Türkiye harekete geçti: Yeni eğitim modeli geliyor...

AA |  08 Ekim 2019 Salı - 9:20 | Son Güncelleme : 08 10 2019 - 11:21

Türkiye Maarif Vakfı, Avrupa ile ABD ve Kanada gibi ülkelerde yüzde 3 dolayında olan üniversiteye devam eden Türk gencinin sayısını artırmak için yeni bir model olan eğitim merkezlerini hayata geçirmeye başladı.


Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, Vakfın 1 Eylül 2016'da çalışmalarına başladığını söyledi.
 
Bu sene üçüncü eğitim öğretim yılını başlattıklarını dile getiren  Akgün, "3 yıl önce hiçbir öğrencimiz yokken bugün sahadaki çalışmalarımızla  önemli mesafeler aldık." dedi.
Maarif Vakfının 55 ülkede temsilciliklerinin bulunduğunu belirten  Akgün, "Eğitim öğretim faaliyeti yürüttüğümüz ülke sayısı 40'a yükseldi. 300  dolayında okulumuzdaki öğrenci sayımız 33 bine ulaştı." bilgisini verdi. Balkanlar ve Afrika'da bu yıl ilk kez okul açtıkları ülkelerin  bulunduğuna işaret eden Akgün, şöyle konuştu:  "Romanya, bu sene ilk defa, ilk öğrenci kabul ettiğimiz Avrupa ülkesi  oldu. İlk yılında 250 öğrenci kaydı aldık. Oradaki Türk toplumu başta olmak üzere  yerli vatandaşların da rağbet ettiği güzel bir eğitim kurumunu bu ülkeye  kazandırmış olduk. Bunun dışında Afrika'da Burundi ve Madagaskar'da ilk defa okul  açarak öğrenci kabul ettik. Yakın coğrafyamızdan Bağdat'ta bu dönem 2 yeni okul  açtık. 2 okuldaki toplam öğrenci sayımız bin 200'leri buldu."
 
 Avrupa'daki Türklerden eğitime destek talebi
 
 Özellikle Avrupa ülkelerinde Türk çocuklarının üniversitelere gitme  oranlarının oldukça düşük olduğunu bildiren Akgün, bu ülkelerde kendilerine en  çok bu oranın artırılması için destek mekanizmalarını harekete geçirme konusunda  taleplerin geldiğini söyledi. "Yurt dışında yaşayan Türkiye kökenli vatandaşlarımızın çocuklarının  üniversiteye gitme oranı yüzde 2-3'ü geçmiyor." diyen Akgün, şöyle devam etti: "Bunun nedenleri arasında sosyal destek ve danışmanlık hizmetlerinin  yetersizliği bulunuyor. Bu eksikliğe bir çözüm üretmek adına Maarif Vakfı olarak  yeni eğitim modelleri oluşturduk. Her ülkede en az 1-2 eğitim merkezi oluşturarak  diğer sivil toplum kuruluşlarıyla bu modelimizi paylaşmak istiyoruz. Bu eğitim  merkezlerine Türkçe kitapları götürüyor, materyaller konusunda destek veriyoruz.  Böylece gurbetçi çocuklarının okul derslerine destek mahiyetinde olan etüt  dersleriyle üniversiteye daha çok yerleşmeleri için onlara akademik ve sosyal  destekler vermek üzere bu eğitim merkezlerimizin sayısını artıracağız. Eğitim  merkezlerinde ayrıca Avrupa'daki Türk çocuklarının kültür, dil ve kimlik  konularındaki ihtiyaçlarını da karşılıyoruz.
 
 Strasburg ve Avusturya'da bu anlamda ilk eğitim merkezlerimizi açmış  bulunuyoruz. Bu merkezlere çok yoğun ilgi var. Şu anda 450 dolayında öğrencimiz  Avusturya'daki eğitim merkezine devam ediyor. Avrupa'da yılbaşına kadar eğitim  merkezi açacağımız en az iki ülke daha var."  Akgün, Türklerin en çok yaşadığı ülkeler arasında bulunan Almanya Fransa, Avusturya, Belçika ve Kanada gibi ülkelerde de eğitim merkezleri açmayı  hedeflediklerini kaydetti. Yurt dışındaki eğitim faaliyetlerini ilgili bakanlıklar,  büyükelçilikler, eğitim müşavirlikleri, konsolosluklarla istişare ederek  yürüttüklerini bildiren Akgün, "Avrupa, ABD ve Kanada'da yani Türklerin yoğun  olduğu yerlerde öncelikli hedefimiz, gençlerimizin Türk kültüründen kopmaması,  Türkçeyi unutmaması." dedi.
Birol Akgün, Türkiye'den yurt dışına master ve doktora için giden  öğrenciler için de yurtlar açmaya başladıklarını sözlerine ekledi.
 

ETİKETLER