Transfer eden başka, alan başka olacak

19 Ağustos 2018 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 19 08 2018 - 2:30

Vergi ve Diğer bazı alacakların yapılandırılması tebliğinde değişiklik yapıldı. Yurt dışından varlığını transfer edenle Türkiye’deki hesap farklı isimle olsa da inceleme yapılmayacak.


Gelir İdaresi Başkanlığı’nın “Vergi ve Diğer Bazı Alacakların  Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin 7143  Sayılı Kanun Genel Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği”  Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, yurt dışında bulunan varlıkların Türkiye’deki banka  ya da aracı kurumlarda açılacak hesaba transferi işlemlerinde, bildirimde bulunan  hesap sahibiyle yurt dışından varlığı transfer edenin farklı kişiler olması  halinde de vergi incelemesi ve vergi tarhiyatı yapılmayacak.
Şirket veya şirket ortaklarına ait olduğu halde şirketin kanuni  temsilcileri, ortakları veya vekilleri dışındaki kişilerce tasarruf edilen varlıklar, şirket adına bildirim veya beyana konu edilerek ilgili kanun  hükümlerinden yararlanabilecek.
 
Şirketlere de kolaylık
 
Gerçek kişilere ait olduğu halde bu kişilerin ortağı veya kanuni temsilcisi oldukları yurt dışındaki şirketlerce tasarruf edilen varlıkların da ilgili gerçek kişiler adına bildirilerek aynı hükümlerden yararlanması mümkün olacak. Ancak bildirim veya beyan dışındaki nedenlerle yapılacak inceleme esnasında söz konusu varlıkların şirket veya şirket ortaklarına ya da gerçek  kişilere ait olduğunun ispat edilmesi gerekecek.
Getirilen varlık barışı ile bu imkandan yararlanan mükelleflere incelenmeyecekleri güvencesi verilmişti. Varlık Barışı hükümlerinden yararlanan mükellef için, “İthalde alınanlar da dâhil olmak üzere her türlü vergi, resim, harç ve fon yönünden herhangi bir araştırma, inceleme, soruşturma veya kovuşturmaya tabi olmayacakları, vergi cezası veya idari para cezasına muhatap kılınmayacakları” ifade edilmişti. Ancak alıcı hesap sahibi ile transfer edenin farklı isimler olabilmesine imkan sağlayacak bir madde yer almamıştı.

ETİKETLER