Trump'tan tartışma yaratan tercihler

AA |  14 Kasım 2016 Pazartesi - 22:15 | Son Güncelleme : 14 11 2016 - 22:15

ABD’nin 45. başkanı seçilen Donald Trump’ın yönetim kadrosunda kilit noktalar için yaptığı tercihler tartışma konusu oldu.


Trump’ın, başkan seçildikten sonra ilk üst düzey görevlendirmeleri geçiş ekibi tarafından duyuruldu. Beyaz Saray Özel Kalem Müdürlüğü’ne Cumhuriyetçi Parti Ulusal Komite Başkanı Reince Priebus’u getirmeyi kararlaştıran Trump, baş strateji danışmanı olarak ise kampanya menajeri Stephen Bannon’u belirledi.
 
Donald Trump, kampanyasını birlikte yürüttükleri Priebus ve Bannon’ı  “nitelikli liderler” olarak tanımladı.
 
Priebus, Washington’ın işleyişini yakından bilen tecrübeli bir isim  olarak dikkati çekiyor. Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan’ın yanı sıra  partinin önde gelen diğer isimleriyle iyi bir ilişki içinde olduğu bilinen  Priebus, yaklaşık 5 yıldır partinin sözcülüğünü yapıyor. Priebus, Trump  yönetiminin idari kadrosunu yönetecek, Beyaz Saray ile Kongre arasında iletişimi  düzenleyecek.
 
Özel Kalem Müdürü tercihi özellikle partililer tarafından olumlu  karşılansa da Priebus’un, Trump’ın Müslümanlar ve göçmenlerle ilgili kampanya  sürecindeki sözlerine sıkı destek vermesi ülkedeki bu kesimlerde tedirginliğe  neden oldu.
 
Trump’ın baş stratejist tercihi ise Cumhuriyetçi Parti içinde dahi  tartışmalara sebep oldu. Trump’ın kıdemli danışmanı olarak belirdiği Stephen  Bannon, partililerin “ırkçı ve aşırı sağcı” görüşleriyle mesafeli yaklaştığı bir  isim.
 
Bannon, Trump’ın seçim kampanyası menajeri olmadan önce, yabancı  düşmanlığı ve nefret söylemi yaptığı eleştirilerinin odağındaki Breitbart adlı  yayın kuruluşunu yönetiyordu. Cumhuriyetçi Parti’nin çizgisi dışındaki  açıklamalarıyla zaman zaman tepki toplayan Bannon’ın bu göreve getirilmesi  ülkedeki birçok kesim tarafından “endişe verici” olarak yorumlandı.
 
"Bannon'ın atanması tedirgin edici"
 
Bannon’ın yönetimde kritik bir pozisyonda yer bulmasına karşı  çıkanların arasında Amerikalı Müslümanlar da var. ABD’nin en büyük Müslüman sivil  toplum kuruluşu olan Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR), Bannon’ın üst  düzey görevlendirilmesini kınadı.
 
CAIR Başkanı Nihad Awad, yazılı açıklamasında, “Stephen Bannon’ın  Trump yönetiminin en üst strateji danışmanı olarak atanması, Müslümanlık karşıtı  komplo teorilerinin ve Beyaz ırkçı ideolojinin memnuniyetle karşılanacağına  ilişkin tedirgin edici mesaj gönderiyor. Başkan seçilen Trump, eğer Amerikalıları  gerçekten birleştirmek istiyorsa bu sakıncalı tercihini gözden geçirmesi  çağrısında bulunuyoruz.” ifadesini kullandı.
  
Awad, Bannon’ın atanmasının, ABD’deki giderek büyüyen ırkçı ve etnik  nefret ile bölünmeyi körüklediğini vurguladı.

ETİKETLER

Donald Trump