Türkiye'de demokrasi nöbeti sürüyor

AA |  20 Temmuz 2016 Çarşamba - 23:55 | Son Güncelleme : 21 07 2016 - 1:59

Türkiye'nin dört bir tarafında vatandaşların FETÖ'nün darbe girişimine karşı demokrasi nöbeti büyük bir coşkuyla devam ediyor


İSTANBUL
 
Taksim
 
Taksim Meydanı, Kısıklı, Saraçhane ve Zeytinburnu’nda toplanan binlerce kişi ellerinde Türk bayraklarıyla darbe girişimini protesto ederek bugün de ’Demokrasi Nöbetine’ devam etti. 
 
 
Kalabalık zaman zaman alanlarda meşale yaktı. Kalabalık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seslendirdiği İstiklal Marşı’nı ve Arif Nihat Asya’nın dua şiirini dinledi. 
 
Alandakiler, çalınan Osmanlı Marşları’na da ellerindeki bayrakları sallayarak tempo tuttu. Kutlamalar halen devam ediyor.
 
Gaziosmanpaşa

Gaziosmanpaşa halkı, milli iradeye ve devlete karşı TSK içindeki bir grup FETÖ mensuplarınca gerçekleştirilmek istenen darbe girişimini protesto etmek ve demokrasinin güçlenmesi adına ilçedeki tüm kesimlerin katıldığı yürüyüşte buluştu. 

Gaziosmanpaşa’daki siyasi partiler, STK temsilcileri ve halkın katılımıyla demokrasi için yürüdü. 15 Temmuz akşamı TSK içindeki bir grup Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) gerçekleştirilmek istenen ve halkın direnişiyle engellenen darbe girişiminin lanetlendiği yürüyüş gerçekleştirildi. Akşam saatlerinde toplanan kalabalık Türk bayraklarıyla, sloganlar ve marşlar eşliğinde, dar ağcına çekilmiş Fethullah Gülen’in maketini taşıyarak  tepkilerini dile getirdi. Bağlarbaşı Caddesinden başlayan yürüyüş Türk bayraklarıyla, sloganlar ve marşlar eşliğinde Gaziosmanpaşa Meydanı’nda son buldu.

Burada bir konuşma yapan Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, hükümet yetkililerinin tehlikenin henüz tam olarak geçmediğine vurgu yaparak demokrasi nöbetini sürdürdüklerini söyledi.

Gaziosmanpaşa Siyasi Partiler ve  Sivil Toplum Kuruluşları konuşma yapan Belediye Başkan Usta, “İnsan haysiyeti, onuru ve şerefine milletin kaderine ve iradesine yönelmiş her darbe terör ve kalkışmayı tanımıyoruz. Bu kalkışmayı lanetlediğimizi ilan ediyor ve sürecin her anlamda takipçisi olacağız. İstiklalimizin ve namusumuzun şerefimiz için meydanlarda Milli İrade nöbetinde kalacağımızı beyan ediyoruz” dedi.

Başkan Usta, Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan, “bitti” demeden asla meydanları bırakmayacağını da ifade ederek, halk iradesinin meydanları doldurmaya devam edeceğini söyledi.

Gaziosmanpaşa Meydanı’nı dolduran halka Siyasi Partilerin İlçe Başkanları ve Sivil Toplum Kuruluşları’nın temsilcileri de hitap ederek demokrasiye sahip çıkmaya devam edileceğini belirttiler.

Zeytinburnu

Cumhurbaşkanı’nın çağrısıyla sokaklara dökülen halk ,meydanlarda demokrasi nöbeti tutmaya devam ediyor.7’den 70’e herkes sloganlar atarak,ellerinde bayraklarıyla  darbe girişimini protesto ediyor.Program da İstiklal marşı söylendi , ardından darbe teşebbüsünde şehit olanlara dualar okundu.Zeytinburnu İlçe meydanında gerçekleştirilen programa  Zeytinburnu Belediye Başkanı  Murat Aydın  katıldı.

Zeytinburnu Meydanı’nda binlerce kişi bir kez daha darbe girişimini protesto etti.Darbe girişimine karşı vatandaşlarla birlikte milli irade mitingine katılan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın:“Rabbim sizlerden razı olsun.Bağımsızlık için biraz önce hocalarımız çok güzel bir şekilde okuduğu ezanlarımızın , kıyamete kadar şu ay yıldız bayrağımızın bu gök kubbede dalgalanmasına ve ezanlarımızın susmamasına katkı verdiğiniz için sizlere çok çok teşekkür ediyorum.

Canınız pahasına en değerli varlığınız olan  canınız pahasına darbecilere, katillere dur dediğiniz için sizlere teşekkür ediyorum.Her akşam  her akşam burada olduğunuz için sizlere minnettarım.Bu kutlu yolculukta şehit olan kardeşlerimize Rabbim bizleri cennette buluştursun.Sizler tarih yazdınız , sizler tarihi yazdınız Rabbim sizlerden razı olsun.Sizlerin , kutlu insanların alınlarından öpüyorum ve hepinizi Allah’a emanet ediyorum.”dedi. Program sonunda belediye tarafından çorba ikramı yapıldı  ardından program sona erdi.

İZMİR

TSK içindeki bir grup askerin 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından İzmir’de Konak Meydanı’nda tutulan ve AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, AK Parti İzmir milletvekilleri ile çok sayıda partilinin de katıldığı; Demokrasi Nöbeti’ en yoğun gününü geçirdi. Meydanlara gelen binlerce vatandaş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın alana bağlanmasını coşkuyla bekledi. Ellerindeki bayraklarla demokrasi nöbeti tutan vatandaşlar "Feto papucu yarım, tank yolla kovalayalım", Zalime merhamet, mazluma zülümdür", "Okçu Tepesi’nden ya emir gelene ya da kefen giyene kadar nöbetteyiz reis" pankartları açarken, sık sık "İdam isteriz idam" sloganları attı.
 
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan MGK toplantısı kararlarını açıkladıktan sonra görüntülü olarak Türkiye’nin farklı illerindeki meydanlara canlı bağlanırken, İzmirliler de sıranın kendilerine gelmesini heyecanla bekliyor. 
 
EDİRNE
 
Edirne'de Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe  girişimine tepki gösteren vatandaşlar "demokrasi yürüyüşü" gerçekleştirdi. 
 
Aralarından Edirne Valisi Günay Özdemir, CHP Edirne Milletvekili Erdin  Bircan, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, siyasi parti temsilcileri, oda,  borsa başkanları, sivil toplum kuruluşu ve dernek üyeleri, gaziler, sporcular ile  vatandaşlardan oluşan yaklaşık 20 bin kişi Mimar Sinan Spor Salonu önünde bir  araya geldi.
 
 
Ellerinde Türk bayrağı taşıyan ve ay yıldızlı kıyafetler giyinen  kortejdeki vatandaşlar, "Edirne burada darbeciler nerede", "Demokrasimize sahip  çıkıyoruz", "Her Türk asker doğar", "Ne mutlu Türküm diyene" şeklinde sloganlar  atarak Saraçlar Caddesi'ndeki Atatürk Anıtı önüne geldi.
 
Kortej dev Türk bayrağı ve Mustafa Kemal Atatürk'ün resminin bulunduğu  büyük bir afiş de taşıdı.
 
Edirne Valisi  Özdemir, anıt önüne kurulan platformda yaptığı  konuşmada, kentteki kamu kurum, kuruluşları, siyasi parti temsilcileri, sivil  toplum kuruluşları ve Edirne halkı olarak, milli iradeye, devlete ve Türkiye  Büyük Millet Meclisi'ne yönelik başlatılan FETÖ darbe girişimini şiddetle  kınadıklarını söyledi.
 
Diğer illerde olduğu gibi Edirne halkının birlikte duruşu, kararlı  tutumu ve demokrasiye sahip çıkma iradesi ile darbe girişiminin engellendiğini  belirten Özdemir, şunları kaydetti:
 
"Atatürk’ün kurduğu cumhuriyetimizin en temel yapı taşı demokrasidir  ve demokratik bir hukuk devleti çatısı altında bir arada yaşamak bugüne kadar  olduğu gibi bundan sonrada milletimizin geleceğinin en önemli garantisidir.  Türkiye Cumhuriyeti, Edirne’de olduğu gibi milletine ve devletine sahip çıkan  vatandaşlarımızın desteği ile demokrasi ve cumhuriyetin temel niteliklerine bağlı  kalarak ebediyete kadar varlığını sürdürecektir.  Yaşanan bu olağanüstü sürecin  hızla normale dönmesi için her zamankinden daha fazla sağduyu, birlik ve  beraberliğe ihtiyacımız bulunmaktadır."
 
BURSA
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı üzerine kentin çeşitli  noktalarından araçlarla ve yaya olarak AK Parti İl Başkanlığının da bulunduğu  Fomara Meydanı'na akın eden binlerce kişi, ellerindeki Türk bayraklarıyla  sloganlar atıp, tepkilerini dile getirdi. Bazı vatandaşlar da Türkçe ve yabancı  dillerde dövizler taşıyarak darbe girişimini protesto etti.
 
Meydanda kurulan platformda Bursa Büyükşehir Belediyesi Mehter  Takımı'nın verdiği konsere vatandaşlar da eşlik etti. Daha sonra Karabaş-i Veli  Kültür Merkezi sema grubu ile zeybek ekibi gösteri yaptı.
 
Mevlevi Üstadı Mustafa Özbağ, burada yaptığı konuşmada, darbe girişimi  haberini aldığında İzmit'te bulunduğunu anımsatarak, "Sohbette arkadaşlar darbe  yapıldığını söyledi. Ben dedim ki 'Hiçbir şey yapamazlar' ve hiçbir şey de  yapamadılar. Benim gördüğüm bu üçüncü darbem. Üçüncüsünde galibiyeti gördüğümde  mutluluktan her gece ağlıyorum. Allah hepinizden razı olsun." diye konuştu.
 
Demokrasi nöbetine katılan 93 yaşındaki Salih Berlik ise Kore gazisi  olduğunu belirterek, demokrasiye, vatana ve millete sahip çıkmak için bu meydana  geldiğini söyledi.
 
Demokrasi şölenine katılmak ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a  destek olmak için meydana geldiğini söyleyen bazı vatandaşlar ise Recep Tayyip  Erdoğan'a seslenerek, ''Allah'a emanet ol, arkandayız. Şehit olmaya geldik,  arkanda 1,5 milyar dua ordusu var. Dik dur eğilme.'' ifadelerini kullandılar.
 
Yoğun trafik yüzünden binlerce vatandaşın da ulaşmakta güçlük çektiği  meydanda bulunanların "demokrasi nöbeti" devam ediyor.
 
Bu arada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı konuşma, meydandaki dev  ekrandan canlı olarak izlendi.

MERSİN

Mersin'de çok sayıda vatandaş, Fetullahçı Terör  Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine tepki gösterdi. 
 
Mersin'de akşam saatlerinden itibaren Cumhuriyet Alanı'na gelen çok  sayıda kişi, darbe girişimi yapanlar aleyhine slogan attı.
 
Bu arada, Mersin Valiliği tarafından da vatandaşlara binlerce Türk  bayrağı ve su dağıtıldı.
 
Cumhuriyet Alanı içerisinde kurulan bir platformda ise Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan'ın bir televizyon programındaki canlı yayını gösterildi.
 
Etkinlikte, Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin mehter ekibi de marşlar  çaldı.
 
Alan çevresindeki yollarda da çok sayıda vatandaş araçlarıyla  konvoylar oluşturdu. Araçlarına astıkları Türk bayraklarıyla şehir turu atan  vatandaşlar, darbecilere lanet okudu.
 
KIRIKKALE
 
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine  karşı Kırklareli'nde ''demokrasiye sahip çıkıyoruz'' yürüyüşü düzenlendi. 
 
Vilayet Meydanı'nda toplanan grup, ellerinde Türk bayrakları ile  tekbir getirerek "Dik dur eğilme Kırklareli seninle", "Demokrasiye sahip çık",  "Kırklareli burada darbeciler nerede", "Recep Tayyip Erdoğan" şeklinde sloganlar  attı.
 
Mehter takımı eşliğinde düzenlenen yürüyüşte, Kırklareli Emniyet  Müdürlüğü binası önüne gelen grup, "Polise uzanan eller kırılsın", "Şehitler  ölmez vatan bölünmez" sloganları atarak İstiklal Marşı'nı okudu.
 
Vilayet Meydanı'na ulaşan grup meşaleler yaktı.
 
AK Parti Kırklareli İl Başkanı Alper Çiler, burada yaptığı konuşmada,  Türkiye'nin önemli bir süreçten geçtiğini söyledi.
 
Türkiye Cumhuriyeti'nin güçlü bir devlet olduğunu ifade eden Çiler,  gerçekleştirilen darbe girişiminin halkın ve kolluk kuvvetlerinin desteği ile  başarısızlıkla sonuçlandırıldığını belirtti.
 
Demokrasi nöbetine yılmadan, usanmadan devam edeceklerini aktaran  Çiler, Türk milletinin demokrasiye ve siyasi istikrara sahip çıktığını kaydetti.
 
Çiler, Kırklareli'ne demokrasi anıtı yaptırmak istediklerini sözlerine  ekledi.
 
Konuşmanın ardından mehter takımı gösteri sundu.
 
KIRKLARELİ
 
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine  karşı Kırklareli'nde ''demokrasiye sahip çıkıyoruz'' yürüyüşü düzenlendi. 
 
Vilayet Meydanı'nda toplanan grup, ellerinde Türk bayrakları ile  tekbir getirerek "Dik dur eğilme Kırklareli seninle", "Demokrasiye sahip çık",  "Kırklareli burada darbeciler nerede", "Recep Tayyip Erdoğan" şeklinde sloganlar  attı.
 
 
Mehter takımı eşliğinde düzenlenen yürüyüşte, Kırklareli Emniyet  Müdürlüğü binası önüne gelen grup, "Polise uzanan eller kırılsın", "Şehitler  ölmez vatan bölünmez" sloganları atarak İstiklal Marşı'nı okudu.
 
Vilayet Meydanı'na ulaşan grup meşaleler yaktı.
 
AK Parti Kırklareli İl Başkanı Alper Çiler, burada yaptığı konuşmada,  Türkiye'nin önemli bir süreçten geçtiğini söyledi.
 
Türkiye Cumhuriyeti'nin güçlü bir devlet olduğunu ifade eden Çiler,  gerçekleştirilen darbe girişiminin halkın ve kolluk kuvvetlerinin desteği ile  başarısızlıkla sonuçlandırıldığını belirtti.
 
Demokrasi nöbetine yılmadan, usanmadan devam edeceklerini aktaran  Çiler, Türk milletinin demokrasiye ve siyasi istikrara sahip çıktığını kaydetti.
 
Çiler, Kırklareli'ne demokrasi anıtı yaptırmak istediklerini sözlerine  ekledi.
 
Konuşmanın ardından mehter takımı gösteri sundu.
 
NEVŞEHİR
 
Nevşehir’de Türk Telekom binası önünde toplanan vatandaşlar, burada  sloganlarla darbe girişimini protesto etti.
 
Ellerinde Türk bayraklarıyla meydanda "demokrasi nöbeti" tutan  kalabalık, Nevşehir Belediyesi mehteran takımının gösterisini izledi.
 
Öte yandan, İHH Nevşehir İnsani Yardım Derneği tarafından alanda  toplanan kalabalığa aşure ve su dağıtıldı.
 
İlçe ve belde belediye başkanları, STK temsilcilerinin de katıldığı  eylemde havai fişek gösterisi sunuldu.
 
KIRŞEHİR
 
Kırşehir’de vatandaşlar, askeri darbe girişimine tepki göstermek  amacıyla Cacabey Meydanı'nda toplandı. Din görevlisi tarafından Kur’an-ı Kerim  okundu.
 
Ellerinde Türk bayraklarıyla meydanı dolduran vatandaşlar, Kırşehir  Belediyesi mehter takımının seslendirdiği kahramanlık türkülerine çeşitli  sloganlarla eşlik etti.
 
Meydandaki kalabalık arasında gurbetçi vatandaşların çokluğu da  dikkati çekti. Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden izne gelen gurbetçiler, ellerinde  Türk bayraklarıyla darbe girişimine tepkilerini gösterdi.
 
Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, AK Parti Kırşehir İl Başkanı  Mustafa Kendirli, Kırşehir Şehit Aileleri Başkanı Ahmet Beşkardeş de  vatandaşların demokrasi nöbetine eşlik etti.
 
Bahçeci, halkın darbe girişimine karşı en haklı tepkisini dile  getirdiğini belirterek, sağuyulu bir şekilde provakasyonlara gelmeden  protestolarını sürdürdüklerini ifade etti. ?
 
YOZGAT
 
Yozgat Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan vatandaşlar, askeri darbe  girişimine tepki gösterdi.
 
Vatandaşlar, "Millete dönen namluya saygı duyulmaz", "Erdoğan varsa  biz de varız", "Tek sevdamız Türkiye ve inadına demokrasi'' yazılı pankartlar  açtı.
 
Demokrasi nöbetine gelen 83 yaşında Osman Olgun, ‘"Vatan için nöbete  geldim. Ülkemi çok seviyorum. Cumhurbaşkanımızı çok seviyorum. Başka vatanımız  yok. Allah'ın izniyle hainlere asla geçit vermeyeceğiz." diye konuştu.
 
Bu arada Memur-Sen ve bazı dernekler, meydanda demokrasi nöbeti tutan  vatandaşlara çay ve çorba ikramında bulunuyor.
 
SİNOP
 
Sinop'ta vatandaşlar, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ)  darbe girişimini protesto etmeye devam ediyor. 
 
Ellerinde Türk bayraklarının yanı sıra hükümet ve Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan'a destek veren dövizlerle Hükümet Konağı Meydanı'nda toplanan  vatandaşlar, darbe girişimini protesto etti. Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından  meydanda şehitler için dua etti.
 
Çeşitli sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin konuşma yaptığı  etkinlikte, Türk Kızılayı Sinop Şubesi tarafından vatandaşlara yiyecek dağıtıldı.
 
Ensar Vakfı Sinop Şube Başkanı Muhammet Başoğlu, yaptığı konuşmada,  darbecilerin Allah'ın yardımı, Türk milletinin azim ve kahramanlığı karşısında  amaçlarına ulaşamadan yenilgiye uğratıldıklarını söyledi.
 
Demokrasi nöbetini sürdürmeye devam edeceklerini ifade eden Başoğlu,  "Allah'ın izniyle bu darbeciler hiçbir zaman emellerine ulaşamayacaklar. Herkes  bilmelidir ki demokrasimize sahip çıkmaya devam edeceğiz. Allah bu milletin yar  ve yardımcımız olsun. Darbe girişimi sırasında demokrasi yolunda şehit düşen tüm  vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum." dedi.
 
Etkinliğe bazı daire müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri  ve yüzlerce vatandaş katıldı.
 
OSMANİYE
 
Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde ise kaymakamlık, belediye, siyasi ve  sivil toplum örgütü temsilcileri tarafından Hükümet Konağı bahçesinde ve  Coşkunlar Caddesi'nde düzenlenen "Darbelere hayır Demokrasiye evet" toplantısına  vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.
 
Kaymakam Muhittin Pamuk, Belediye Başkanı Ömer Tarhan, siyasi parti ve  sivil toplum örgütü temsilcileri, katılımcılara hitap ederek, darbe girişimine  ilişkin tepkilerini dile getirdi. İlçe Müftüsü Orhan Öncü'nün dua  yaptırmasıyla program sona erdi.
 
HATAY
 
Hatay'ın Antakya ilçesinde DSİ Parkı'nda toplanan ve ellerinde Türk  bayrakları ve dövizler taşıyan binlerce kişi, "Dik dur eğilme, bu millet seninle"  ve "Vatan sana canım feda" şeklinde sloganlar attı. 
 
Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda darbe girişiminde  hayatını kaybeden şehitler için dua edildi.
 
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, burada yaptığı konuşmada,  Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın talimatı üzerine meydanlardan  ayrılmayacaklarını söyledi.
 
Türkiye'nin yoluna devam etmesi için halkın birbirine daha fazla  bağlanması gerektiğini dile getiren Kimyeci, "Bizim kardeşlik bağlarımızı daha  sıkı sıkıya bağlamamız lazım. Türkiye'nin kalkınmasını istemeyen odaklar var.  Bunlara karşı her zaman dik durmaya devam edeceğiz. Şimdi birlik zamanı, şimdi  kardeşlik zamanıdır" diye konuştu.
 
ZONGULDAK
 
Zonguldak'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ)  darbe girişimi protesto edildi. 
 
Zonguldak kent merkezindeki Madenci Anıtı önünde toplanan yüzlerce  vatandaş, dua etti. Türk bayrakları taşıyan vatandaşlar, FETÖ aleyhine sloganlar  attı. Hükümet ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a desteklerini dile getirdi.
 
Maden işçisi Erol Şekerci, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  Türkiye'yi geri götürecek her türlü girişime karşı olduklarını belirterek,  "Ülkemize, vatanımızın bölünmez bütünlüğüne yapılan darbe girişimini şiddetle  kınıyoruz. Devletimizin ve milletimizin yanındayız. Ölümüne her şeyimizle  Cumhurbaşkanımızı ve hükumetimizi destekliyoruz" dedi.
 
Emekli Hüseyin Ataman da darbe girişiminin olduğu akşam Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan'ın meydanlara çıkın talimatını vermesiyle alanlara  çıktıklarını anımsatarak, "Reisimizden Allah razı olsun. 'Bize sokaklara çıkın'  dedi. Biz de sokaklardayız. Reisimiz sokaklardan çekilin diyene kadar biz ölesiye  sokaklardayız. Allah ülkemizi darbelerden korusun." diye konuştu.
 
BARTIN
 
Bartın’da Cumhuriyet meydanında toplanan binlerce vatandaşlar,  sloganlarla darbe girişimini protesto etti.
 
Göstericilerin Türk bayraklarıyla geldiği meydanda, şiirler okundu,  Belediye Başkanı Cemal Akın, vatandaşlara hitap etti.
 
İHH Bartın İnsani Yardım Derneği ve Türk Kızılay'ı tarafından alanda  toplanan kalabalığa nohutlu pilav, çay ve su ikramı yapıldı.
 
DÜZCE
 
Düzce'de de Anıtpark Meydanı'nda toplanan binlerce kişi, FETÖ aleyhine  sloganlar attı.
 
Türk bayraklarıyla süslenen meydana elinde sopayla gelen 70 yaşındaki  Hatice Çakır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Şimdiye kadar bu sopayla  hayvanları kovuyordum. Şimdi domuzları kovacağım. Türkiye'yi kimseye  vermeyeceğim. Bizimdir Türkiye, yakmam yıkmam vatanı onlara vermem. Bir canım  var, o da kurban olsun vatana.'' diye konuştu. 
 
Çakır, hayatındaki ikinci darbeyi gördüğünü dile getirerek, ''Hayatım  boyunca böyle darbe görmedim. 15 tane asker torunum var, onları vatana kurban  edeceğim. Korkmam.'' ifadesini kullandı.
 
Meydanda Türk Kızılayı, Düzce Arama Kurtarma Ekibi ve bazı sivil  toplum kuruluşları vatandaşlara yemek ve çay ikramında bulundu.
 
SİİRT
 
Valilik önünde bir araya gelen binlerce kişi "Şehitler ölmez vatan  bölünmez", "Dik dur eğilme, millet seninle", "Siirt burada darbeciler nerede",  "Darbeye karşı omuz omuza" şeklinde slogan attı.
 
Etkinlikteki bazı vatandaşlar, Kızılay çadırında darbelerin bir daha  yaşanmaması için dua etti.
 
Vatandaşlar, etkinliğin ardından ellerinde Türk bayraklarıyla şehir  turu attılar. Yürüyüşün ardından Valilik önüne gelen vatandaşlar burada nöbet  tutmaya devam etti.
 
Siirt'in Eruh ilçesinde ise çok sayıda vatandaş darbe girişimine tepki  göstermek amacıyla Cumhuriyet meydanında toplandı.
 
İlçe Kaymakamı Murtaza Dayanç, burada yaptığı konuşmada, şer  odaklarının bir araya gelerek Türkiye Cumhuriyetini ele geçirmek, anayasal  düzenini ortadan kaldırmak ve milletin geleceğine ipotek koymak için  saldırdıklarını belirtti.
 
Yapılan girişimin terör eylemi olduğunu ifade eden Dayanç şunları  kaydetti:
 
"Bu milletin tankıyla, uçaklarıyla, helikopterleriyle bu millete  saldırdılar. Bu milletin meclisini bombaladılar, yok etmek istediler. Ama bu aziz  millet üstün feraseti ve cesaretiyle bu alçaklara bu hainlere en güzel cevabını  canıyla, kanıyla verdi. Bu aziz şehitlerimizin ruhu şad olsun. Bu olayı  gerçekleştirenler TSK’nın içindeki şer odaklarıdır. TSK’nın asil fertleri Türk  milletinin 78 milyonu bağrından kopmuş kahraman evlatlarıdır."
 
ELAZIĞ
 
Elazığ'da belediye çalışanları mehteran ekibi eşliğinde, FETÖ'nün  darbe girişimini protesto etti.
 
Kentin dört bir yanındaki vatandaşlar havanın kararmaya başlamasıyla  İzzetpaşa Meydanı'na akın etti. Elazığ Belediyesi çalışanları da mehteran ekibi  eşliğinde Ahmet Aytar Meydanı'ndan başlayarak Gazi Caddesi boyunca yürüyüp  meydana giriş yaptı.
 
Gruba eşlik eden Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, meydandaki  platformda darbeyi kınayan bir konuşma yaptı.
 
Ellerinde Türk bayrağı bulunan ve darbe karşıtı slogan atan  vatandaşların, demokrasi nöbeti devam ediyor.
 
MARDİN
 
Mardin'de FETÖ'nün darbe girişimine yönelik protestolar sürüyor.
 
AK Parti, MHP, Saadet Partisi, HÜDA PAR, bazı sendika ve sivil toplum  kuruluşu temsilcilerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda vatandaş, ellerinde  Türk bayraklarıyla AK Parti İl Başkanlığı önünde bir araya geldi.
 
Alandaki vatandaşlar, "Darbeler tutmaz, ezanlar susmaz", "Recep Tayyip  Erdoğan", "Mardin burada, FETÖ nerede", "İdam isteriz" şeklinde slogan attı.
 
AK Parti İl Başkanı Mehmet Ali Dündar, etkinlikte yaptığı konuşmada,  vatandaşların dik duruşuyla FETÖ'nün darbe girişiminin sonuçsuz kaldığını  söyledi.
 
Dündar, meydanda toplanan vatandaşların darbe karşısında bir ve  beraber olduğunu vurguladı.
 
Darbe girişiminde şehit olanların hatırası için mevlit okutuldu,  vatandaşlara pilav dağıtıldı. Etkinliğe Mardin Valisi Mustafa Yaman da katıldı.
 
BATMAN
 
Batman'da FETÖ'nün darbe girişimini kınamak amacıyla valilik önünde  miting düzenlendi.
 
Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya, burada yaptığı açıklamada, 15  Temmuz'da darbe girişiminde bulunanları 1980 askeri darbesinden, 28 Şubat'tan  tanıdıklarını söyledi.
 
Kaya, şöyle konuştu:
 
"27 Mayıs'ta o darbeci zihniyetle halkın üzerine o tankları yürüten bu  zihniyeti biz gördük. 12 Martları, 12 Eylülleri, 28 Şubat'ı hep birlikte yaşadık.  Müslümanların kimliğine, onuruna, şiarımız olan baş örtüsüne, Kuran'a, Kuran  kurslarına topyekün İslami kimliğimize karşı düşmanlıklarını vahşice, alçakça,  hukuksuzca kusmaktan çekinmeyen zalimleri bir kez daha gördük, tanıdık. Aynı  zihniyet, aynı mantık 15 Temmuz gecesi bir kez daha dişlerini göstermeye kalktı."
 
"Yasin Börü'yü hatırlattı"
 
Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Mehmet Karaaslan, zalimler tarafından katledildi. Ankara'da Umut Işık  kardeşimiz sadece 17 yaşındaydı. Aynı Siyonistlerin Mavi Marmara'da katledilen  Furkan Doğan gibi, aynı Allah düşmanı zalimlerin katlettiği Yasin Börü kardeşimiz  gibi bu katiller Umut kardeşimizi de katlettiler. Vahşice katledilmelerini  gerektirecek ne suç işlemişlerdi. Bizler Müslümanız, rabbimizden başkasından  kimseye boyun eğmeyiz. Hakkımıza, hukukumuza, namusumuza karşı koyan tankları,  toplara, helikopterlere asla boyun eğmemekti onların suçları."
 
Mitingde sık sık "Dik dur eğilme Batman seninle", "Şehitler ölmez  vatan bölünmez" ve "Darbeler tutmaz ezanlar susmaz" sloganları atıldı.
 
ŞIRNAK
 
Şırnak'ın Kasrik Beldesinde AK Parti Şırnak İl Kadın Kollarınca  darbeye tepki gösterildi.
 
Partililer, ellerinde Türk bayraklarıyla darbeye tepki göstermek için  Kasrik beldesine bağlı Davut Köyüne kadar yürüyüş yaptı.
 
AK Parti Şırnak İl Kadın Kolları Başkanı Hatice Atan, yaptığı  açıklamada, demokrasi nöbeti için bir araya geldiklerini söyledi.
 
Atan, şöyle konuştu:
 
"Vatan, bayrak, demokrasi için darbecilere geçit vermemeliyiz. Bu  akşam kadını, genci, yaşlısı, çocuğu herkes sokaklara döküldü. Bizler terörle  anılan Cudi ve Gabar dağının birleştiği noktadan tekrar terörü lanetliyoruz ve  FETÖ'nün amacına ulaşmaması için devletine, bayrağına, ülkesine, vatandaşına,  çocukların geleceği için demokrasi nöbetini tutmaya ve uyumamaya devam edelim."
 
Cumhuriyet Meydanı'ndaki demokrasi nöbetine akşam  saatlerinden itibaren binlerce kişi akın etti.
 
KAYSERİ  
 
Ellerinde Türk bayraklarıyla meydanı dolduran vatandaşlara, araç  sürücüleri de korna çalarak destek verdi.
 
Aralarında tır ve kamyonların da olduğu Türk bayraklarıyla süslenen  yüzlerce araç, caddelerde konvoy oluşturdu.
 
Bazı Suriyeli sığınmacılar Türk ve Suriye bayrakları ile darbe  girişimine tepki gösterdi.
 
Vatandaşlar, sık sık FETÖ aleyhinde sloganlar attı.
 
NİĞDE
 
Niğde'de demokrasi nöbeti tutan vatandaşlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın  Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarını heyecanla izledi.
 
Açıklamaları Cumhuriyet Meydanı'nda kurulan dev ekrandan takip eden  kalabalık, 3 ay süreyle OHAL kararı alınmasını alkışlarla destekledi.
 
ISPARTA
 
Isparta'da Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe  girişimine karşı devam eden gösteriler, 6'ncı gününe girdi. 
 
Hükümet Meydanı'nda bir araya gelen binlerce vatandaş, Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan'ın MGK ve Bakanlar Kurulu sonrası yaptığı açıklamayı  dinledi. Vatandaşlar, Erdoğan'ı sık sık alkışladı.
 
Gösterilere Süleyman Demirel Üniversitesinde eğitim gören çeşitli  ülkelerden 50'ye yakın öğrenci de katıldı.
 
Türk bayrakları sallayan ve darbe karşıtı sloganlar atan öğrencilerden  Somalili Guled Abdurrahman Hassan, kente 2012'de geldiğini, burada yeni bir  hayata başladığını söyledi.
 
Kendi ülkesinde sık sık darbeler yaşandığını, bu nedenle darbenin ne  olduğunu çok iyi bildiğini anlatan Hassan ancak Türkiye'de darbenin değil, halkın  ve demokrasinin kazandığını kaydetti.
 
Hassan, bugün Türk halkının darbe girişimine karşı başlattığı  mücadeleye destek için geldiğini ifade ederek, Türkiye'de halkın ve demokrasinin  kazanacağını vurguladı.
 
Sudan'dan gelen Abdullah Hassan Muhammed de Isparta'da huzur içinde  yaşadıklarını söyledi. Darbeye "hayır" demek için geldiğini aktaran Muhammed,  "Darbe gerçekten çok kötü bir şey. Bizim ülkemizde de darbe olmuştu ancak  Türkiye'de halk kazandı." dedi.
 
İçinde 200'e yakın yabancı öğrencinin olduğu SDÜ PANGEA Kulübü Başkanı  İlker Özçelik de yabancı öğrencilerle FETÖ'nün Türkiye üzerinde oynadığı son oyun  olan darbe girişimini lanetlemek için bir araya geldiklerini söyledi.
 
Sudan'dan Endonezya'ya, Malezya'dan Kosova'ya kadar birçok yabancı  öğrencinin buraya geldiğini ifade eden Özçelik, "Bugün burada sadece 79 milyonun  sesi yok, 1,5 milyar İslam aleminin sesi var. Biz onların, biz de onların  kardeşiyiz. Burada darbe yaşayan öğrencilerimiz var. O yüzden Allah bizi her  türlü darbeden, darbeciden korusun." dedi.
 
Özçelik, darbeye karşı 20 dilde "Darbeye hayır" pankartı  hazırladıklarını sözlerine ekledi.
 
SAMSUN
 
Samsun'da toplanan binlerce vatandaş, Fetullahçı Terör  Örgütü'nün (FETÖ) askeri darbe girişimine karşı ''demokrasi nöbeti''ni  sürdürüyor. 
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "meydanlara çıkın" çağrısına  uyan her yaş grubundan binlerce vatandaş, cuma gününden bu yana geceden sabaha  kadar  Samsun Cumhuriyet Meydanı'nda  ellerinde Türk bayraklarıyla "demokrasi  nöbeti"  tutuyor.
 
Çoğunluğunu çocukların, gençlerin ve  kadınların oluşturduğu kalabalık  ellerinde bayraklarla katıldığı programda  "Recep Tayyip Erdoğan", "Dik dur  eğilme, bu millet seninle" şeklinde sloganlar attı.
 
Birçok sivil toplum kuruluşu, dernek ve sendikaların da destek verdiği  "Demokrasi nöbetinde" FETÖ'nün darbe girişiminde şehit edilen vatandaşlar için  dua okundu.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısının ardından, "Demokrasi nöbeti"  tutmak için her gün geldiğini belirten 87 yaşındaki 45 torun sahibi Emine Karmil,  darbe yaşamamak ve ülkesine destek olmak için geldiğini söyledi.
 
Öte yapan omurilik felci nedeniyle elleri ve bacakları tutmadığı için  engelli aracıyla meydana gelen Hüseyin Mızrak(48) ise Cumhurbaşkanının ikinci  emrine kadar meydanda kalmaya devam edeceğini belirtti.
 
Demokrasi nöbetinde Samsun Büyükşehir Belediyesince meydandaki  vatandaşlara ücretsiz çay ikramı yapıldı, İlkadım Belediyesince de ücretsiz çorba  dağıtıldı.  Öte yandan Samsun'da faaliyet gösteren bir çiğ köfte firması ise  meydanda iki ayrı noktada kurduğu stantlarda nöbet tutan vatandaşlara 20 bin çiğ  köfte dağıttı.
 
Büyükşehir Belediyesinde meydana kurulan dev ekranlarda Cumhurbaşkanı  Erdoğan'ın MGK sonrası yaptığı açıklamalar ile bazı illerin meydanlarında nöbet  tutan vatandaşlara yönelik yaptığı canlı bağlantı da izlendi.
 
Samsun Valisi İbrahim Şahin,  Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya  Yılmaz, AK Parti Samsun milletvekilleri Ahmet Demircan, Orhan Kırcalı,  Emniyet  Müdürü Vedat Yavuz ve ilçe belediye başkanları  da vatandaşların demokrasi  nöbetine eşlik etti.
 
ÇANKIRI
 
Çankırı'da vatandaşlar, Fetullahçı Terör Örgütü'nün  (FETÖ) darbe girişimine tepki gösterdi. 
 
Belediye Meydanı'nda toplanan ve ellerinde Türk bayrakları ile  dövizler bulunan binlerce kişi, "Dik dur eğilme, bu millet seninle", "Vatan sana  canım feda" sloganları attı.
 
Kur'an-ı Kerim okunduktan sonra darbe girişiminde şehit olanlar  anısına dua edildi.
 
Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, etkinlikte yaptığı konuşmada,  Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın talimatı üzerine meydanlardan  ayrılmayacaklarını söyledi.
 
Meydanlardaki kalabalıkların her gün arttığını vurgulayan Dinç, "Belki  aylarca her akşam burada toplansak her geçen gün eksilmeksizin, heyecanımız,  duygularımız artıyor. Ananızın ak sütü gibi kendi ellerinizle yaptığınız bayramı  kutlamak hakkınız." dedi.
 
Darbe girişiminde şehit olanlar için topluca gıyabi cenaze namazı  kılan katılımcılar, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın  canlı yayında yaptığı konuşmayı dinledi.
 

ETİKETLER