TMO'dan hububat alım açıklaması

02 Mayıs 2019 Perşembe - 16:08 | Son Güncelleme : 02 05 2019 - 16:10

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü "Türkiye genelinde bulunan yaklaşık 270 iş yerinde ve protokol imzalanan lisanslı depolarda alım faaliyeti gösterilecek" - "Ürün bedeli ödemeleri, ürünün TMO'ya teslim edildiği tarihten itibaren 10 gün içerisinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacak" şeklinde açıklama yaptı.


Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğünce, ülke  genelindeki yaklaşık 270 iş yerinde ve protokol imzalanan lisanslı depolarda  hububat alımı yapılacağı bildirildi. 
 
Genel Müdürlük tarafından 2019 dönemi hububat alım fiyat ve  politikalarına ilişkin yazılı açıklama yapıldı.
 
Ülkede hububat hasadının mayıs ayının ikinci yarısında başlamasının  öngörüldüğüne yer verilen açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan  tarafından sert ekmeklik buğday ve arpa alım fiyatının açıklandığı anımsatıldı.
 
Açıklamada, TMO'nun Türkiye genelinde bulunan yaklaşık 270 iş yerinde  ve protokol imzalanan lisanslı depolarda (yaklaşık 80 nokta) alım faaliyeti  göstereceği bildirilerek, "Üreticilerimizin lisanslı depoları kullanmaları  menfaatlerine olacaktır. Nitekim lisanslı depolara ürün teslim edilmesi halinde  yüzde 2 stopaj, yüzde 2 SGK prim kesintisi muafiyeti, ton başına 25 lira nakliye  desteği, araç başına 25 lira analiz desteği, depo kira ücreti desteğinin yanında  Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden ürün bedelinin yüzde 75'ine  kadar sıfır faizli 9 ay vadeli kredi kullanma imkanı ile peşin ödeme gibi  avantajlar mevcuttur." değerlendirmesinde bulunuldu.
 
Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıtlı üreticilerden belgelerindeki  üretim miktarının tamamının satın alınacağına işaret edilen açıklamada, ÇKS'ya  kayıtlı olmayan kesimlerin ise üreticiden aldığını belgelemek kaydıyla  stoklarındaki ürünü 1 Kasım'dan itibaren TMO'ya satabileceği aktarıldı.
 
Faizin yüzde 25'i TMO'dan
 
Açıklamada, randevulu alım sisteminin devam edeceği ve TMO'nun  altyapısı uygun borsalarda alım yapacağı belirtilerek, şöyle devam edildi:
 
"Borsa üzerinden alım yapan iş yerlerinde üreticiler, randevu alarak  hem borsalar üzerinden hem de doğrudan iş yerlerine gelerek ürünlerini TMO'ya  satabilecek. Pazar günleri hariç, haftanın 6 günü alım yapılacak. TMO ile  protokol imzalayan lisanslı depolara ürün teslim eden üretici ve tüccar,  ürünlerini elektronik ürün senedi (ELÜS) ile TMO'ya satabilecek. Ürününü TMO  depolarına emanete bırakan üreticiler TMO'dan yüzde 30 avans alabilecek. Üretici  ve tüccar, emanete bırakılan ürünler için TMO'nun anlaşmalı olduğu bankalardan  kredi kullanabilecek. Bankalardan makbuz senedi ile kredi kullanan tüm kesimlerin  bankalara olan yükümlülüklerini yerine getirerek ürünlerini TMO'ya satmamaları  durumunda bankalara ödemiş oldukları faizin yüzde 25'i TMO tarafından  karşılanacak."
 
Ürün bedeli ödemelerinin, ürünün TMO'ya teslim edildiği tarihten  itibaren 10 gün içerisinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacağına işaret  edilen açıklamada, ürününü lisanslı depolar üzerinden ELÜS olarak TMO'ya  satanlara ise ödemelerin peşin yapılacağının altı çizildi.
 
Alım fiyatları
 
Üreticilerden bu yıl da boşaltma ücreti alınmayacağı ve böylece  üreticinin ton başına ilave 9,4 lira kazancı olacağı vurgulanan açıklamada,  şunlar kaydedildi:
 
 "2018 yılında ton başına bin 50 lira olarak açıklanan kırmızı/beyaz  sert ekmeklik buğday fiyatı bu yıl yüzde 29 artırılarak ton başına bin 350 lira  olarak belirlendi. Buğdayın kalitesine göre açıklanan fiyatlar üzerine ayrıca  yüzde 4'e kadar ilave fiyat uygulanacak. Bu şekilde kaliteli ürünün fiyatı ton  başına bin 400 lirayı geçecek. Bu fiyatlara ilave olarak Tarım ve Orman Bakanlığı  tarafından buğdayda ton başına 100 lira prim ödemesi ile gübre, mazot ve  sertifikalı tohumluk gibi destek ödemeleri yapılacak. Kırmızı/beyaz sert ekmeklik  buğday için ton başına belirlenen 350 lira alım fiyatı, bakanlıkça verilen  yaklaşık 200 lira prim ve diğer desteklerle birlikte ton başına bin 550 liraya  kadar yükseliyor. Açıklanan bu fiyatla üretici maliyete göre yüzde 41, yani ton  başına 450 lira gelir elde etmiş olacak. 2018 yılında ton başına bin 100 lira  olarak açıklanan makarnalık buğday fiyatı yüzde 32 artırılarak ton başına bin 450  lira olarak belirlendi. Geçen yıl ton başına 825 lira olarak açıklanan arpa  fiyatı ise yüzde 33 artırılarak bin 100 lira oldu. Geçen yıl ton başına 800 lira  olan çavdar, yulaf ve tritikale fiyatı da 2019'da yüzde 28 artırılarak ton başına  bin 25 lira olarak belirlendi."

ETİKETLER