Yalıya çarpan gemi Türkiye'den ayrıldı

AA |  03 Temmuz 2018 Salı - 12:02 | Son Güncelleme : 03 07 2018 - 12:02

Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı'na çarpan geminin, armatör tarafından 50 milyon dolarlık ihtiyati haciz miktarının ödenmesi ve yalı sahipleriyle protokol imzalanması sonrasında Türkiye'den ayrıldığı öğrenildi


İstanbul Boğazı'ndaki Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı'na  çarpan Malta bayraklı Vitaspirit adlı geminin, armatör tarafından 50 milyon  dolarlık ihtiyati haciz miktarının ödenmesi ve yalı sahipleri ile protokol  imzalanması sonrasında, Türkiye'den ayrıldığı öğrenildi. 
 
İstanbul Boğazı'nda 7 Nisan Cumartesi günü Beykoz'daki Hekimbaşı Salih  Efendi Yalısı'na çarparak, yalının büyük çapta hasar görmesine neden olan ve yalı  sahipleri tarafından zararlarının karşılanması amacıyla 50 milyon dolar miktarlı  haciz konulan Malta bayraklı Vitaspirit adlı gemiyle ilgili yeni bir gelişme  yaşandı.
 
Protokol imzalandı
 
Kazanın ardından deniz ihtisas mahkemesi olan İstanbul 17. Asliye  Ticaret Mahkemesi tarafından konulan 50 milyon dolarlık ihtiyati haciz sonrası  Kıyı Emniyet Müdürlüğünce Ahırkapı açıklarına çekilen ve yaklaşık 3 aydır  personeliyle birlikte burada bekletilen geminin ait olduğu şirket ile yalı  sahipleri arasında bir protokol imzalandığı öğrenildi.
 
Gemiye ihtiyati haciz kararı koydurtan ve kazadaki kayıpla ilgili  bilirkişi raporu hazırlatan mahkemeye yansımayan protokole göre, tarihi yalının  onarımının gemi sahibi armatör tarafından üstlenildiği ve icra dairesine de  mahkemece belirlenen 50 milyon dolarlık ihtiyati haciz teminatının yatırıldığı  kaydedildi.
 
Ayrıca, Kıyı Emniyet Müdürlüğünün kurtarma bedeli olarak belirlediği 5  milyon 231 bin dolarlık teminat miktarının da yatırıldığı ifade edildi.
 
Edinilen bilgiye göre geçtiğimiz hafta İstanbul'dan ayrılan geminin  seferlerine devam ettiği ve haczi kaldırılan gemiyle ilgili icra işlemlerinin ise  devam ettiği öğrenildi.
 
Bilirkişi raporu: Zarar daha az
 
Öte yandan, gemi firması avukatları tarafından ihtiyati haciz için  belirlenen 50 milyon dolarlık teminata itiraz edilen İstanbul 17. Asliye Ticaret  Mahkemesinin, belirlediği uzmanlara yaptırdığı bilirkişi incelemesinin  tamamlandığı da öğrenildi.
 
Mahkeme dosyasına sunulan bilirkişi raporuna göre yalıdaki zarar  miktarının belirlenen 50 milyon doların altında olduğu da dile getirildi.
 
Olay
 
İstanbul Boğazı'nda 7 Nisan Cumartesi günü ilerleyen Malta bayraklı  "Vitaspirit" isimli gemi, Kanlıca önlerinde gemi makinesinin tamamen durması  nedeniyle Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı'na çarpmış, kazanın ardından yalıda büyük  çapta hasar oluşmuştu.
 
Hasara uğrayan yalının sahipleri adına başvurulan Deniz İhtisas  Mahkemesi olan İstanbul 17. Asliye Ticaret Mahkemesi, Malta bayraklı geminin  şimdilik 50 milyon dolar alacakla sınırlı olmak üzere ihtiyaten haczine  hükmetmişti. Aynı mahkeme, geminin kaptanı ve iki personelinin, deniz kaza raporu  hazırlanması için tanık olarak ifadelerine başvurmuştu.
 
Gemi sahibi firmanın avukatı Prof. Dr. Fehmi Ülgener, gemiye konulan  50 milyon dolarlık ihtiyati haciz kararına itiraz ederek, miktarın düşürülmesini  istemişti. Mahkeme de itiraz üzerine yalının uğradığı zararla ilgili bilirkişi  incelemesi yapılmasına karar vermiş ve duruşmanın 11 Temmuz'da yapılmasına karar  vermişti.
 
Ahırkapı açıklarında hareket etmesine izin verilmeyen gemi için, Kıyı  Emniyeti Genel Müdürlüğü de gemiyi kurtarma bedeli olarak belirlediği 5 milyon  231 bin dolar için icra takibi başlatmıştı. Başvurulan mahkeme, gemideki 62 bin  ton dökme arpaya haciz koydurtmuştu.
 
  

ETİKETLER