Türk savaş uçakları Rus ‘Kartal’ını düşürdü

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ |  17 Ekim 2015 Cumartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 17 10 2015 - 2:30


Türk uçakları üç kez uyarılmasına rağmen sınırı geçen, milliyeti belirsiz bir insansız hava aracı düşürdü. Suriye sınırında düşürülen İHA’nın Rus Ordusu’nun kullandığı Rusça ‘Kartal’ demek olan Orlan-10 olduğu ortaya çıktı.

Türk savaş uçakları Türkiye hava sahasına giren bir hava aracını düşürdü. Alınan bilgilere göre sınırı geçen hava aracı, uyarılara rağmen Türk hava sahasını terk etmemesi üzerine devriye gezen F-16’lar tarafından vuruldu. Kilis’in Deliosman köyüne düşen uçağın mini İnsansız Hava Aracı (İHA) olduğu ortaya çıktı. Düşürülen İHA alınan güvenlik önlemleri eşliğinde askeri helikoptere konularak incelenmek üzere Gaziantep 5’inci Zırhlı Tugay Komutanlığı’na götürüldü.
 
‘Üç kez ikaz ettik’
 
Genelkurmay Başkanlığı ise olayı şöyle duyurdu: “Bugün Suriye sınırında ülkemizin hava sahası içerisinde milliyeti bilinmeyen bir hava aracı tespit edilmiş; üç defa ikaz edilmesine rağmen hareketine devam etmesi üzerine, sınırda devriye görevi icra eden uçaklarımız tarafından angajman kuralları çerçevesinde ateş edilerek düşürülmüştür.”
 
Füzeyle düşürüldü
 
Askeri kaynaklardan alınan bilgilere göre mini İHA, F-16’lardan atılan füzelerle düşürüldü. Ancak atılan füze İHA’yı tam vurmadı. Çok yakınında patlayarak İHA’yı şarapnel etkisiyle düşürdü. Mini İHA bu yüzde paraşüt açarak süzüle süzüle tek parça halinde yere indi. Uzmanlar uçağın merkez üs ile arasındaki iletişimin kopmuş olabileceğini ve bu yüzden Türkiye hava sahasına girmiş olabileceğini belirtiyor. Mini İHA’nın düştüğü bölgenin karşısında ise PKK’nın Suriye kolu YPG’nin hakimiyeti bulunuyor.
 
 
Orlan-10: Olaydan kısa bir süre sonra mini İHA’nın Rus yapımı Orlan-10 (Kartal-10) olduğu ortaya çıktı. Orlan-10 Rusların, İsrail’le birlikte geliştirdiği İHA’lardan biri olarak biliniyor. Orlan-10’u Saint Petersburg merkezli, 200 çalışanı bulunan Special Tegnological Center Ltd. adlı firma üretiyor. Uçağın menzili 140 kilometreye kadar çıkıyor. Ancak etkili uçuş menzili 50 ila 60 kilometre arasında değişiyor. Maksimum kalkış ağırlığı 15 kilogram olan mini İHA, katapulttan fırlatılıyor ve paraşütle iniyor. Uçağın kamera dahil faydalı yük sınırı 6 kg. Fırlatıldıktan sonra benzinli A-95 motoru ile havada 16 saat kalabiliyor. Saatteki hızı ise 90 ila 150 kilometre arasında değişiyor. Orlan-10 en fazla 5 bin metre irtifaya çıkıyor.
 
Orlan: Bu bizim İHA’mız değil...
 
 
İnsansız hava aracı üreten Orlan’ın temsilcisi, “Türkiye’de  düşürülen fotoğraflardaki İHA kesinlikle Orlan değil. Rusya’da böyle planörlü İHA  üretilmiyor. Ayrıca o İHA kesinlikle uçakla vurulmamış. 
Çünkü cephane gelse kevgire dönerdi” açıklaması yaptı.  
 
Rusya: Hepsi sağlam
 
Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu ise yaptığı açıklamada mini İHA’nın düşürülmesiyle ilgili yaptığı açıklamada “Sınırın 3 kilometre içinde vuruldu. İHA’nın kime ait olduğunu tespit etmedik ama sınırın içinde düştüğü için üzerinde çalışılıyor. Kimliği belli olunca açıklayacağız” dedi. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, ise Rus basınına yaptığı açıklamada tüm uçakların Lazkiye’de bulunan üsse döndüğünü söyledi: “Suriye’deki tüm uçaklarımız görevlerini tamamladıktan sonra Himeymin Üssü’ne döndü. Rus insansız hava araçları, Suriye semalarındaki gözlem uçuşlarını planlandığı gibi yürütüyor.” 
 
ABD: Rusların olabilir
 
Reuters’a konuşan ABD’li bir yetkili düşürülen İHA’nın Rusya’ya ait olabileceğini belirtti.
 
 
 
Rusya yanlış yapıyorsun her an bir kaza çıkabilir!
 
Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, son dönemde Rusya ile Suriye özelinde pek çok temas olduğunu söyledi. Rusya hava harekatlarına başlamadan, New York’ta Rus meslektaşıyla görüştüğünü de hatırlatan Sinirlioğlu, Lavrov’a verdiği mesajı da şu sözlerle aktardı: “Harekatların Türkiye sınırına yakın yerlerde yapılması tehlikeli durumları karşımıza çıkarabilir. Türkiye sınırında yapılacak harekatlar, kazalara sebebiyet verecek kadar ciddi bir durumdur. Esad’ın hâlâ çözümün parçası olabileceğini düşünmek, çözüm istememek anlamına gelir. Bunun için Rusya’ya ‘Yanlış yapıyorsunuz’ dedik.” 
 
 

ETİKETLER