Ünlüleri hackleyen çeteden savunma

16 Ağustos 2018 Perşembe - 2:30 | Son Güncelleme : 16 08 2018 - 2:30

Ünlü sanatçılar Sezen Aksu, Tamer Karadağlı, Erdal Özyağcılar, Gamze Özçelik, Berk Oktay, Neslişah Düzyatan, Taruk Mengüç, Balçiçek İlter, Bahadır Tatlıöz, Bülent Şakrak, Pınar Altuğ Atacan gibi isimlerin de bulunduğu 58 kişinin başta Instagram ve Twitter olmak üzere sosyal medya hesaplarını ele geçirerek para isteyen 12’si tutuklu 18 sanığın yargılanmasına başlandı.


Ünlü sanatçılar Sezen Aksu, Tamer Karadağlı, Erdal Özyağcılar, Gamze Özçelik, Berk Oktay, Neslişah Düzyatan, Taruk Mengüç, Balçiçek İlter, Bahadır Tatlıöz, Bülent Şakrak, Pınar Altuğ Atacan gibi isimlerin de bulunduğu 58 kişinin başta Instagram ve Twitter olmak üzere sosyal medya hesaplarını ele geçirerek para isteyen 12’si tutuklu 18 sanığın yargılanmasına başlandı. Örgüt lideri olmakla suçlanan sanık Gökyar Şen hakkındaki suçlamaları “Oscarlık senaryo” diyerek reddetti. Hakimin suçlandığı eylemlere cevap vermesini istemesi üzerine, Şen, “Hesap çalma diyorsanız, birkaç yöntem biliyorum ama iddianamedeki yöntemlerin hiçbirini kullanmadım” diye konuştu. Daha sonra arkasındaki sanıklara dönerek, “Bunların hiçbir suçu yok, boşa yatıyorlar” deyince hakim, “Yargılamanın bir ciddiyeti var, buna siz de uyacaksınız” diye uyardı. Avukatı ise Şen’in şizofren olduğunu ve raporları bulunduğunu söyleyerek, cezai ehliyetinin olup olmadığının belirlenmesi için mahkemenin de rapor aldırmasını talep etti.

Microsoft yarışmasında ilk üçte
 
Sanık Oktay Özmen ise kendisini, “Ben de 17 yaşındayken internetten öğrendim ve iki kez bu yöntemi kullandım. Önce bu yöntemle hesapları bağladım. Sonra hesap sahiplerine mesaj gönderdim. Onlar da bana ulaştılar, para karşılığı hesaplarını geri vermemi teklif ettiler. Birine 10, diğerine 300 lira karşılığında hesaplarını geri verdim” diye savundu. Avukatı ise Özmen’in, Microsoft’un yazılım yarışmasında üçüncü olduğunu, Kocaeli Bilişim Şube polislerine de yardımcı olduğunu söyledi. Diğer sanıklar da haklarındaki suçlamaları kabul etmedi. n Tolga ATAR
 

ETİKETLER