Tesla bu yıl Türkiye'ye geliyor

11 Mayıs 2018 Cuma - 8:04 | Son Güncelleme : 11 05 2018 - 8:04

Tesla'nın kurucusu Elon Musk, elektrikli otomobil devine ait araçların bu sene sonuna doğru Türkiye pazarına gireceğini Twitter üzerinden açıkladı. Bir kullanıcının sorusuna yanıt veren Tesla CEO'su Elon Musk, kendisinin de bizzat Türkiye'ye geleceğini belirterek "Ülkenizi seviyorum." dedi


Tesla'nın kurucu ortağı ve Üst Yöneticisi (CEO) Elon Musk, kendi Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, "Bu yıl içinde Tesla'yı Türkiye'de piyasaya sürmeyi planlıyoruz." dedi.
 
Amerikalı milyarder, paylaşımında, "Ülkenizi seviyorum ve piyasaya sunmada bizzat orada olacağım." ifadelerini kullandı. Hatırlanacağı üzere Elon Musk  geçtiğimiz yıl Kasım ayında Ankara'ya gelerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmüş ve Anıtkabir'i de ziyaret ederek 10 Kasım paylaşımında bulunmuştu.
 
Şubat ayı itibarıyla Tesla'nın ürettiği toplam elektrikli araç sayısı 300 bini geçti.
 
Firmanın en popüler aracı olan ve bugüne kadar 200 binden fazla satan Model S, 2015 ve 2016 yıllarında dünyanın en çok satan elektrikli aracı olmuştu.
 
Şirket, Eylül 2015'te Model X isimli bir SUV ve Temmuz 2017'de Model 3 adlı aracını piyasaya sunarken, geçen sene de ilk elektrikli kamyonu olan Tesla Semi'yi duyurmuştu.
 
Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) en güncel verilerine göre, mart ayı sonu itibarıyla Türkiye'de yaklaşık 12,2 milyon trafiğe kayıtlı otomobil bulunuyor.
 
Avrupa Otomobil Üreticileri Birliğinin (ACEA) verilerine göre, geçen yıl itibarıyla Avrupa Birliği'nde 15,1 milyon yeni otomobil kaydı yapılırken, söz konusu miktar Türkiye'de 729 bin 500 seviyesindeydi.
 
TÜRKİYE'DE PETROLE BAĞIMLILIĞI AZALTABİLİR
 
Türkiye'de Tesla'nın elektrikli otomobillerini kullananların sayısı birkaç yüz kişiyi bulurken, şarj istasyonlarının ve servis hizmetlerinin yetersizliği genel olarak elektrikli araç piyasasının önündeki en büyük engeller olarak gösteriliyor.
 
Uzmanlar, yüksek petrol fiyatları ve Türkiye'nin petrolde dışa bağımlılığı göz önüne alındığında, elektrikli araçların ülkede yaygınlaşmasının petrole olan bağımlılığı azaltabileceğini vurguluyor.

ETİKETLER