Gazetevatan.com » Yazarlar » Hayatınızın neresindesiniz?

Hayatınızın neresindesiniz?


Emin olun, hayatın neresinde ve nasıl durduğunuzun en sahici şahidi kitaplardır...
 
Haylaz bir kalp
 
“Kelebek’te yazılarımı yazmaya devam ederken, bir gün geldi, Ayşe dedim, bir şey yap be ya! Bir halta yara! Yetiş Ayşe böyle doğdu. Bir kadın, bir anne olarak beni çok gururlandıran işler yaptık. Aç bebekleri doyurduk, ihtiyacı olanların ihtiyaçlarını sağladık... Düğün dernek yaptık. Beş yüze yakın çocuğa burs bulduk. Okurlarımla beraber yaptık her şeyi. Gelelim kitabıma... Bu kitapta kadın yazıları bulacaksınız. İlişkiler, aşk, ayrılıklar... Anne, eş, evlat olmak... Okudukça bir roman okuyormuş gibi hissedeceksiniz... Umarım zevk alırsınız. Zevk yanlış kelime belki. Bence kendinizden bir şeyler bulacaksınız. Çünkü ben de sizin gibiyim.”
 
Aslında, kitabın tanıtım yazısını olduğu gibi almamam lazım. Ama yazamam onun gibi... Aramızdan bu yaz ayrılan Ayşe Aral’ ın Haylaz Kalbim kitabı anlatıcı, yol gösterici, şaşırtıcı, fark ettirici… (Doğan Novus, 267 syf, 25 TL)
 
Yaşamak sanatı üzerine bir masal… 
 
Bir kral ile bir çobanın sohbetlerinde eski ile yeni, Doğu ile Batı, zaman ile zamansızlık, varlık ile yokluk, savaş ile barış, geçmiş ile gelecek, kazanan ile kaybeden ve tasavvuf ile kuantum iç içe geçiyor. Ahmet Durul’un kaleme aldığı Bir Gün Bir Kral Bir Çobana Rastlar, bir masalın sade dünyasından yola çıkarak derin bir yaşam felsefesi sunuyor... 
 
Sağlam kitaplar, reklamcıların kaleminden çıkıyor. Buna inanıyorum çünkü onlar hayata, başkalarından farklı gözle bakmayı beceriyor, biliyor. Yazdıkları zaman da farklı yazıyorlar. Düşündürücü, ilginç, gizemli hatta… Hayatın zıtlıkları üzerine düşünülmüş satırlar var içinde. Sizin zıtlıklarınız üzerinde sizi düşündürecek. Yaşamak sözcüğünün yanına hem sanat hem masal yerleşmiş. Doğru değil mi gerçekten Hem gerçek hem yalan bir şey hayat. (Doğan Kitap, 160 syf, 16 TL)
 
İlişkileri ele alıyor
 
Psikoterapist Şule Öncü, “Yatıyorum Bir Şey Diyor musun?” isimli kitabında çift olmak, sevgili olmak, hayatı paylaşmak, aynı dili ya da farklı dili konuşmak ile ilgili ne varsa aklınızda cevabı olmayan pek çok şeyi anlatıyor. Çünkü Öncü hem yazar, hem psikoterapist. Hem içerden bakabilmiş olana bitene hem dışardan. Hem uzman hem kadın gözüyle anlatmış ilişkileri.
 
Tanıtım metninde de dediği gibi, ilişki, bağlanma, yakınlık-mesafe, aşk, ayrılık, aldatma, ıssız ilişkiler, kadınlık-erkeklik meselesi, sosyal medya ve çevrimiçi ilişkilere dair pek çok sorunun yanıtı ve çözüm önerileri saklı kitabın içinde. Kadını ve erkeği düşünmeye iten, onlara kendileri ve birbirleriyle ilgili hesaplar yaptıran sorgulayıcı bir tarafı var kitabın… (Doğan Kitap, 200 sfyf,20TL)