Bakan Turhan'dan İstanbul Yeni Havalimanı açıklaması

AA |  08 Ağustos 2018 Çarşamba - 15:08 | Son Güncelleme : 08 08 2018 - 18:17

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, “Atatürk Havalimanı’nda saatlik pist kapasitesi 35 iniş, 35 kalkış. İstanbul Yeni Havalimanı’nda Faz 1 devreye alındığında saatte 40 iniş 40 kalkış yapılabilecek. Açılışın 16 ay sonrasında devreye girecek 3. tam bağımsız pist ile birlikte saatlik kapasiteyi 60 iniş, 60 kalkışa çıkaracağız. Birinci etabın tamamlanmasının ardından 2. etap yapılmaya başlanacak.” dedi.


Turhan, İstanbul Yeni Havalimanı inşaatını gezerek terminal binasında  yetkililerle koordinasyon toplantısı yaptı.
 
Toplantının ardından bir basın açıklama yapan Turhan, İstanbul Yeni  Havalimanı’nın boyutlarıyla kendi alanında dünyanın en büyüğü olacağını ifade  ederek, projenin açılışına 81 gün kaldığını hatırlattı.
 
Projede bölge şartları nedeniyle pek çok teknik sorunun aşıldığını  hatırlatan Turhan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın projenin kararının  verilmesinden projenin gerçekleşmesi aşamasına kadar her türlü desteği verdiğini  söyledi.
 
Havalimanının ilk fazını 29 Ekim 2018'de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın  teşrifleriyle açmayı planladıklarını anlatan Turhan, projede hangi aşamaya  gelindiğiyle ilgili şu bilgileri verdi:
 
"Projede yüzde 95 oranında gerçekleşme sağlandı. Projemizin yatırım  maliyeti 10 milyar 247 milyon avro. Bu proje yap-işlet-devret yöntemiyle  yapılıyor. Kamu kaynağı kullanmadan, yatırımcısının finansmanını sağlayıp inşa  ettiği ve işletme süresi dahilinde hazinemize 22 milyar 152 milyon avro işletme  gelirinden pay verecektir.
 
Bu projenin yapıldığı alan bildiğiniz gibi daha önce maden sahası  olarak kullanılmış, birçok maden çukurundan, gölcüklerinden ibaretti. 75 milyon  metrekare alanın ıslah edilerek böyle güzel bir hizmeti meydana getirdik, bu  proje kapsamında. Bu alan 15 bin futbol sahası büyüklüğünde.”
 
“Yeni havalimanı en büyük hub’lardan biri olacak”
 
Turhan, havalimanının doğrudan ve dolaylı olarak 225 bin kişiye iş  imkanı sunacağını belirterek, oluşan katma değerden 1,5 milyondan fazla insanın  yararlanacağını söyledi.
 
İnşaat aşamasında 3 bin 200’ü beyaz yaka olmak üzere yaklaşık 32 bin  çalışanı bulunduğunu anlatan Turhan, “Burada 300’den fazla destinasyonla ki  bunların 250’si dış hat, 50’si iç hat. Yeni havalimanı en büyük hub’lardan biri  olacak. Yeni Havalimanı 6 adet bağımsız pist ile yine 200 futbol sahası  büyüklüğünde bir terminalden oluşuyor. 114 uçak aynı anda terminale  yanaşabilecek, 143 köprü uçaklara hizmet verecek.” bilgilerini verdi.
 
Terminalin 7 giriş kapısı bulunduğunu aktaran Turhan, ticaretin  Asya-Pasifik Bölgesi’ne kaymasıyla İstanbul Yeni Havalimanı’nı kargoda da güç  kazanacağını söyledi.
 
“İstanbul Yeni Havalimanı’nın kodu IST olarak tespit edildi”
 
Kargo hizmeti verecek alanın 240 futbol sahası büyüklüğüne denk gelen  1 milyon 400 bin metrekare büyüklüğünde olduğunu ifade eden Turhan, havalimanının  kargo kapasitesinin yıllık 5,5 milyon ton seviyesinde olacağını dile getirerek,  “Açıldığı ilk yıl 1 milyon tondan fazla kargo işlemi yapılabilecek.” dedi.
 
Turhan şunları söyledi:
 
“29 Ekim 2018 tarihinde açacağımız Faz 1, 1 milyon 400 bin  metrekarelik ana terminal binası, 2 pist, hava trafik kontrol merkezi ve destek  binalarından oluşuyor. Hava trafik kontrol kulesi 5 bin metrekare alanda ve 90  metre yüksekliğinde… Yıllık yolcu kapasitesi 29 Ekim’de açacağımız Faz 1’de 90  milyon yolcu/yıl. Tüm fazlar tamamlandığında ise 200 milyon yolcu/yıla  artırılabilir bir kapasitede olacak.
 
Yolcu biniş köprü sayısı da 143 adet. Dünya havacılık otoriteleri ve  merkezlerine İstanbul Yeni Havalimanı’nın 29 Ekim 2018 tarihinde açılacağı  duyurulmuştur. Açılış sonrasında İstanbul Yeni Havalimanı’nın kodu IST olarak  tespit edildi.”
 
“42 kilometre uzunluğunda bagaj sistemi hizmet verecek”
 
Atatürk Havalimanı ve İstanbul Yeni Havalimanı arasındaki kapasite  farkına dikkati çeken Turhan şöyle konuştu:
 
“Atatürk Havalimanı’nda saatlik pist kapasitesi 35 iniş, 35 kalkış  İstanbul Yeni Havalimanı’nda Faz 1 devreye alındığında saatte 40 iniş 40 kalkış  yapılabilecek. Açılışın 16 ay sonrasında devreye girecek 3. tam bağımsız pist ile  birlikte saatlik kapasiteyi 60 iniş, 60 kalkışa çıkaracağız. Birinci etabın  tamamlanmasının ardından 2. etap yapılmaya başlanacak.
 
Yıllık yolcu sayısı 80 milyona ulaştığında 3. etap, 110 milyona  ulaştığındaysa 4. etabın yapımına başlayacağız. Airbus A380 ve Boeing 747-8 gibi  süper jumbo kategorisindeki uçaklar yeni terminalimize rahatlıkla yanaşabilecek.  Türkiye’ye operasyon yapamayan havayolu şirketleri artık uçuş yapabilecekler.  Saatte 30 bin bagaj işleme kabiliyeti olan 42 kilometre uzunluğunda bagaj sistemi  hizmet verecek.”
 
“Taşınma toplam 45 saat sürecek”
 
Turhan, temin edilen seyr-ü sefer sistem ve cihazlarının montaj ve  kalibrasyon testlerinin 15 Ağustos’a kadar tamamlanacağını dile getirdi.
 
Havalimanının 29 Ekim’de hizmete açılmasıyla birlikte 90 milyon  yolcuya hizmet verebilecek bilet gişeleri, bagaj sistemleri, güvenlik ve gerekli  olan diğer insan kaynaklarının da sağlanacağını söyleyen Turhan, şunları  kaydetti:
 
“Seyahat edecek misafirlerimizin konforunu sağlamak, herhangi bir  sorunla karşılaşmamaları için gerekli olan tüm çalışmalar titizlikle  sürdürülüyor. Atatürk Havalimanı’nın yeni havalimanına taşınma süreciyle ilgili  olarak yapacağımız çalışmalar şöyle. Atatürk havalimanı’nda yerleşik bulunan  paydaşların İstanbul Yeni Havalimanı’na zamanında ve sorunsuz bir şekilde  taşınması amacıyla Eylül 2016’dan itibaren 13 adet farklı komisyon ile  Devlet  Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü koordinesinde tüm paydaşlarla  çalışmalar yürütülmektedir.
 
Bugüne kadar 65’ten fazla toplantı yapıldı. Taşınma süreci 30 Ekim  2018 Salı günü saat 03.00’da başlayacak. 31 Ekim 2018 Çarşamba günü saat 23.59’da  tamamlanacaktır ve toplam 45 saat sürecektir.”
 
Taşınma esnasında 70 iniş-kalkış yapılacak
 
Havalimanının taşınmasında güzergahının Yeşilköy-Mahmutbey-Odayeri  Otoyolu güzergahının kullanılacağını anlatan Turhan, toplam 14 bin 139 ekipmanın  3 bölümde taşınacağını aktardı.
 
Turhan şu bilgileri verdi:
 
“Öncelikle üssü Atatürk Havalimanı’nda olmayan havayolları ve bunlara  hizmet veren yer hizmet kuruluşlarının operasyonlarını durdurarak İstanbul Yeni  Havalimanı yerleşkesine taşınması 30 Ekim 2018 ve 31 Ekim 2018 23.59 saatleri  arasında gerçekleşmiş olacaktır. Birinci aşamada Türk Hava Yolları (THY)  dışındaki Atatürk Havalimanı üssü olan havalimanları ve bunlara hizmet veren yer  hizmet kuruluşlarının operasyonlarını durdurarak İstanbul Yeni Havalimanı’na  taşınması yapılacaktır. Bu süre 30 Ekim 2018 saat 19’da başlayacak, 31 Ekim 2018  saat 18.59’da tamamlanmış olacaktır.
 
İkinci aşamada THY ve TGS yer hizmetleri firmamızın taşınması amacıyla  12 saatlik periyodlar Atatürk Havalimanı’nda tüm operasyonların durdurulması,  İstanbul Yeni Havalimanı’ndan operasyonların gerçekleştirilmesi işlemi  yapılacaktır. BU da 31 Ekim 2018 saat 02.00 ile 13.59 saatleri arasında  gerçekleştirilecektir.”
 
Taşınma boyunca Atatürk Havalimanı ve İstanbul Yeni Havalimanı hava  sahasının müşterek kapasiteyle 35 iniş 35 kalkış olmak üzere toplam 70 uçuş  yapılacağını söyleyen Turhan, yeni havalimanında deneme uçuşları hariç herhangi  bir uçuşun yapılmayacağını kaydetti.
 
“Halkalı-Yeni Havalimanı projemiz 27 kilometre, 6 istasyondan  oluşuyor”
 
Cahit Turhan, havalimanına yolcu ulaşımı için geliştirilen projelerin  bazılarının tamamlandığını, bazılarının çalışmalarının ise devam ettiğini  söyledi. Gayrettepe-Yeni Havalimanı Metro Hattı’nın 5 duraktan oluşacağını  belirten Turhan, bu projede çalışmaların devam ettiğini kaydetti.
 
Yenilenen D-20 Karayolu’nun tamamlanarak hizmete açılacağını aktaran  Turhan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’yle de yeni  havalimanına bağlantı yapılacağını kaydetti.
 
Turhan şöyle devam etti:
 
“Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden geçecek hızlı tren hattının da  İstanbul Yeni Havalimanı’nda bir istasyonu bulunacak. 3 katlı Büyük İstanbul  Tünel Projesi’yle de Anadolu Yakası’ndan yeni havalimanına ulaşmak mümkün olacak.  Diğer metro bağlantıları da projelendiriliyor. Gayrettepe- Yeni Havalimanı  arasındaki metroyu 2019 yılı sonunda bitirmeyi planlıyoruz. Yine Halkalı-Yeni  Havalimanı projemiz 27 kilometre, 6 istasyondan oluşuyor. Bunu da 2020 yılı  sonunda hizmete açmayı planlıyoruz.”
 
“Atatürk Havalimanı’ndaki 660 adet taksisi bulunan taksi kooperatifi  burada hizmet vermeye başlayacak”
 
  
Yeni havalimanında günlük yaklaşık 250 bin yolcu hareketi beklendiğini  anlatan Turhan, bu kapsamda Havataş hava servis düzenlemelerinin de devam  edeceğini söyledi.
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 124 bagajlı lüks transit araç  ihalesi yapacağını hatırlatan Turhan, bu araçlarla 19 ayrı güzergahtan hizmet  vermeyi planladığını söyledi. Bu bagajlı araçlarla günde 75 bin yolcuyu  İstanbul Yeni Havalimanı’na taşımayı planladıklarını anlatan Turhan, “Ticari  taksi konusunda görevli şirketle  gerekli anlaşmalar sağlanmış ve Atatürk  Havalimanı’ndaki 660 adet taksisi bulunan taksi kooperatifi burada hizmet vermeye  başlayacak. Bunların yetmemesi durumunda kademeli olarak 800 ve bin taksiye kadar  çıkacak, gerektiğinde bu sayı artırılacaktır. Yapılan istatistik çalışmalarına  göre, bugün Atatürk Havalimanı’ndaki yolcu hareketlerinin yüzde 40’ı özel  araçlarla ulaşmaktadır. HAVATAŞ, HAVAŞ servis düzenlemeleri çalışmaları da yine  devam ediyor. bagajsız seyahat eden kesime yönelik 36 İETT otobüsü hizmet  verecek. Bu yolla da günde 15 bin yolcunun havalimanına taşınması mümkün olacak.”  diye konuştu.
 
Yeni havalimanının devreye alınmasıyla yılda 19 bin hanenin tükettiği  elektrik ve 5 bin 500 hanenin tüketimine denk su tasarrufunun yapılacağını  anlatan Turhan, sözlerini şöyle tamamladı:
 
“Bu sayede İstanbul Yeni Havalimanı yılda 33 milyon 200 bin lira  tasarruf ettirecek. Terminal yağmur suyu, geri dönüştürerek kendi ihtiyaçları  için kullanacak şekilde dizayn edildi. Bu da 1,5 milyon metreküp yıl su  tasarrufuna ve bir yılda 5 bin 500 hanenin su kullanımına denk bir suyun  tasarrufu anlamına geliyor.
 
Enerji verimliliği çalışmaları sonucunda ise bir yılda 19 bin hanenin  enerji tüketimine ve yılda 30 bin 700 ton karbondioksit emisyon eşdeğerine denk  bir tasarruf elde edilmesi öngörülmektedir.”

ETİKETLER