Türk ve Amerikan iş dünyası bir araya geliyor! 75 milyar dolarlık ticaret...

AA |  11 Nisan 2019 Perşembe - 13:46 | Son Güncelleme : 11 04 2019 - 14:05

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) ile Amerikan Türk Konseyi (ATC) tarafından bu yıl 37’ncisi düzenlenen TAİK-ATC Ortak Yıllık Konferansı, 14-16 Nisan'da Washington'da yapılacak.


TAİK'ten yapılan açıklamaya göre, bu yıl ana teması "İşe Dönüş" olarak  belirlenen konferansta, son günlerin sıcak gündem konusu olan Patriot füzelerini  üreten Raytheon şirketinden Apple ve General Electric'e birçok şirketin üst  yöneticisi (CEO) ve Türkiye ile ABD yönetiminin en üst düzey temsilcileri bir  araya gelecek.
 
Her yıl Washington’ın gündemini 3 gün boyunca Türkiye’ye çeviren  TAİK-ATC Ortak Yıllık Konferansı’na, bu yıl Türkiye adına Hazine ve Maliye Bakanı  Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar  ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar'ın katılımı  bekleniyor.
 
ABD tarafından ise Ticaret Bakanı Wilbur Ross, Ulusal Güvenlik  Danışmanı John Bolton, Genelkurmay Başkanı General Joseph Dunford ve Enerji Bakan  Yardımcısı Dan Brouillette'nin konferansta yer alması öngörülüyor.
 
Türkiye-ABD ilişkilerine ışık tutacak konferansa, Başkan Donald  Trump’ın Kıdemli Başdanışmanı Jared Kushner’ın da katılması  bekleniyor.   
 
75 milyar dolarlık ticaret için "yol haritası"  
 
TAİK-ATC Ortak Konferansı'nda amaç, 2 ülke lideri tarafından açıklanan  75 milyar dolarlık ticaret hedefinin hayata geçirilmesi için bir yol haritası  çıkarmak olarak belirlendi.
 
15 Nisan Pazartesi günü politik oturum, savunma sanayi ve iş birliği  olanaklarının konuşulacağı savunma paneli, ticaret, inşaat ve altyapı, siber  güvenlik, çevre, enerji, Ar-Ge ve İnovasyon panelleri yer alacak. 16 Nisan Salı  günü ise ekonomik oturum, askeri stratejiler, planlama ve politikalarının  tartışılacağı savunma paneli ve 5G teknolojisinin ele alınacağı 5G paneli  gerçekleştirilecek.
 
"Şimdi iş konuşma zamanı"
 
TAİK Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, konuya ilişkin değerlendirmesinde,  37. Ortak Yıllık Konferans’ta, siyasetten ziyade iş konuşmayı hedeflediklerini  belirterek, "2 yıldır çok sık politika konuşmak zorunda kaldık. Şimdi iş konuşma  zamanı. Siyasi, politik açıdan problemler olsa da ticaretin hiç etkilenmediği  ülkeler var. ABD ile de siyaset ve ticaret konularının uzak tutulmasını  istiyoruz. 75 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi iki ülke başkanları tarafından  konuldu. Biz, bu hedefin nasıl gerçekleşeceği konusunda bir çalışma başlattık.  Yol haritasını iki başkana sunacağız." ifadelerini kullandı.
 
Konferansın, son dönemde iki dost ülke arasında yaşanan sıkıntıların  geride kalması ve ekonomik ilişkilerde yeni bir dönemin başlaması adına önemli  bir misyon üstlendiğini aktaran Yalçındağ, şunları kaydetti:
 
"Şimdiye kadar hep savunma sanayi ağırlıklı gerçekleştirilen  konferans, bu yıl ilk defa bankacılık, finans, enerji, teknoloji ve diğer  sektörlerin de katılımıyla gerçek bir iş platformu haline geldi. Türkiye’den  Sayın Berat Albayrak ve iki tarafın ticaret bakanlarının katılımı konferansın  odak noktasını oluşturuyor.
 
Konferansımız, geleneksel olarak savunma sanayisini de kapsıyor. Bu  önemli organizasyona General Dunford ve Sayın Hulusi Akar da katılıyor.  Dolayısıyla savunma alanında S400, F35 ve diğer güvenlik konuları da  tartışılacak. Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’un konferansa katılımı da  Beyaz Saray tarafından konunun ne kadar ciddiye alındığını gösteriyor. Esas büyük  sürpriz olarak, Jared Kushner’in katılımını bekliyoruz. Bu da konferansa farklı  bir ağırlık kazandıracak."
 

ETİKETLER