istiyoruz ama biraz  zorlanıyoruz. Yakın zamanda hem yönetim kadrosunu hem teşkilatını oluşturmuş  olacağız." diye konuştu.
 
 "242 başvuruyu değerlendiriyoruz"
 
 Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı'na zor kriterlerine rağmen  3 binden fazla başvuru aldıklarını hatırlatan Varank, "Şu anda gerekli koşulları  sağlayan 242 başvuruyu değerlendiriyoruz. Bunların değerlendirilmesi yapıldıktan  sonra o arkadaşlarımız Türkiye'de gelip çalışacaklar." dedi.
 
 Varank, Sanayi Doktora Programı'nda da beklentilerinin üzerinde dönüş  aldıklarını dile getirerek, bu programla 517 doktora öğrencisini yetiştirerek  daha sonra sanayide çalışmalarının teşvik edeceklerini aktardı.

ETİKETLER