Türk zırhlıları AB yolunda

AA |  18 Mayıs 2019 Cumartesi - 15:03 | Son Güncelleme : 18 05 2019 - 15:03

Macaristan ordusunun, envanterindeki ve tedarik sürecindeki araçları sergilediği etkinlikte, Türk zırhlıları Ejder Yalçın ve Yörük de yer aldı - Yurt dışında ilgi gören Ejder Yalçın ve Yörük zırhlı araçları ilk kez bir AB ülkesinde görev yapacak. Macaristan, güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için Yörük'ü tercih eden 2'nci, Ejder Yalçın'ı tercih eden 6'ncı ülke olacak.


Türk savunma sanayisinin ürettiği  zırhlı kara araçlarına yurt dışında ilgi artıyor. Son dönemde bir dizi ülke tarafından tercih edilen, çeşitli ülkelerin  de gündeminde olan Nurol Makina'nın ürettiği zırhlı araçlar, bu kez Avrupa'da boy  gösterdi.
 
Macaristan Savunma Kuvvetlerinin, envanterindeki ve tedarik  sürecindeki araçları sergilediği "Ulusal Savunma Günü" etkinliklerine ilişkin  paylaştığı fotoğraf ve videolarda, Ejder Yalçın 4x4 zırhlı muharebe aracı ve  Yörük 4x4 hafif zırhlı aracın da yer alması dikkati çekti.
Macaristan bir süredir ordusunun teknolojik olanaklarını artırmak ve  Sovyetler Birliği dönemindeki araç ve teçhizatları batı sistemleriyle değiştirmek  için faaliyetler yürütüyor. Bu doğrultuda bir dizi tedarik anlaşması imzalayan  ülke, yeni sistemleri ordusunun envanterine dahil ediyor.
 
 Söz konusu araçlar, Budaörs Havaalanı'nda düzenlenen ve ordunun  modernizasyon programı kapsamında tedarik edilen sistemlerin de sergilendiği  halka açık "Ulusal Savunma Günü" etkinliğinde kamuoyunun karşısına çıktı. NATO ve  bölge ülkelerinden resmi delegasyonların, askeri ataşelerin katıldığı etkinlikte,  uçak, helikopter, tank ve obüs gibi platformların yanında Türk zırhlıları Ejder  Yalçın ve Yörük de sergilendi. Araçların üzerinde Macaristan bayraklarına ve  Macaristan Savunma Kuvvetleri sembollerine yer verildi.
 Macaristan, tedarik sürecinin tamamlanmasıyla Yörük aracının yurt  dışındaki 2'nci, Ejder Yalçın'ın da 6'ncı kullanıcısı olacak. Böylece zırhlılar  ilk kez bir AB ülkesinde görev yapacak.
 
 Sınıfının lideri Ejder Yalçın
 
 Ejder Yalçın, askeri birlikler ile güvenlik güçlerinin meskun mahal ve  kırsal alanlar dahil her türlü bölge ve arazi şartlarında harekat ihtiyaçlarına  cevap vermek üzere geliştirildi. Yüksek koruma ve hareket kabiliyetlerine sahip  araç, harekat sahasında kendini kanıtlamış özgün bir platform olarak görev  yapıyor. Türkiye'de de güvenlik güçlerinin envanterinde yer alan Ejder  Yalçın'ın farklı görevler için geliştirilmiş konfigürasyonları bulunuyor. Bugüne  kadar, dünya genelindeki kullanıcılara 5 farklı konfigürasyonda Ejder Yalçın  teslim eden Nurol Makina, son olarak aracın ambulans sürümünü geliştirdi.
 
 Koruma seviyesi, mobilite ve faydalı yük taşıma kapasitesiyle  sınıfının lideri konumunda bulunan Ejder Yalçın'ın farklı konfigürasyonları  arasında Patlayıcı İmha Aracı, Hava Savunma Aracı, Komuta-Kontrol Aracı, Muharebe  Aracı, KBRN Keşif Aracı, Personel Taşıyıcı, Mayın/El Yapımı Patlayıcı Tespit-İmha  Aracı, Zırhlı Ambulans ve Sınır Gözetleme ve Güvenlik Aracı yer alıyor. Nurol  Makina, uluslararası kullanıcılarıyla imzaladığı sözleşmeler doğrultusunda,  aracın farklı konfigürasyonlarıyla ilgili çalışmalarına yoğun olarak devam  ediyor.
 
 Göreve göre değişen Yörük
 
Yörük aracı ise özellikle eklemeli zırh ve mobilite kabiliyetleriyle  rakiplerinin önüne geçiyor. Herhangi bir zırh plakası eklenmemiş haliyle Seviye 1  balistik korumaya sahip olan Yörük'ün koruma seviyesi, farklı zırh plakalarının  eklenmesiyle Seviye 4'e kadar çıkarılabiliyor. Görev gereksinimlerine göre aracın  koruma seviyesini değiştirmek isteyen kullanıcının, söz konusu zırh plakalarını  araca takıp sökmesi için, özel bir donanıma ihtiyacı da bulunmuyor. Bu işlem,  saha şartlarında bile bulunabilen standart gereçlerle kısa sürelerde  yapılabiliyor. Balistik koruma seviyesindeki bu değişiklikler, aracın camları  için de gerçekleştirilebiliyor. İhtiyaca göre farklı silah sistemleri entegre edilebilen Yörük, düşük  silueti, kısa dönüş yarıçapı ve yüksek süratiyle keşif-gözetleme görevlerinde ve  meskun mahal operasyonlarında da fark yaratıyor. Ağırlık merkezi alçakta olan ve  kullanıcıya üstün bir yol tutuş sunan aracın 140 kilometre/saat olan azami hızı,  kendi sınıfında en üst segmentte yer alıyor.
 
 Kullanıcılar, Yörük’ü, Ejder Yalçın ile birlikte kullandığında da  önemli avantajlar elde ediyor. Birbirini tamamlayan araçlar olan Yörük ve Ejder  Yalçın'da ortak alt sistemler kullanılması, bakım ve idamede kolaylık ve maliyet  avantajı sağlıyor.
 

ETİKETLER