Dünyanın en güzel metro istasyonları 19 June, 13:08'de eklendi

Ülkemizde tren yolu taşımacılığı dünyayla karşılaştırıldığında hala emekleme aşamasında sayılabilir. Yola bizden çok daha önce çıkmış ya da daha hızlı yol almış ülkelerde tren yolu taşımacılığı sadece işlevselliği ile değil, estetik yönüyle de dikkat çekiyor. İşte bu durumun en güzel örnekleri olan harika metro istasyonları

1. Elektrozavodskaya İstasyonu / Moskova, Rusya
Moskova'da bulunan bu metro istasyonu ilk bakışta pahalı bir sanat galerisini andırıyor. Alışılmış metro istasyonlarının çok ötesinde bir düzene, temizliğe ve görünüme sahip bu istasyon, turistler için de bir uğrak noktası haline gelmiş.
2. Zoloti Vorota İstasyonu / Kiev, Ukrayna
Syretsko - Pecherska hattının ilk ayapı olarak 30 Aralık 1989 yılında hizmete açılan bu etkileyici istasyonun tasarımı bir ortodoks katedralini anımsatıyor. 
3. Formosa Boulevard İstasyonu / Kaohsiung, Tayvan
Tayvan'daki bu metro istasyonu adeta bir karnavalı andırıyor. Aynı zamanda haklı şöhreti sayesinde bir çok turistin de uğrak yerlerdinden biri haline gelmiş durumda.
4. Kiyevskaya İstasyonu / Moskova, Rusya
Kiyevskaya istasyonu Rusya'da yer alan göz alıcı istasyonlardan biri. Bir sanat galerisini andıran bir tarzda dekore edilmiş bu istasyon, aynı zamanda etkileyici sanat eserlerine de ev sahipliği yapıyor.
5. Stadyum İstasyonu / Stockholm, İsveç
Bu istasyonun tüm duvarlarını kaplayan gökkuşağı desenleriyle göz alıcı göründüğünü söylemek çok da güç olmasa gerek. İlk bakışta bir buz mağarasını adnıran bu yapı aynı zamanda yabancı fotoğraf sanatçıları için de adeta bulunmaz bir nimet.
6. O'Hare İstasyonu / Chicago, Illinois
Bu metro istasyonu Amerika'nın en güzel istasyonlarından biri. O'Hare Uluslararası Havalimanı'nın altında bulunan bu istasyonun duvarları ışığı yansıtam cam tuğlalarla örülmüş. 
7. Puhŭng, Pyongyang, Kuzey Kore
Pyongyang metrosu dünyanın en derin metrosu olma ünvanını elinde bulunduruyor. Trenler yer yüzeyinin tam 110 metre altından geçiyor. 1987 yılında açılan bu metro istasyonu zaman içinde adeta bir ulusal mirasa dönüşmüş durumda.
8. Rådhuset, Stockholm, Sweden
1975 yılında inşa edilmiş olan bu büyüleyici metro istasyonu aynı zamanda organik mimarinin de en güzel örneklerinden bir tanesi. İstasyon özellikle bu manzaraya alışık olmayanlar için ilk başta bir mağara ya da müze izlenimi uyandırabiliyor.
9. T-Centralen İstasyonu / Stockholm, İsveç
Listemizin dikkat çekenlerinden biri de İsveç de bulunan bu ilginç metro istasyonları. Duvarları bu metro istasyonunun inşasında görev alan çalışanları onurlandırmak amacıyla, onların silüetleriyle süslenmiş.
10. Westfriedhof İstasyonu / Munich, Almanya
1998 yılında hizmete açılan istasyona asıl kimliğini kazandıran dev aydınlatmalar sonradan eklenmiş. Mavi, kırmızı, sarı renklerdeki dev lambalar istasyona ilginç bir ambiyans kazandırmış.