Türkiye'den F-35 tepkisi: İlişkilerde onarılmaz yaralar açacak, hatadan dönülmeli

AA |  18 Temmuz 2019 Perşembe - 0:18 | Son Güncelleme : 18 07 2019 - 10:30

Dışişleri Bakanlığı, ABD yönetiminin Türkiye'yi F-35 programından çıkarmasının hiçbir meşru gerekçeye dayanmadığını belirterek, "ABD'yi stratejik ilişkilerimizde onarılmaz yaralar açacak bu hatadan geri dönmeye davet diyoruz." açıklamasını yaptı.


Bakanlıktan yapılan açıklamada, Beyaz Saray ve ABD Savunma  Bakanlığının, S-400 hava savunma sistemini tedariğinden dolayı Türkiye'nin F-35  programından çıkarılacağını açıkladığı hatırlatıldı.
 
"Bu tek taraflı adım, müttefiklik ruhuyla bağdaşmadığı gibi hiçbir  meşru gerekçeye de dayanmamaktadır." denilen açıklamada, şu ifadelere yer  verildi:
 
"F-35 programının ana ortaklarından olan Türkiye'nin programın dışında  bırakılması, adil olmadığı gibi S-400 sisteminin F-35'leri zaafa uğratacağı  iddiası da geçersizdir. Bu konuda NATO'nun da katılacağı bir çalışma grubu  kurulması teklifimizin karşılıksız bırakılması, ABD tarafındaki ön yargının ve  meseleyi iyi niyetle kendi boyutları içinde çözme iradesinin eksikliğinin en  bariz göstergesidir."
 
ABD'nin, Türkiye'nin dostluğuna verdiği önemi sadece söylemle değil,  eylemle ve özellikle de terör örgütleri DEAŞ, PKK/PYD/YPG ve FETÖ ile mücadelede  göstermesi gerektiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:
 
"Sayın Cumhurbaşkanımız ile Başkan Trump arasında Osaka'da  gerçekleştirilen G-20 Zirvesi sırasında yapılan görüşmede ortaya konan anlayışa  her düzeyde sadık kalınması, bu bakımdan büyük önem taşımaktadır. ABD'yi  stratejik ilişkilerimizde onarılmaz yaralar açacak bu hatadan geri dönmeye davet  diyoruz."
 

ETİKETLER