Türk siyasetinde modanın evrimi 04 August, 12:21'de eklendi

Türkiye siyasi tarihi boyunca modanın dönüşümü kılık kıyafetlere yansıdıkça liderlerle özdeşleşen aksesuarlarda siyaset arenasında boy gösterdi.İşte yakın tarihte liderler üzerinde değişim geçirmiş modanın evrimi;

1. Mustafa Kemal Atatürk
Atatürk'ün giysi seçimi kişiliğinden çok da farklı değil: Modern, yenilikçi, cesur ve risk almaktan çekinmeyen zamansız tarzı onu sadece Türkiye'de değil, dünya çapında en şık politikacılardan biri yapıyor.
 
Ağırlıklı olarak tercih ettiği siyah ve beyaz ceket takımların içine giydiği yelekler, ceket cebindeki mendiller, rugan ayakkabılar, çoraplarını dik tutan çorap jartiyerleri, köstekli saatler, şapkalar ile çağının ilerisinde bir şıklığı günümüze kadar taşıyor.
2. İsmet İnönü
Cumhuriyetin ilk yıllarındaki şıklığı ve zarafeti İsmet İnönü'de de görebiliyoruz.2. Cumhurbaşkanımız İnönü'de çoğunlukla kullandığı klasik tarz ile akıllarda yer ediniyor. 
3. Mevhibe İnönü 
Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Başbakanı İsmet İnönü'nün eşi Mevhibe İnönü, sade ve zarif bir stiliyle dönemin kadınlarına ilham vermiş bir isim. 
 
Çoğunu Kız Enstitüsü’nde diktirdiği klasik şıklıktaki elbiselerinin yanı sıra, erkeksi giysileri de tüm zarafetiyle taşımış. İsmet İnönü ile Çankaya'da at binerken giydiği bu kravatlı ceket takım, maskülen şıklığın bir örneği.
4. Adnan Menderes
Adnan Menderes'de erkek şıklığının bir çok unsurlarını taşımakta göz doldurmuş liderlerden. Seçim gezilerinde çoğunlukla kullandığı güneş gözlükleri ise o dönem için sıradışı sayılabilecek aksesuarlardan.
5. Süleyman Demirel
Cumhuriyet ikonların devamı sayılabilecek bir giyim tarzını seçen Demirel için akla gelebilecek ilk şey tabii ki elinden hiç düşmeyen fötr şapkasıydı..
6. Bülent Ecevit
Bülent Ecevit ise sadelik ve mütevazilikle akıllarda yer edinen etkili liderlerden. Mavi gömlek ve kasket ise Ecevit sayesinde siyasette resmen bir sembole dönüştü ve kitlelere yayıldı. 
 
"Mavi gökyüzünü, gökyüzü özgürlüğü, özgürlük de barışı temsil eden güvercini sembolize eder." Bu yüzden Bülent Ecevit, mavi gömleği sembol olarak seçer. demiş Rahşan Ecevit..
7. Turgut Özal
Türk siyasetinin tüm tabularını yıkmış ve yerine tamamen kendi özelliklerini getirebilmiş en renkli liderlerdendir Turgut Özal. Klasikleşmiş ve alışılmış bir çok geleneği yıktığı gibi kıyafette de spor tarzı sevmesi ve rahatlığı halen akıllarda..
8. Tansu Çiller
Türkiye'nin ilk kadın başbakanı Tansu Çiller; siyasi kimliğinin yanı sıra dönemin modası kahküllü, küt saç modeli, desenli fularları, vatkalı uzun ceketleriyle kombinlediği diz altı etekler, yani bir anlamda "güç giysileri" ile de çok konuşuluyordu. Beyaz takım elbiselere ise özel bir düşkünlüğü vardı.
9. Necmettin Erbakan
Kibarlığı ile siyasiler arasında boy gösteren Necmettin Erbakan ile ile ilgili en akılda akalan aksesuar parladığı 90'lı yıllarda yoğunlukla kullandığı renkli kravatları..
10. Kemal Kılıçdaroğlu
Kemal Kılıçdaroğlu, genellikle klasik ceket takımları tercih eden bir siyasetçi. Kimi zaman mitinglerinde ve 2010'daki CHP Kurultayı konuşmasında Ecevit kasketi takmasıyla birlikte ise herkesin kafasında aynı soru oluştu: Kılıçdaroğlu Karaoğlan'ın stiline mi özeniyor?
11. Recep Tayyip Erdoğan
Ekose desenin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde birçok bakan tarafından tercih edildiğini, özellikle mavi ekose ceketin adeta resmi giysisi olarak markalaştığını bilmeyen yoktur. Modacıların ortak fikrine göre ekose ceket ve gömlek ile halka "sizden biriyim"mesajı veriliyor.


Yararlanılankaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/577276/Turk_siyaset_tarihinde_modanin_iktidari.html