Türk doktordan yeni hastalık tanımı

Oktay ENSARİ/ KAYSERİ, (DHA) |  06 Temmuz 2009 Pazartesi - 11:30 | Son Güncelleme : 06 07 2009 - 11:30

Genetik uzmanı Prof.Dr. Dündar'dan yeni bir hastalık tanımı


ERCİYES Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Munis Dündar, omurga eğriliği, doğuştan ve sonradan olan körlük ve uzun parmak sendromunun bir arada seyrettiği yeni bir hastalık sendromu bulurken buna adını vererek tıp literatürüne girdi.

Prof.Dr. Muhlis Dündar, ilk kez 1997 yılında tanımladığı `Dündar ATC Sendromu' ve 2001'de `Dündar Akropektoral Sendromu'dan sonra `Skolyoz, Körlük ve Araknodaktilinin birlikte görüldüğü' yeni bir sendrom ile yine tıp literatürüne girdi. Prof.Dr. Munis Dündar, şu bilgileri verdi:

"Bizim tıp dünyasına kazandırdığımız yeni hastalık türünde bu hastalara yapılan fiziksel muayene ve genetik analizler sonucunda hiç bir sendroma uygun olmadığı anlaşılmıştır. Geniş bir ailede saptanan bu sendrom, skolyozun (omurga eğriliği), körlüğün ve araknodaktilinin (uzun parmak) birlikte seyrettiği anlaşılmıştır. Bu hastalık `Online Mendelian Inheritance in Man', `London Dysmorphology Database' gibi dünyaca yararlanılan uluslararası bilgi bankalarına benim adımla girmiştir."

ETİKETLER

0