Türkiye evladını böyle uğurladı

23 Ocak 2007 Salı - 17:31 | Son Güncelleme : 23 01 2007 - 17:31

"Evet gözümüz var toprağında bu vatanın. Ama koparıp götürmek için değil, en dibine gömülmek için...." Hrant Dink VATAN gazetesine verdiği röportajda böyle demişti Hrant Dink. Dediği oldu, vatanının kalbine gömüldü. Onbinlerce kişinin katıldığı cenaze töreni, kardeşçe birarada yaşama iradesinin simgesi oldu... Foto Galeri için tıklayınız...


Dink'in cenazesi Meryem Ana Kilisesi'nden Balıklı Ermeni Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Dink için ilk tören Agos Gazetesi önünde yapıldı. Sabahın erken saatlerinden itibaren binlerce insan Agos'un bulunduğu Osmanbey'deki Sebat Apartmanı önünde bir araya geldi.

Ellerinde, "Hepimiz Hrant Dink'iz, Hepimiz Ermeniyiz, "Katil 301" dövizleri taşıyan insanlar, sessiz bir şekilde Hrant Dink'in cenaze arabasının Agos önüne gelişini bekledi. Bekleyiş sırasında Ermeni ezgileri, Türkçe ve Ermenice Sarı Gelin türküsü çalındı.

Dink'in Meryemana Kilesisi'nde bulunan cenazesi saat 10.00 gibi Agos Gazetesi'ne getirildi. Cenaze arabası katılımcılar tarafından alkışlarla karşılandı.

Dink'in töreni 11.00'de eşi Rakel Dink, çocukları Ararat, Delal, Sera ve geliniyle otobüsün üstüne çıktı ve uğurlamaya gelenlenlere eşi için kaleme aldığı "Sevgiliye Mektup" başlıklı mektubunu okudu. Güçlükle ayakla duran, barış mesajı veren duygusal konuşma yapan Rakel Dink'in, daha sonra kendisini "ürkek güvercine" benzeten Hrant Dink için "beyaz güvercin" uçurdu.


İNSAN SELİ
Hrant Dink'in naaşını taşıyan cenaze arabası Rakel Dink'in konuşmasının ardından Agos önünden Kumkapı'daki Meryem Ana Kilesisi'ne doğru hareket etti. Rakel Dink, çocukları ve Dink'in yakınlarıda yürüyüş kortejiyle birlikte Elmadağ'a kadar yürüdü. Elmadağ'da cenaze arabası kortejden ayrıldı ve Rakel Dink, çocukları ve Dink'in yakınları otobüse binerek saat 12.00'de Meryemana Kilisesi'ne doğru hareket yeniden etti.

Dink'i binlerce vatandaş da son yolculuğunda yalnız bırakmadı.


MERYEMANA KİLİSESİ
Hrant Dink'i naaşını taşıyan cenaze arabası saat 13.00'te Kumkapı'da bulunan Meryemana Kilisesi'ne vardı. Dink'in naaşı cenaze arabasından omuzlarda indirildi ve kilisede oluşturulan platformun üstüne konuldu. Dink için buradaki dini tören saat 14.00'te başladı. Kilisede düzenlenen töreni Türkiye Ermeni Patriği Mesrob II yönetiyor. Kilisedeki dini tören 45 dakika sürecek.

Dink'in naaşını taşıyan cenaze arabası dini törenin ardından, Agos'un önünden yürüyüşe başlayan, Taksim-Tarlabaşı- Bulvarı-Unkapanı-Saraçhane-Aksaray güzergahını kullanarak, Yenikapı'daki İstanbul Deniz Otobüsleri İskelesi önüne ulaşak grubun önünden geçirilerek Balıklı Ermeni Mezarlığı'nda toprağa verilecek. Kilise içinde yapılacak dini tören, televizyonlardan ortak yayınla verilecek.


KİMLER KATILIYOR?
Ermeni cemaatinden çok sayıda kişinin katıldığı Dink'in cenaze törenine yabancı heyet ve kişiler katılıyor. Ermenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Arman Kirakosyan başkanlığında Ermenistan heyeti, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk, Alman Birlik 90/Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth, Fransa Ermeni Organizasyonları Koordinasyonu Komitesi Başkanı Alexi Govciyan ile bazı Ermeni derneği temsilcileri, New York'tan Başepiskopos Hajak Barsamyan, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer ve SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda siyaset ve iş dünyasından kişi katılıyor.

***

Uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını
kaybeden Hrant Dink'in naaşı, cenaze töreninin yapılacağı Meryem Ana Kilisesi'ne
getirildi.

Dink'in cenazesi Agos Gazetesi'ndeki törenin ardından kortej eşliğinde Elmadağ'a getirildi. Daha sonra kortejden ayrılan cenaze aracı, çan sesleri ve alkışlarla saat 13.00'de Meryem Ana Kilisesi'ne ulaştı.

Omuzlara alınan Dink'in cenazesi, kilisenin orta kısmında hazırlanan katafalka konuldu ve tabutun üzerine beyaz karanfillerle süslü haç şeklinde
çelenk bırakıldı.

Bu sırada eşi Rakel ve çocukları tabuta dokunarak yerlerini aldılar. Daha sonra Hrant Dink'in arkadaşları tabutun etrafında ellerinde büyük mumlarla beklemeye başladı.

Kiliseye yakalarında Hrant Dink fotoğrafları bulunan cemaat üyeleri de alınmaya başlandı.

Bu arada, cenaze aracının kilisenin bulunduğu sokağa girişi sırasında vatandaşlar karanfiller attılar.


***

Türkiye evladını uğurluyor Hrant Dink için ilk tören kurucusu olduğu Agos Gazetesi’nde yapıldığı. Gazetenin bulunduğu Sebat Apartmanı’ndan sabah saatlerinden itisaren Ermeni ezgileri yükseldi. Eşi Rakel'in konuşmasının ardından kortej Taksim'e doğru hareket etti

Arant Dink, öldürülüşünün 5'inci gününde toprağa veriliyor. Cuma günü uğradığı hain saldırı sonucu hayatını kaybeden Ermeni asıllı gazeteci Hrant Dink'in cenazesi, Kumkapı Meryemana Patriklik Kilisesi’nden alınarak, kurucusu olduğu Agos Gazetesi önüne getirildi.

Dink için ilk tören genel yayın yönetmenliğini yaptığı Osmanbey’de Halaskargazi Caddesi Sebat Apartmanı’nda bulunan Agos Gazetesi’nin önünde yapıldı. Bu törenden saatler önce, insanlar akın akın Sebat Aparmanı önüne geldi.


ERMENİCE, TÜRKÇE VE KÜRTÇE YAZILI DÖVİZLER
Dink'e ilk tören için Sebat apartmanı önünde toplanan binlerce insan ellerinde, “Hepimiz Hrant Dink’iz, hepimiz Ermeniyiz”, “Katil 301” Ermenice, Kürtçe ve Türkçe yazılı dövizler taşıdı.

Hrant Dink'in eşi Rakel Dink'in konuşmasından önce Ermenice ezgiler dinlendi.

Foto Galeri için tıklayınız...

ETİKETLER

0