Türkiye'nin en büyük askeri gemisi bir yıl erken teslim edilecek

AA |  05 Aralık 2018 Çarşamba - 14:01 | Son Güncelleme : 05 12 2018 - 15:05

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türkiye'nin en büyük askeri gemisi olacak TCG Anadolu'nun inşasının hızla devam ettiğini belirterek, "Teslim tarihinin planlanandan bir yıl öne çekilmesiyle ilgili planlamalar ve çalışmalar devam ediyor. Şu anda, 2020'nin son çeyreğinde inşallah geminin teslimini gerçekleştirmek üzere planlamalar, çalışmalar, tedarik süreçleri devam etmekte." dedi.


Demir, beraberindeki heyetle Tuzla'daki Sedef Tersanesi'nde inşası  süren çok maksatlı amfibi hücum gemisi (LHD) TCG Anadolu'da incelemelerde  bulundu.
 
Sedef Gemi İnşaatı AŞ yetkililerinden geminin inşasıyla ilgili bilgi  alan Demir, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin tek kalemdeki  en büyük savunma sanayi ürünü olan TCG Anadolu'nun inşa sürecini takip etmek  üzere burada bulunduklarını ifade etti.
 
TCG Anadolu'nun Türkiye'de inşa edilmiş en büyük gemi olacağını  belirten Demir, "Geminin boyutlarını görüyorsunuz. Kabiliyet olarak içinde  çıkarma gemileri, çıkarma gemilerinin üzerinde tankları taşıyabilecek ve uçuş  platformu olarak kullanılacak, üst güvertesinde de helikopterlerin iniş-kalkış  yapabileceği ve gerektiğinde de dikine iniş-kalkış yapabilen uçakların  inip-kalkabileceği bir uçuş güvertemiz de var." diye konuştu.
 
Demir, bakım hangarları ve havuzu ile Türkiye'nin küresel güç olma  yönündeki iddiasını hayata geçirebilecek bir ürünün inşasının şu anda devam  ettiğini bildirdi.
 
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın işin başlangıç  aşamasında süreyle ilgili bir talebi bulunduğunu anımsatan Demir, "Tersane ile  ilgili konuştuğumuzda aslında teslim tarihinin planlanandan bir yıl öne  çekilmesiyle ilgili planlamalar ve çalışmalar devam ediyor. Şu anda, 2020'nin son  çeyreğinde inşallah geminin teslimini gerçekleştirmek üzere planlamalar,  çalışmalar, tedarik süreçleri devam etmekte." diye konuştu.
 
 
"Yakında gemimizin yüzdüğünü göreceğiz"
 
İsmail Demir, burada görülenin sadece bir gemi olmadığını belirterek,  şu değerlendirmelerde bulundu:
 
"Aslında içine yerleştirilecek savaş yönetim sistemleri, radar ve  silah sistemleri ile beraber komple bir sistem olacak. Yani, denizde Türkiye'nin  gücüne güç katacak bir platformdan bahsediyoruz. İnşallah önümüzdeki yılın içinde  de, çok uzak olmayan bir sürede de geminin bir anlamda denize indirilme töreni  veya havuza su verilme töreni ile de gemimizin yüzdüğünü göreceğiz. Bunun tarihi  ileride açıklanacak."
 
Demir, geminin bir logo gibi blok blok inşa edildiğini, her blokun  yerine parça parça yerleştirildiği müthiş bir faaliyetin sürdüğünü ifade ederek,  çok uzun olmayan bir süreçte geminin tamamlanmış halinin görüleceğini ve  Türkiye'nin bir anlamda denizlerde küresel güç olmasının önünün açılmış olacağını  söyledi.
 
TCG Anadolu benzeri bir gemiyi geçmiş yıllarda bir ülkenin, başka bir  ülkeye sattığını anımsatan Demir, "O satış fiyatına baktığımızda, bu geminin bize  maliyetine baktığımızda neredeyse yarı yarıya diyebileceğimiz bir fark oluştu.  Eğer bu gemiyi dışarıdan almış olsaydık iki misli fiyat ödemiş olacaktık. Ayrıca,  yüzde 65-70 oranında da yerli ürün kullanma şansından mahrum kalacaktık." dedi.
 
Demir, Türkiye'nin ileride böylesine bir ürünü inşa edip ihraç etme  şansına da sahip olacağını ve gemi inşa sanayisinde dünyaya önemli bir mesaj  verileceğini söyledi.
 
Çıkarma operasyonlarına katılabilecek
 
Verilen bilgiye göre, Savunma Sanayii Başkanlığı (dönemin Savunma  Sanayii Müsteşarlığı) ile Sedef Gemi İnşaatı AŞ arasında 2015'te imzalanan, bir  adet Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD), 4 adet Mekanize Çıkarma Aracı (LCM),  2 adet Personel Çıkarma Aracı (LCVP), 2 adet sert karinalı şişirilebilir bot  (RHIB) ve bir adet rehberleme maksatlı komutan botu tedarikine ilişkin Çok  Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD) Projesi 18 Eylül 2015'te yürürlüğe girdi.
 
Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD), Ege, Karadeniz ve Akdeniz  harekat alanlarında ve gerektiğinde Hint Okyanusu (Arap Yarımadası'nın kuzeyi,  Hindistan’ın batısı) ile Atlantik Okyanusu'nda (Avrupa'nın batısı, Afrika'nın  kuzeybatısı) kullanılabilecek.
 
Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG Anadolu, bir amfibi tabur ile  gerekli muharebe ve destek araçlarını ana üs desteği olmadan kriz bölgelerine  taşıyabilecek, havuzunda taşıyacağı çıkarma araçları ile çıkarma operasyonlarına  katılabilecek ve envanterdeki en ağır NATO helikopterleri ile dönebilen rotorlu  Osprey hava araçlarının gece ve gündüz operasyon yapmasına olanak sağlayacak bir  uçuş güvertesine sahip olacak.
 
Ayrıca, F-35B gibi dikey iniş ile kısa mesafede kalkış yapabilecek  taktik uçakların da konuşlanabileceği TCG Anadolu ile Türkiye Cumhuriyeti,  bölgesel güç aktarım kabiliyetini orta ölçekli küresel güç  aktarımına  çevirebilecek.
 
Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi'nde; harekat öncesinde göreve göre  konuşlandırılacak kara kuvvetleri, hava kuvvetleri ve Amfibi Birlik Komuta  Kontrol Sistemleri, NATO Harp Karargahı Sistemleri bulunacak.
 
TCG Anadolu, ameliyathane, röntgen cihazları, diş tedavi üniteleri ile  yoğun bakım ve enfeksiyon odaları dahil en az 30 yatak kapasitesine sahip bir  revir/hastaneye sahip olacak ve insani yardım operasyonlarında "Hastane Gemisi"  olarak görev yapabilecek, afet durumunda triyaj sınıflandırmasına göre 500  kişilik ayakta ve yatan hastalara tıbbi destek sağlayabilecek.
 
Ayrıca, kriz bölgelerinden gerektiğinde 5 bin kişilik sivil personel  tahliyesi kapasitesine sahip olacak.
 

ETİKETLER